Новини / Політика     11 липня 2023 12:16

У Польщі впали ціни на чорниці – винуватять, як завжди, Україну


Інформація про досить швидке зниження цін на чорницю лісову, яка є однією з головних експортних культур України, почала останнім часом з’являтися на ринку. Причому раніше було багато повідомлень про очікування низького врожаю цієї культури й в Україні, і в Польщі, і в інших країнах регіону.

Про це повідомляють аналітики EastFruit.

Зазначається, що така ситуація викликає серйозне занепокоєння у заморожувальників, тому що донедавна саме експорт замороженої лісової чорниці приносив найбільшу експортну виручку в сегменті плодоовочевого експорту України, адже вона входить до числа найбільших світових експортерів цієї ягоди.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Тепер, на додачу до шокової для багатьох учасників ринку ситуації із замороженою та свіжою малиною, виникають проблеми з другою найбільшою експортною позицією для заморожувальників України. Наразі в ЄС закупівельні ціни на заморожену лісову чорницю впали до €1,9-2,0 за перший клас і до €1,4 євро за другий клас.

“Уже традиційно в падінні цін на цю ягоду звинувачують українських заморожувальників, які, начебто, увійшли в новий сезон із великими залишками ягоди та вирішили її розпродати за низькою ціною, щоб забезпечити себе обіговими коштами на закупівлю ягоди нового врожаю та звільнити місце під неї. Крім України, про значні залишки замороженої ягоди повідомляють також оператори ягідного ринку Польщі”, — підкреслюють експерти.

Водночас цінові тренди на заморожені ягоди зараз практично всі є негативними. Тож цілком може скластися вельми незвична ситуація, коли практично всі основні ягідні культури на ринку заморожування продаватимуться за приблизно однаковими цінами.

“До речі, цього року в Україні може з’явитися ще один важливий сегмент — заморожена лохина. Нагадаємо, що Україна може експортувати заморожену лохину навіть до Китаю, хоча не може постачати туди свіжу ягоду. Однак для рентабельного заморожування лохини ціни на неї на внутрішньому ринку мають знизитися до такого рівня, як, наприклад, у Перу. І учасники ринку вважають, що цього року подібний розвиток подій цілком можливий”, — підсумували аналітики.

Читайте також: У Польщі державне підприємство закупатиме малину, аби зменшити збитки місцевих виробників

Нагадаємо, на початку липня виробники малини кілька днів поспіль блокували дорогу в Ополі-Любельському (перехрестя воєводських доріг 824 і 747 в Люблінському воєводстві, Польща), протестуючи проти низьких закупівельних цін на ягоди. Фермери зазначали, що їхня ягода не може конкурувати з українською.

Фруктова промисловість Польщі знаходиться під загрозою колапсу. Компанії, які виробляють заморожені продукти, соки чи полуничні пюре, віддають перевагу імпорту набагато дешевшої української продукції. Влада бореться з українською полуницею, натомість місцеві багато часу проводять в чергах, аби її купити, оскільки ціни такої продукції вдвічі менші за місцеві.

Професійні об’єднання, які представляють підприємства молочної галузі України та Польщі, зафіксували спільну позицію щодо неприпустимості введення торговельних обмежень.

Український виробник морозива та заморожених напівфабрикатів “Три Ведмеді” отримав беззаставний кредит в 210 млн грн від “Райффайзен Банку” під страхове покриття Експортно-кредитного агентства (ЕКА) на здійснення експорту до Польщі.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також