Новини    31 липня 2018 18:01

Як власний досвід та гарний сервіс зробили фермера з Львівщини прихильником техніки LEMKEN


Ветеринар за фахом Богдан Денькович будував професійну кар’єру і власний бізнес у тваринництві. Зараз він вже близько 10 років щільно займається рослинництвом, успіхи в якому не в останню чергу пов’язує з використанням продукції LEMKEN і співробітництвом з компанією «Агротерра», дилером цієї та інших марок сільськогосподарської техніки. Але до таких висновків довелося йти шляхом спроб і помилок.

Знайшов

У 2009 році колишній колгосп у селі Пчани на Львівщині, в якого бізнесмен постійно закуповував худобу, запропонував йому взяти в обробіток 400 га земельних угідь. Для обробки фермер міг використовувати весь існуючий в господарстві технічний парк, який складався з чотирьох тракторів радянського виробництва та декількох одиниць навісної техніки. Остання вже віджила свій вік і гідна була хіба що піти на метало брухт. Втім, три роки починаючий аграрій обробляв землю, використовуючи цей арсенал, який вдосконалював з допомогою місцевих умільців. Для проведення особливо відповідальних агротехнічних операцій орендували техніку в сусідніх господарств.

У цей самий час Денькович придбав свій перший трактор та два плуги виробництва знаних європейських компаній. Але плуги викликали лише розчарування: за неповних два сезони вони повністю вийшли з ладу. І тоді на допомогу фермеру прийшов один з найбільших на Заході України дилерів сільгосптехніки — компанія «Агротерра». Аграрію запропонували придбати чотирикорпусний плуг виробництва LEMKEN. Точніше, Денькович сам почав придивлятися до сусідніх господарств і робити висновки, техніка якої марки довше служить, менше потребує складних ремонтів, більш надійна та проста у використанні. І коли вибір зупинився на плугах LEMKEN, Деньковича привабили не лише характеристики агрегату, але й те, яке обслуговування цієї техніки пропонував продавець.

Розвиток подій

Між тим Деньковича не залишали побоювання щодо того, як поводитиметься плуг LEMKEN на пчанських ґрунтах. «У нас дуже важкі землі для обробітку, — пояснює фермер. — Це супіщані ґрунти, їх не може здолати багато агрегатів». Та він в жодному разі не скаржиться на свою землю: «Якщо її вчасно та якісно обробити, вона надзвичайно родюча».

Зайнявшись рослинництвом, Денькович якийсь час розмірковував, яку систему обробітку землі застосувати, аби добиватися від неї максимальної віддачі. Але він досить швидко з’ясував, що мінімальна, а тим більш нульова обробка не підходить для пчанських ґрунтів. Тому оранку він проводить щорічно, а на деяких ділянках і двічі на рік. Регулярно вносить органічні добрива, залишає до третини соломи на полі, аби підвищити (чи принаймні не втратити) родючість.

І звичайно ж, оранку супроводжує вирівнюванням, розпушуванням, тобто застосовує культивацію.

Перший рік свого господарювання у Пчанах Денькович використовував для культивації агрегати, що лишилися йому у спадок від колгоспу. Але він швидко переконався, що краще жодної техніки не застосовувати, ніж псувати поле поганою. Тому він почав брати культиватори в оренду. Та орендовані агрегати не завжди забезпечували очікувану якість культивації — лишалося багато грудок, нерівностей тощо. А сівалка вітчизняного виробництва, яку придбав Денькович, не витримувала і час від часу виходила з ладу. Земельний банк господарства поступово розширювався (сьогодні він становить 1500 га, з яких 1400 га перебувають в обробітку), і оренда техніки перетворювалася на справжній тягар. Підрахувавши витрати на використання чужих агрегатів, Денькович дійшов висновку, що свої обійдуться значно дешевше. Тому він вирішив придбати ще й культиватор.

Щодо вибору марки вагань майже не було. Ще менше їх було щодо вибору постачальника. «Агротерра» поставила аграрію новенький передпосівний культиватор LEMKEN Kompaktor. «Він практично все розбиває у порох», — із захопленням описує різницю між роботою орендованих та власного культиватора фермер. Вразила його також економність придбаної техніки.

