Аби виграти битву за врожай, варто не лише посадити зерно і виростити ту ж саму пшеницю. Необхідно зібрати її з мінімальними втратами. І ось тут у черговий раз постає запитання: чим? Парк сільгосптехніки у країні зношений на 85%. Необхідність поновлення матеріально-технічної бази продовжує тиснути на українських аграріїв. Але далеко не у кожного фермера є $300 000 на новенький імпортний комбайн з усіма жатками.
Вітчизняна техніка в рази дешевша. Крім того, держава компенсує аграріям частину її вартості. Але особливого ажіотажу навколо українських тракторів і комбайнів поки не спостерігається. За словами керівника відділу продажів компанії «Техноторг» Олександра Фоміна, така техніка користуються попитом переважно у сільськогосподарських підприємств до 1000 га, адже їм держава компенсує до 40% від вартості агрегату. Решта, як і раніше, надає перевагу техніці всесвітньо відомих брендів: власній або орендованій.
Придбавши новий або вживаний імпортний комбайн, мало хто готовий відразу після збирання врожаю зі свого поля замкнути його в ангарі. Аграрії слушно відзначають: щоб окупилися вкладені кошти, техніка повинна працювати. У результаті за останні роки у країні сформувався ринок надання послуг з обробки ґрунту і збирання врожаю. З’явилися компанії, що спеціалізуються виключно на цьому. Їх послуги виявилися вельми недорогими і доволі якісними, що підштовхнуло деякі агрохолдинги до рішення взагалі відмовитися від купівлі власної техніки.
Альтернатива
Перевагу орендованій техніці надала група «Агротрейд». «Ми вже давно не купуємо комбайни. Існуюче на ринку розмаїття техніки дозволяє проводити збиральну кампанію в оптимальні терміни», — розповідає директор компанії з фінансової та операційної діяльності Олена Ворона. За її словами, обираючи оренду, «Агротрейд» уникає додаткових інвестицій в нову техніку, переводить інвестиційні витрати в оперативні, спрощує процес планування і підвищує ефективність холдингу за рахунок оптимізації робочої сили та накладних витрат.
Нещодавно агрохолдинг почав експериментувати навіть з орендою самохідних обприскувачів і техніки для підготовки ґрунту. Доволі насичений ринок дозволив наймати різну техніку залежно від агротехнологій, що використовує компанія. На користь обрання такої стратегії говорив і той факт, що процес управління ремонтами для великого холдингу кожного разу виявлявся доволі складним і витратним. Техніки було багато, виробничі підприємства розташовувалися далеко від керуючої компанії. Ремонт вимагав не лише додаткових витрат, а й контролю, пошуку постачальників. «Невеликі компанії, що спеціалізуються на наданні техніки в оренду і безпосередньо займаються її управлінням і утриманням, можуть бути набагато ефективніші, — підкреслює Ворона. — До того ж вони надають послуги більш тривалий період, працюючи в декількох кліматичних зонах, тим самим подовжуючи для себе сезон заробітку».
«Агротрейд» на власному досвіді переконався, що орендодавці сумлінно ставляться до своїх обов’язків і виконують роботи якісно і в необхідні терміни. Готують і постачають техніку заздалегідь, проводять техогляд після її транспортування, щоб вона ефективно відпрацювала в полі.
Навесні цього року на полях Чернігівщини дуже довго стояла вода, не даючи можливості розпочати посівну, і постачальники техніки кілька тижнів чекали початку робіт. Хоча посівна проводилася в дуже стислий термін, «Агротрейду» вдалося швидко її провести, використовуючи найману техніку.
Що ж собою являє цей ринок? Хто надає послуги з обробки ґрунту та збирання врожаю?
Основний склад гравців
Безпосередньо дорогу збиральну, обприскувальну або ґрунтообробну техніку ніхто в оренду не передає — надають саме послуги. Адже використання новітньої техніки — чи то тракторів John Deere, New Holland, Challenger з обладнанням (сівалки, плуги, культиватори, дискові борони), чи то комбайнів New Holland —передбачає володіння не тільки певними знаннями, а й навичками. «Наші водії та оператори техніки проходять навчання і отримують стаж керування технікою перед тим, як вийти працювати в поле», — розповідає директор департаменту механізації групи компаній UkrLandFarming Володимир Харченко. Один з найбільших українських латифундистів надає послуги з обробки ґрунту та збирання врожаю з 2013-го.
Не перший рік працює на цьому ринку і компанія «Агроспецтранс 888», яка надає повний спектр послуг від оранки до збирання врожаю аграріям по всій Україні. У розпорядженні компанії достатньо багато техніки, що дозволяє «Агроспецтранс 888» обробляти великі площі. За словами засновника компанії Валерія Гадомського, з кожним роком вона бере на себе все більший обсяг робіт. Послуги надає переважно агрохолдингам. «Серед наших клієнтів є і фермери, але їх не багато. Нам зручно працювати в холдингах. Легше привезти 20 одиниць в одне місце, ніж перекидати комбайни туди-сюди», — підкреслює він.
