Новини / Політика     04 лютого 2023 13:06

Україна та ЄС об’єднали зусилля у розвитку відновлюваних газів


Україна та ЄС започаткували стратегічне партнерство у сфері відновлюваних газів, що сприятиме побудові стійкої та інноваційної енергетичної системи України.

Меморандум про взаєморозуміння між Україною та Європейським Союзом щодо стратегічного партнерства у сфері біометану, водню та інших синтетичних газів вже опублікований на сайті Європейської Комісії, повідомило Мінагрополітики.

“Завдяки широкому потенціалу для сталого виробництва відновлюваних джерел енергії, зокрема сталого біогазу й біометану, а також водню, доречно забезпечити тісну взаємодію України з ініціативами ЄС щодо вагомого збільшення до 2030 року частки споживання відновлюваної енергії та щодо посилення механізму досягнення сталості відновлюваної енергетики, визнаючи той факт, що атомна енергетика посідає значне місце в структурі української енергетики”, — йдеться у Меморандумі.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Як зазначають в Біоенергетичній Асоціації України, це Партнерство сприятиме виробництву, торгівлі, транспортуванню, зберіганню та використанню відновлюваних газів, як-от біометану, водню, його похідних, а також інших синтетичних газів і газів, отриманих шляхом сталого виробництва.

Ключові аспекти співробітництва:

  • Узгодження процедури сертифікації відповідно до вимог ЄС щодо імпорту біогазу, біометану, водню та інших синтетичних газів, а також стосовно підходів до повного життєвого циклу викидів ПГ, щоб забезпечити рівні умови для таких газів, вироблених у ЄС.
  • Виявлення та усунення адміністративних, технічних та регуляторних бар’єрів для виробництва, транспортування, зберігання та використання біометану, водню та інших синтетичних газів, включно з ліцензуванням, дозвільною документацією і технічними вимогами.
  • Створення передбачуваної та надійної інвестиційної структури для інвестицій у енергетику, диверсифікації та стабільності інвестицій і нових учасників ринку.
  • Створення нормативно-правових та адміністративних засад розвитку екосистем для місцевого виробництва і споживання біометану, водню та інших синтетичних газів в Україні.
  • Створення нормативно-правових та адміністративних засад розвитку конкурентних і прозорих транскордонних ринків і торгівлі, забезпечуючи відстежуваність і повне розкриття джерел.
  • Інтеграція суб’єктів господарської діяльності з України у визнану ЄС глобальну систему сертифікації, щоб забезпечити доступ до енергетичного ринку ЄС виробленим у сталий спосіб і сертифікованим газам з України.
  • Інтеграції суб’єктів господарської діяльності з України у глобальну систему відстеження ЄС для відновлюваних газів, щоб забезпечити прозорість та уникнути ризику порушень і подвійного підрахунку одиниць сталої енергії.

Крім того, сторони мають намір:

  • Посилити співпрацю, зокрема між регуляторами та операторами мереж і газосховищ, щоб вдосконалити планування мережі, інфраструктурних з’єднань, пріоритетних коридорів та узгодити правила щодо інфраструктури між Україною і ЄС.
  • Спільно працювати над інфраструктурою біометану і розробити до 2030 року водневий коридор між Україною та ЄС. Це передбачає співробітництво з визначення і виявлення проблем у системі транскордонної інфраструктури, а також з вимог щодо якості біометану й водню для транспортування і зберігання.
  • Оцінити обсяг і необхідні технічні коригування на основі аналізу рентабельності з метою використання українських газових сховищ і наявної інфраструктури для зберігання й транспортування для використання біометану і водню.

Читайте також: В Україні мають намір запускати реєстр виробників біометану

Нагадаємо, в Біоенергетичній асоціації вважають, що Україна здатна повністю замістити імпортований природний газ на власний біометан до 2030 року.

Раніше Landlord повідомляв, що перший в Україні біометан готують до продажу у ЄС.

“Чернігівгаз” видав технічні умови на підключення першого в Україні біометанового заводу агрохолдингу “Галс Агро”. Підключення підприємства до газорозподільних мереж очікується до кінця 2022 року.

2 серпня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) прийняла постанову “Про внесення змін до Кодексу газотранспортної системи та Кодексу газорозподільних систем”. Це дозволило постачати біометан в мережі.

Раніше президент Володимир Зеленський підписав закон Про альтернативні види палива щодо
розвитку виробництва біометану”. Це має покласти початок виробництва та розвитку біометану в нашій країні
з подальшим його експортом в країни ЄвропиЗокрема закон встановлює термінологію та фізикохімічні характеристики.

МХП планує будівництво другої черги біогазової електростанції потужністю 12 МВт в Ладижині як заводу з виробництва біометану для потреб компанії.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також