УЗА просить Зеленського та Шмигаля зберегти Мінагрополітики

Українська зернова асоціація звернулася до Президента України Володимира Зеленського та глави уряду Дениса Шмигаля з проханням зберегти Міністерство аграрної політики та продовольства України в процесі оптимізації центральних органів виконавчої влади.
Відповідне звернення оприлюднене на сайті УЗА.
УЗА вкрай стурбована анонсованою ЗМІ концепцією оптимізації Кабінету міністрів України в процесі якого знову планується об’єднати Міністерство аграрної політики та продовольства України з Міністерством економіки України. Україна вже проходила подібну процедуру створення єдиного міністерства, але вже за півтора року було прийняте правильне рішення про відновлення Міністерства аграрної політики. Адже аграрний сектор сьогодні є наріжним каменем для забезпечення економічного зростання, продовольчої безпеки країни, стабільності національної валюти, соціального захисту населення та розвитку сільських територій. Адже аграрна галузь забезпечує 20% робочих місць, 13% ВВП та понад 50% валютних надходжень країни від експорту, – йдеться у зверненні.
Тому логічним та водночас надзвичайно важливим фактом для бізнесу та громадської спільноти є наявність одного окремого спеціалізованого органу державної влади загальнонаціонального рівня, який відповідатиме за визначення пріоритетних напрямків розвитку сільського господарства, формування аграрної політики, забезпечення збільшення аграрного виробництва та контролю якості і безпечності харчових продуктів тощо.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Наші партнери та конкуренти на світовій продовольчій арені мають власні профільні аграрні міністерства для розвитку, просування та ефективного функціонування аграрної галузі. Зокрема, США, Канада, Туреччина, країни-члени ЄС, за виключенням Австрії, мають окремий центральний орган виконавчої влади, який відповідає виключно за формування аграрної політики, сільське господарство та продовольство. Україна не виняток — нам потрібно й надалі розвивати нашу галузь. Окрім того, на наших плечах і велика відповідальність не лише за продовольчу безпеку всередині країни, але й світу.
Нагадаємо, що реформа центральних органів виконавчої влади, проведена у 2019 році (коли Мінагрополітики було приєднано до Мінекономіки), засвідчила недоцільність ліквідації Мінагрополітики, яке вже за півтора року було відновлено, хоча з обмеженим функціоналом. Ми розуміємо, що органи влади і Мінагрополітики зокрема, потребують суттєвого структурної перебудови та перегляду функціональних обов’язків, але водночас, визнаємо необхідність існування окремого спеціалізованого органу державної влади загальнонаціонального рівня, який відповідатиме за гарантування продовольчої безпеки та забезпечення ефективного функціонування аграрного сектору, особливо у воєнний та післявоєнний час, – зауважили в УЗА.
УЗА поділяє ідею оптимізації діяльності урядових структур, адже економіка України перебуває у вкрай складному становищі, а видатки 2023 року на обороноздатність країни становлять понад 44% від бюджету. Однак, на нашу думку, ліквідація Міністерства аграрної політики та продовольства України призведе до негативних наслідків як в агропродовольчому секторі, так і економіки держави в цілому, а також викличе стурбованість іноземних партнерів і поставить під загрозу налагодження експортних поставок українського продовольства в країни, що його потребують.
Нагадаємо, аграрні асоціації у складі ГС “Всеукраїнський аграрний форум” (ВАФ) також виступають проти можливого реформування центральних органів виконавчої влади (ЦОВВ). Зокрема щодо об’єднання Міністерства економіки, Міністерства аграрної політики та продовольства, Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості економіки й створення єдиного центрального органу виконавчої влади — Міністерства економічного розвитку України.
Довідка: на початку листопада всеукраїнські видання оприлюднили новину про те, що в Україні збираються реформувати уряд. У новій структурі уряду буде, найімовірніше, 14 міністерств замість поточних 20:
- Міністерство розвитку громад та територій, Міністерство інфраструктури і Урядовий офіс з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій об’єднали між собою у Міністерство розвитку інфраструктури і територій;
- Міністерство культури та інформаційної політики та додасть питання європейської та євроатлантичної інтеграції – у Міністерство Євроінтеграції, культури та інформаційної політики;
- Міністерство економіки, Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості (частково) і Міністерство аграрної політики та продовольства – у Міністерство економічного розвитку;
- Міністерство цифрової трансформації, Національне агентство України з питань державної служби (державну службу) і Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості (частково) – у Міністерство цифрової трансформації;
- Міністерство у справах ветеранів і Міністерство соціальної політики – у Міністерство у справах ветеранів і соціальної політики;
- Міністерство екології – змінює назву на Міністерство екології та природних ресурсів.
Без змін залишаються:
- Міністерство енергетики;
- Міністерство закордонних справ;
- Міністерство фінансів;
- Міністерство юстиції;
- Міністерство внутрішніх справ;
- Міністерство оборони;
- Міністерство освіти і науки;
- Міністерство охорони здоров’я.
Документом також передбачено скорочення граничної чисельності штату міністерств та інших центральних органів виконавчої влади (ЦОВВ). Подекуди – більш ніж удвічі.
- У центральних апаратах міністерств – з 9 200 до 2 800 співробітників;
- У територіальних органах міністерств – із 17 тисяч до понад 7 тисяч співробітників;
- У центральних апаратах інших ЦОВВ – із 13 тисяч до 4 300 співробітників;
- У терорганах інших ЦОВВ – із близько 80 до понад 40 тисяч співробітників.
Крім того, змінюється структура управління. Координацією стратегій й програм займатиметься Центр уряду, безпосередньо підпорядкований прем’єр-міністру.
Валерія Пепеля