Фруктова промисловість Польщі знаходиться під загрозою колапсу. Компанії, які виробляють заморожені продукти, соки чи полуничні пюре, віддають перевагу імпорту набагато дешевшої української продукції. Влада бореться з українською полуницею, натомість місцеві багато часу проводять в чергах, аби її купити, оскільки ціни такої продукції вдвічі менші за місцеві, пише Wprost.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
На олімпійському базарі у варшавському районі Воля серед численних рядів можна зустріти українських продавців, які пропонують аграрну продукцію за цінами значно нижчими від ринкових.
Найбільшою популярністю серед покупців користується полуниця. Її можна придбати по 5 – 6 злотих за кг. Це вдвічі дешевше, ніж на місцевих базарах. Щоб її придбати, доводиться стояти у довжелезній черзі до півгодини. Походження полуниці для покупців не має значення. Багато сортів полуниці пропонують і польські продавці, але ціна вища на 2-3 злотих за кілограм.
Читайте також: Київ тисне на Єврокомісію: у Польщі заявили, що місцеві фермери не можуть отримати обіцяні субсидії
Значно більша проблема у підприємців, які продають полуницю переробним підприємствам. – Українська полуниця наповнює польський ринок. За ним немає контролю. Промисловість фруктів перебуває під загрозою колапсу, каже в інтерв’ю Wprost.pl президент Польської асоціації виробників фруктів Мірослав Малішевський. – Через те, що ринок повністю відкритий, польські підприємці програють значно дешевшій конкуренції. Собівартість виробництва полуниці в Україні на кілька десятків відсотків нижча, ніж у нас, додає він.
Нагадаємо, Європейська комісія схвалила польську програму підтримки сектору виробництва пшениці на суму близько 435,4 млн євро (2 млрд злотих) в умовах війни росії проти України. Комісія встановила, що польський механізм відповідає умовам, викладеним у Тимчасовій антикризовій програмі. Зокрема, допомога не перевищуватиме €250 тис. на одного бенефіціара і буде надана не пізніше 31 грудня 2023 року.
Європейська комісія заборонила імпорт чотирьох українських агропродуктів до п’яти держав ЄС – Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Заборона на імпорт стосується чотирьох сільськогосподарських продуктів – пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику. Вона спрямована на “усунення логістичних проблем”, пов’язаних із цими товарами в Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.
Заходи набули чинності 2 травня і триватимуть до 15 вересня 2023 року. У цей період товари можуть імпортуватись у всі держави ЄС, окрім згаданих п’яти. Водночас через їхню територію може здійснюватись транзит української продукції.
Паралельно Болгарія, Угорщина, Польща і Словаччина пообіцяли скасувати свої односторонні заходи щодо української агропродукції.
Окрім того, виконавчий орган ЄС підтвердив надання фінансової підтримки європейських фермерів, рішення щодо якої буде ухвалене пізніше. Також будуть ухвалені заходи для полегшення транзиту українського зерна через “шляхи солідарності” до інших держав-членів ЄС та третіх країн.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!