Новини / Політика     27 вересня 2023 12:13

В Україні вводять внутрішню процедуру верифікації агроекспорту – Сольський


Україна розробила процедуру верифікації експорту чотирьох агрокультур відповідно до рішення Єврокомісії. І наразі не експортує до 5 прикордонних країн агропродукцію без їхнього погодження.

Про це повідомив Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський під час зустрічі міністрів сільського господарства країн Вишеградської групи (Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини), пише Мінагрополітики.

“Ми вводимо внутрішню процедуру верифікації експорту 4-х культур (кукурудза, ріпак, соняшник, пшениця) до 5 країн ЄС. Ця процедура передбачає видачу ліцензії від Українського Уряду протягом 30 днів з дня отримання заявки на експорт. Відповідна постанова Уряду уже прийнята, а тому експорт до 5 країн без їх погодження вже не відбувається. Протягом цих 30 днів Україна інформує Європейську комісію та відповідну країну про отримання заявки на експорт”, – підкреслив Сольський.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Він наголосив, що механізм, коли експорт без погодження від країни-сусіда не відбувається, є максимально конструктивним і зрозумілим, та враховує інтереси усіх сторін. Сольський також зазначив, що Україна надіслала країнам сусідам пропозиції як саме діятиме такий механізм і очікує відповідей та можливих варіантів рішень. На сьогодні офіційна відповідь надійшла від Румунії.

Сольський подякував кожній країні за розуміння, бажання та можливість спілкуватися для вирішення ситуації з українським агроекспортом.

“Дякую Болгарії, за те що витримали такий шалений тиск, за готовність до перемовин і пошуку конструктивних рішень. Румунії – за розуміння і максимальну підтримку. Дякуємо Угорщині і Словаччині за те, що вислухали наші пропозиції і готові їх обговорювати далі. Окремо дякуємо Польщі за ту максимальну підтримку, яка завжди була і є зараз. І за те, що ми минулого тижня почали розмову по нашій пропозиції. Наші продуктивні перемовини – це ключ до успішного врегулювання ситуації і стабільності в аграрному секторі кожної з країн”, – наголосив Міністр аграрної політики та продовольства України.

Нагадаємо, що 15 вересня Єврокомісія не продовжила тимчасові обмеження експорту української агропродукції до 5 країн ЄС. Після цього рішення Україна протягом 72 годин напрацювала пропозиції щодо досягнення компромісу. 17 вересня пропозиції були направлені Єврокомісії та країнам-сусідам. 18 вересня вони вже обговорювались на координаційній платформі Україна-ЄС.

Читайте також: Український агроекспорт до Польщі налагодиться після тамтешніх виборів – ВАР

Україна напрацювала і представила до Європейської комісії план дій стосовно контролю за експортом.

Система гарантій контролю експорту зернових, яку запропонувала Україна на засіданні координаційної ради при Європейській Комісії, стала для Словаччини несподіванкою. Після її випробування і перехідного періоду Словаччина буде готова відновити імпорт українських агротоварів.

Європейська комісія проаналізувала дані щодо впливу експорту 4 категорій сільськогосподарської продукції на ринок ЄС. 15 вересня скасувала заборону на ввезення українського зерна до п’яти країн Європейського союзу.

14 вересня Національні збори Болгарії ухвалили рішення про підтримку скасування заборони на імпорт української агропродукції після 15 вересня. Одначе, фермери Болгарії почали протести по всій країні у зв’язку з рішенням парламенту скасувати тимчасові обмеження на імпорт української сільськогосподарської продукції.

Нагадаємо, у Бухаресті під час двосторонньої зустрічі з прем’єр-міністром Республіки Хорватія Андреєм Пленковичем, міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що наразі українське зерно вже експортується через хорватські порти.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також