Новини / Думки     28 липня 2023 15:17

Відбудова Каховської ГЕС має відбуватись на основі наукового обґрунтування, – Висоцький


Наслідки руйнування дамби Каховської ГЕС, вплив цього на рибальство, сільське господарство, туризм, транспорт та інші галузі економіки, пошук можливих рішень та стратегій для їх мінімізації обговорили учасники міжнародного заходу “Вплив руйнування Каховського водосховища на екологію та економіку Північного Причорномор’я”.

Про це повідомила пресслужба Мінагрополітики.

Участь в обговоренні взяли перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, представники ЄС, ФАО, міжнародні експерти та українські науковці.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

За словами першого заступника Міністра, терористичні дії росії на Каховській ГЕС завдали негативних наслідків у всіх сферах. Тому важливо розробити план її відбудови і відновлення з урахуванням всіх факторів і наукових обґрунтувань.

“Уряд прийняв рішення про початок проєктних робіт щодо відбудови Каховської ГЕС. Наша мета – відбудова і відновлення на основі потенційного аналізу всіх можливих факторів впливу: екологічних, на  сільське господарство, комунальну сферу, очищення питної води. Це неможливо зробити без активної участі науки”, – зазначив Висоцький.

Перший заступник Міністра відзначив важливість діяльності  робочої групи науковців на базі Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства, яка досліджує і розробляє пропозиції щодо відновлення Каховської ГЕС.

Надаємо, Міністерство аграрної політики та продовольства України за попередніми оцінками, внаслідок терористичного акту росіянами на Каховській ГЕС, передбачає на Херсонщині затоплення орієнтовно 10 тисяч га сільськогосподарських земель на правобережжі. А також в декілька разів більше на лівому березі області, який зараз перебуває під окупацією.

Збитки для аграрного сектору України внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС можуть скласти $1,5 млрд.

Внаслідок знищення Каховської ГЕС затоплений єдиний в Україні державний осетровий завод. Це пряма загроза подальшому відтворенню популяцій осетрових видів риб, яка може призвести до зникнення цих реліктових видів у водоймах нашої держави.

Херсонський виробничо-експериментальний завод з розведення молоді риб, який  знаходиться на тимчасово окупованій території Херсонщини, під загрозою повного затоплення. Зокрема, на одній з його виробничих дільниць у м. Гола Пристань, вода піднялася вже до  2,5 – 3 метрів. Затоплені риборозплідна дільниця, ставки вирощувальної дільниці, помпова станція та інші гідроспоруди. Під загрозою затоплення також і Новокаховська дільниця заводу.

Внаслідок знищення Каховської ГЕС збитки для рибної галузі  від загибелі лише дорослих особин можуть сягнути 95 тисяч тонн або близько 4 млрд грн. Всього, за попередніми розрахунками, збитки від загибелі усіх біоресурсів складуть до 10,5 млрд грн.

На засіданні 18 липня уряд України затвердив постанову про експериментальний проєкт з початку відбудови дамби Каховської ГЕС. Проєкт розрахований на два роки.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також