Новини / Аналітика     21 лютого 2024 11:18

У випадку обмежень в ЄС агробізнесу в Україні загрожує криза


Останні пропозиції Єврокомісії, висунуті з 6 червня 2024 року, можуть призвести до негативних наслідків для України, згідно з повідомленням асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

У висновках експертів зазначається, що запропоновані заходи з обмеженням імпорту найважливіших груп товарів для українського агроекспорту (м’ясо птиці, цукор та яйця) від ЄС, мають на увазі автоматичне введення тарифних квот у разі перевищення імпорту цих товарів з України середньоарифметичним показником за 2022-2023 роки.

Хоча ці обмеження пропонуються як захисні заходи відповідно до торговельного законодавства ЄС та СОТ, вони можуть мати серйозний вплив на український агропродовольчий сектор, який має велике значення для збереження виробництва, робочих місць та надходження валютного виторгу в країну.

За даними УКАБ, вільний доступ до ринку ЄС дозволив українським експортерам зберегти стабільність у виробництві та забезпечити надходження валютних коштів протягом 2022-2023 років, особливо в умовах економічної війни з боку Росії та зменшення експорту через чорноморські порти.

Зокрема, за даними УКАБ, експорт агропродовольчої продукції України досяг у 2023 році $21,9 млрд, що становить 61% від загального обсягу експорту товарів з України. Зауважимо, що частка ЄС у загальному обсязі експорту агропродовольчої продукції з України залишається значною, склавши 56,6% від загального обсягу в 2023 році.

УКАБ попереджає, що відмова від торговельних преференцій може призвести до макроекономічної кризи в Україні, особливо у контексті потенційної девальвації валюти, якщо не буде отримано міжнародну фінансову підтримку.

Аналіз показує, що дефіцит платіжного балансу України у жовтні 2023 року становив $2,95 млрд, що є найвищим показником з часів фінансової кризи 2008 року. Прогнозується, що без належної фінансової підтримки девальвація валюти може становити 40-50%.

У цьому контексті, збереження вільного доступу української агропродукції на ринок ЄС є критично важливим для економічної стабільності України, і введення запропонованих обмежень може призвести до серйозної макроекономічної кризи, наголошують в УКАБ.

Новини за темою:  Дощі та заморозки 12 травня: яка погода чекає українців у понеділок

З іншого боку, варто зазначити, що за підтримки Єврокомісії, дефіцит платіжного балансу може бути скоригований за умови отримання міжнародної фінансової допомоги, що дозволить уникнути серйозних наслідків для економіки України.

Єврокомісія, зокрема, визнає у пояснювальній записці до проєкту регламенту, що досі не було виявлено негативного впливу імпорту з України на ринок ЄС. Особливо важливим є те, що обсяги імпорту сільськогосподарської продукції з України становлять лише 9% від загального обсягу агропродовольчої продукції ЄС.

В той самий час, продовження імпорту російської продукції АПК країнами ЄС, не зважаючи на політичні обставини, викликає сумніви. Наприклад, у 2022/23 МР ЄС імпортував з Росії 835 тис. тонн зерна, що свідчить про неоднозначність підходу до імпорту в контексті регіональних конфліктів.

УКАБ закликає інституції ЄС продовжити торговельні преференції для України та провести додатковий моніторинг впливу імпорту на ринок ЄС, співпрацюючи з українською стороною за допомогою спеціальної платформи трейдової координації Україна-ЄС.

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також