Війна спонукала частину українських фермерів до ухиляння від податків, що призводить до втрати державним бюджетом мільярдів доларів, заявляє The Economist з посиланням на Тараса Качку, заступника міністра економіки України. Згідно з його оцінками, кожен другий тоннаж зерна в країні не потрапляє до офіційної звітності, уникаючи оподаткування.
У доповіді підкреслюється, що близько 10% угод із зерном відбуваються через бартерні операції або готівкові розрахунки, що дозволяє легко уникнути фіскального контролю. Крім того, в умовах війни, коли деякі земельні ділянки забруднені вибухівкою, інші, безпечніші, використовуються для приховування реальних обсягів виробництва зерна.
Дмитро Кохан із ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» зазначає, що така практика є поширеною серед обмеженої кількості господарств, які розташовані в регіонах, найбільше постраждалих від бойових дій. Окрім того, деякі фермери можуть фальсифікувати документацію, щоб видавати незадеклароване зерно за оподатковане, або занижувати доходи при експорті.
За словами народного депутата Мар’яна Заблоцького, за останні два роки з України було вивезено понад 3 мільярди доларів через такі схеми з «чорним зерном». Ця цифра може бути навіть вищою, якщо врахувати даними останніх восьми років, загальна сума можливо сягнула 4 мільярди доларів.
У відповідь на ці виклики, Бюро економічної безпеки аналізує дані для ідентифікації підозрілих поставок і покращує обмін інформацією між слідчими органами і митницею. Також уряд робить кроки для послаблення валютного контролю і коригування офіційного курсу обміну валют, щоб зменшити привабливість виведення капіталів за кордон.
Нагадаємо, на 700 млн доларів грантову угоду уклали Мінагрополітики та Світовий банк. У межах проєкту ARISE позику надано для підтримки та відновлення сільського господарства України.
В Україні через російське повномасштабне вторгення до використання стали не придатні близько 20% сільгоспземель для обробки у порівнянні з 2021 роком.
За 2022 рік понад 3 тисячі українських аграріїв отримали фінансову допомогу від держави. Загалом держава виділила 1,3 млрд грн на землю та 0,3 млрд грн — на корів.
Кабмін дозволив підприємцям використовувати грантові кошти не тільки для оренди нежитлових приміщень, а ще й земельних ділянок, які будуть використовуватись в комерційних та виробничих цілях.
В Україні з 1 січня стартував новий етап земельної реформи, згідно з яким ліміти на продаж сільськогосподарських земель збільшилися зі 100 до 10 тис. га. Малий та середній агробізнес опинився під загрозою, а разом з ним функціонування сільських територій.
З 1 січня 2024 року настав другий етап відкриття ринку земель із залученням основних гравців – юридичних осіб, які зможуть отримати у власність в одні руки не більше 10 тис. га. Очікуваний вплив від цього на розвиток економіки коливається в діапазоні 1-2,7% ВВП щорічно впродовж наступних 3-х років.
На сьогодні близько 15-18% сільгоспземель України перебувають під тимчасовою окупацією. Про це повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України, Тарас Висоцький, під час телеефіру.
За підрахунками експертів 187,7 тис. угод купівлі-продажу було укладено з моменту відкриття земельного ринку до листопада 2023 року.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!