Новини / Ринок землі     31 березня 2020 07:24

Верховна Рада вночі відкрила ринок землі: законопроєкт ухвалили у другому читанні

Рада більшістю в ніч з 30 на 31 березня проголосувала за обіг сільгоспземель. Новий закон передбачає, що запуск ринку землі в Україні відбудеться 1 липня 2021 року.

Верховна Рада в ніч з 30 на 31 березня на позачерговому засіданні ухвалила у другому читанні законопроєкт № 2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення».

Голосування за ринок землі відбулося в ніч з 30 на 31 березня в 00.42 години. За даними аналітичної системи «Рада», за відкриття ринку землі проголосували 259 парламентаріїв, проти – 24, утрималися – 3, не голосували – 29.

Фракція «Слуга народу» віддала 206 голосів, «Європейська солідарність» – 23 голоси, «Голос» – 13, депутатська група «Довіра» – 12 і 5 голосів від позафракційних. Фракції ОПЗЖ, «Батьківщина» і депутатська група «За майбутнє» не підтримали відкриття ринку землі. Депутати ОПЗЖ блокували трибуну під час голосування.

Ключові положення нового закону

  • До 1 січня 2024 року купувати землю зможуть лише фізичні особи-громадяни України.
  • Концентрація землі в одні руки обмежена площею 100 га в перші два роки після запуску земельної реформи.
  • З 1 січня 2024 року купувати землю дозволять українським юридичним особам, при цьому концентрація в однієї юрособи – не більше 10 тисяч га.
  • Іноземців допустять до ринку землі лише після референдуму.
  • Іноземним громадянам забороняється купівля земельних ділянок в 50-кілометровій зоні від державного кордону України, незалежно від рішення референдуму.
  • Землі сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності не продаватимуться.
  • Розрахунок за покупку ділянок буде проходити лише в безготівковій формі.
  • Банки набуватимуть право власності на земельні ділянки як предмет застави (звернення на стігнення). Але при цьому протягом 2 років такі ділянки мають бути відчужені на торгах.
  • Юридичним особам, учасниками яких є громадяни держави-агресора, фізичним особам, щодо яких застосовані санкції, забороняється купувати землю навіть за умови проведення референдуму.
  • Ціна продажу ділянок сільськогосподарського призначення не може бути нижчою за нормативну грошову оцінку. Ця норма діятиме до 1 січня 2030 року.

Читайте: Або відриваємо ринок землі, або дефолт – Володимир Зеленський

Нагадаємо, відкриття ринку землі – умова збільшення програми МВФ.

Як повідомляв раніше Landlord, у законопроєкті про ринок землі до другого читання є дві ключові поправки – це зменшення концентрації землі в одних руках до 100 га та відмова від продажу державної землі.

Читайте також