Новини    01 листопада 2023 15:14

В єврозоні інфляція сповільнилася до мінімуму 2021 року, але є ризик рецесії


В єврозоні річна інфляція сповільнилася до 2,9% у жовтні. Цей темп зростання цін найнижчий з липня 2021 року, але все одно існує ризик рецесії, повідомило Reuters.

На рівні 4,3% була інфляція в єврозоні у вересні, як зазначили у даних Євростату. Минулого тижня Європейський центробанк заявляв, що із прискоренням інфляції вдалося впоратися. У зв’язку з цим припинили політику підвищення облікової ставки. Цьому передувало те, що банк провів десять раундів підвищення, що призвело ставку до зростання до рекордних значень.

Утім аналітики висловлюють думку, що поки зарано казати про повну стабілізацію цін у єврозоні. На сьогодні поточний статичний показник інфляції є багато в чому результатом високої бази порівняння з минулим роком, коли різко зросли ціни на енергоносії.

Наступні місяці цей ефект має втратити свій вплив, тому, ймовірно, інфляція знову піде в гору. Не настільки суттєво у жовтні базова інфляція, яка не враховує ціни на енергоносії та харчові продукти, сповільнилася — лише до 4,2% (у вересні 4,5%).

Також на уповільнення інфляції вплинуло зниження економічної активності у найбільших економіках Європи. У третьому кварталі було зафіксовано падіння ВВП єврозони на 0,1%, а падіння у четвертому кварталі загрожує економіці єврозони рецесією.

Нагадаємо, в Україні до мінімуму з початку 2021 року сповільнилося зростання цін. За прогнозами, поступово покращуються інфляційні очікування.

Споживча інфляція в Україні у липні сповільнилася до 11,3% завдяки розширенню пропозиції продуктів, а також поліпшенню очікувань за збереження курсової стійкості. За оцінками НБУ, інфляція сповільнилася і в серпні насамперед під впливом збільшення постачань овочів та фруктів нового врожаю.

В Україні прогнозують зниження цін на овочі навесні шляхом надання грантів на закладку садів, ягідників, виноградників та будівництво теплиць тощо. Українські аграрії отримали близько 500 млн грн від держави.

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...