Другий рік поспіль надає послуги з обробки ґрунту та збирання врожаю і білоцерківська «Євро Інтернешинал Груп». Раніше компанія займалася переважно продажем насіння, мінеральних добрив, надавала клієнтам послуги агронома. «Коли продаєш продукцію одному, другому, третьому аграрію, починаєш замислюватися: чому б не поставити їм ще й техніку? Тоді вони зможуть не лише правильно обробити ґрунт, а й зібрати гідний врожай», — розповідає керівник «Євро Інтернешинал Груп» Євген Соболь. І таких компаній сьогодні на ринку все більше.
На території України понад 5000 комбайнів. Власники більшості з них надають аграріям послуги з обробки ґрунту. Майже на рівних конкурують між собою власники одного комбайна та цілого парку з декількох десятків агрегатів. «Вчора хтось був лікарем, а сьогодні купив комбайн і залишився лікарем. І таких дуже багато. Вони не вміють правильно готувати машини до зернозбирального процесу, — розповідає Гадомський. — Заходять на поле, ламаються і тим самим створюють погану репутацію тим, хто надає послуги зі збирання врожаю». Усе це негативно впливає і на вартість послуг.
Ще на ринку є безліч посередників і агентів, які, взагалі не маючи власної техніки, примудряються заробляти виключно на пошуку для виконавця замовників. За свої послуги вони беруть до 50 гривень з комбайна за обробку одного гектара. І можуть таким чином на одному комбайні заробити до 150 000 гривень за сезон, що зазвичай триває з липня до листопада.
Занадто велика конкуренція та розрізненість гравців призводять до того, що вони не можуть адекватно сформувати ціну на свої послуги. І навіть коли більшість відмовляється працювати за безцінь, завжди знаходиться хтось, готовий вийти в поле на будь-яких умовах. Це призводить до того, що ціни на збирання врожаю диктують замовники, а деякі компанії дозволяють собі взагалі затримувати платежі, а то й зовсім не платити.
Що по чому
«Ціни на збирання врожаю різні. У кожної фірми свій бюджет. У кожного на свою культуру власна ціна, — ділиться Соболь. — Ті, у кого землі багато, намагаються ціну збити. Ті, у кого мало, залежать від комбайна».
У середньому вартість послуг на збирання ранніх зернових варіюється від $30 до $45 за гектар. «Собівартість послуги включає всі прямі й загальновиробничі витрати, оплату праці механізаторів, вартість палива та послуги з доставки техніки. Сумарно собівартість може відрізнятися, бо певні показники різні в різних регіонах», — зазначає Харченко. Вартість послуги — це сума собівартості й відсотка рентабельності. «У кожному окремому випадку ми прораховуємо вартість послуг, враховуючи обсяги землі, на якій буде працювати техніка, вид робіт тощо», — пояснює він.
Та попри усі ці розрахунки максимум можна отримати $45. На думку Гадомського, $45 аж ніяк не є рентабельною ціною для дорогої техніки. Особливо якщо врахувати, що врожайність зростає, ціна на продукцію не падає, збирання ускладнюється (дощ, бур’ян, не завжди ідеальні поля), поломки частішають. «Пшеницю треба збирати при вологості 14–16%, а ми збираємо при 22%, — наводить приклад засновник «Агроспецтранс 888». — Не завжди правильно підготовлені поля, йде потрійне навантаження на жатку, на комбайн». У Європі, якщо належить збирати при 14–16%, тоді й збирають, каже він, якщо вологість вища — чекають. «А у нас клієнт сказав треба, і ми їдемо в поле. В Україні пропозиція перевищує попит, від цього і ставлення «не хочете працювати, знайдемо інших», — ділиться Гадомський. За його словами, в Європі середня ціна за збирання врожаю з одного гектара становить 90 євро. Компанії, що надають послуги зі збирання врожаю, прагнуть, щоб в Україні вона становила хоча б $60. На думку опитаних журналом учасників ринку, це дозволило б не лише правильно утримувати комбайн, штат людей, а й отримувати гідний прибуток. Та одного бажання підвищити ціни на послуги мало. Варто було б об’єднуватися, починати диктувати власні умови. Самотужки жодна з компаній чи власників цього не подужає, та й на це не піде. Адже у ринка така філософія: там, де один не хоче працювати за дешево, знайдуться інші — всіх можна замінити. Але чи варто в такому випадку розраховувати на якість послуг?
Бізнес з надання послуг зі збирання врожаю досить цікавий. Вживаний комбайн за $150 000 може окупитися за п’ять років, якщо обробляти по 3000 га за сезон і працювати без особливих поломок і форс-мажорів. А щоб отримувати більше, треба надавати клієнтам комплекс послуг: не лише по збиранню врожаю, але й по обробці ґрунту, навантаженню та перевезенню зернових.
Від деяких випадків, як-то від втрати техніки через пожежу, краще за все застрахуватися. Адже через перенавантаження, високу температуру повітря, забивання соломи комбайн може зайнятися і згоріти буквально за три хвилини. За словами Гадомського, бували й випадки займання прямо на полі. Після цього комбайн ремонту вже не підлягає. А от отримати компенсацію від страхової компанії за техніку цілком реально. І враховуючи вартість агрегату, страховий внесок у 20 000 гривень вже не здається занадто великим. «Страхові компанії виплачують відшкодування. Страхуватися від пожежі однозначно варто. Це гарантує, якщо вона станеться, ти не втратиш усе», — каже Гадомський.
Текст: Марина Брикимова
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!