У пошуках ідеалу

За словами Деньковича, LEMKEN Kompaktor підходив для обробітку ґрунту під будь‑яку культуру, яку вирощували в господарстві. Але з вдосконаленням технічного парку в бізнесмена з’явилася думка розширити й асортимент рослинницької продукції.

Денькович вирішив придбати агрегат, який би готував землю ідеально, а не просто добре, та обрав ще один культиватор, який найбільш ефективно розпушує ґрунт, — LEMKEN Korund. Цей агрегат буває тільки в навісному виконанні, він легший за Kompaktor, через що можна раніше виходити в поле і готувати ґрунт до посіву. У результаті це дає можливість раніше вийти в поле із сівалкою та закласти насіння у достатньо зволожений ґрунт. Переконавшись у досконалості ґрунтообробної техніки LEMKEN, Денькович вирішив розширити парк господарства обприскувачем Primus 35, а також посівним комплексом Compact‑Solitair з одночасним внесенням мінеральних добрив. Даний агрегат зацікавив аграрія тим, що безпосередньо перед внесенням добрив та висівом робить ще й додаткову обробку ґрунту. Compact‑Solitair вже повною мірою був застосований у роботі: за допомогою агрегату засіяні 190 га сої та 30 га гречки. Рівномірність сходів, якість посівів, швидкість і точність висівання власник техніки оцінив на відмінно. Денькович вже бачить, що врожай ці посіви дадуть відмінний, до 15% більший, ніж при сівбі іншими агрегатами. Господар виклав за нову техніку 70 000 євро і впевнений, що комплекс коштує цих грошей та окупиться якнайшвидше.

Сівалка вітчизняного виробництва, якою донедавна користувалися у Пчанах, не могла забезпечувати такі параметри. «Зернові я не встигав посіяти, — скаржиться Денькович. — Тою сівалкою я сіяв 25 гектарів за добу, а з Compact‑Solitair — 40. Швидкість висіву агрегату від LEMKEN у півтора рази вища, та й в бункер поміщається не 250 кілограмів, а 2 тонни». Крім того, у вітчизняну сівалку (у ремонт, заміну запчастин) щосезону треба було вкладати мінімум 50 000 гривень. Тому її вартість з урахуванням експлуатаційних витрат вже перевищила ту суму, яку аграрій виклав за Compact‑Solitair, хоча заводська ціна вітчизняного агрегату була вдвічі нижча за LEMKEN. Залишала бажати кращого і якість посіву. З вітчизняною сівалкою пересів сягав 20%, ділиться Денькович. «А Compact‑Solitair запрограмував на 250 кілограмів, вона і висіє 250, ані грамом більше», — каже він. Compact‑Solitair не є сівалкою в класичному розумінні. Це — посівний комплекс, який разом з механізмами, необхідними для внесення насіння та добрив, оснащено ще й ґрунтообробними пристосуваннями. «Тобто це дискова борона і сівалка в одному агрегаті, — описує техніку Денькович. — І з ним теоретично я можу сіяти одразу після оранки, бо посівний комплекс сам обробляє ґрунт перед внесенням насінини». Втім, цього року перед посівом сої та гречки він все ж пустив по ораному полю культиватор. «Я б, може, і ризикнув, але агрономи не дозволили без культиватора сіяти, — жартівливо поскаржився Денькович. — Сказали, якщо поле не буде ідеально рівним, яким його робить той самий Kompaktor, будуть великі втрати врожаю». Та додатковий обробіток ґрунту, який зробив Compact‑Solitair, зайвим не був, про що свідчить вже згадана якість посівів сої та гречки. Не став зайвим і той мільйон гривень, який зекономив бізнесмен. Донедавна він орендував в сусідньому господарстві іншу якісну сівалку одного з провідних німецьких виробників. Вона теж забезпечувала добру якість та рівномірність посівів, але коштувала майже в півтора раза більше — близько 100 000 євро. Відтак за співвідношенням ціни та якості Compact‑Solitair перевершує будь‑яку техніку конкурентів.

ТЕКСТ: АНДРІЙ ПЕТРОВ    ФОТО: LEMKEN

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...