У 2024 році в Європі очікується приблизно 50 ТВт-год виробництва електрики на основі сонячної енергії, згідно з прогнозами аналітичної компанії Rystad Energy, передає “Інтерфакс-Україна”.
За їхніми прогнозами, виробництво електроенергії на вітроелектростанціях (ВЕС) зросте на 38 ТВт-год, атомних електростанціях – на 20 ТВт-год, гідроелектростанціях – на 5 ТВт-год. В той самий час виробництво електроенергії з викопного палива та інших джерел зменшиться на 60 ТВт-год.
Це призведе до того, що сонячна енергетика вперше визначиться як лідер за зростанням виробництва в енергетичному секторі. Такий розвиток сприятиме значним обсягам нових потужностей у всьому регіоні, зокрема в Німеччині, яка у 2023 році стала нетто-імпортером електроенергії.
Загальний прогнозований обсяг виробництва електроенергії в Європі у 2024 році складе 2,74 тис. ТВт-год порівняно з 2,687 тис. ТВт-год у попередньому році.
Аналіз компанії охоплює 27 країн Євросоюзу, Норвегію, Сербію, Швейцарію і не враховує Велику Британію.
Що передувало
У 2022 році виробництво електроенергії з сонячних та вітрових електростанцій вперше перевищило газову генерацію в Європейському Союзі. Агентство EMBER повідомило про це у своєму аналітичному звіті, присвяченому результатам енергетичної сфери ЄС за 2022 рік.
Вітер та сонце забезпечили рекордну п’яту частину електроенергії в ЄС (22%) у 2022 році, вперше випередивши видобуток газу (20%) та залишаючись вищим за вугільну енергію (16%), зазначало EMBER.
У червні 2023 року повідомлялося, що перехід Європейського Союзу до екологічно чистої енергетики відзначився тим, що сонячні панелі виробили більше електроенергії, ніж усі вугільні електростанції разом – і це сталося ще до того, як літнє сонце збільшило обсяг виробництва. Інформацію надала агентство Bloomberg.
Попри те, що стрімке розширення сонячної генерації свідчить про успіх у заміщенні викопних видів палива, цей прорив також підкреслив недоліки в енергетичній системі. Ціни на електроенергію стали від’ємними у деякі з найсонячніших днів травня через намагання мережевих операторів впоратися з перевитратами.
Хоч сонячна енергія була ефективним і швидким рішенням у відповідь на енергетичну кризу 2022 року, спричинену діями Росії, спрямованими на скорочення постачання природного газу, — її обмеженням є те, що ця технологія працює найефективніше в сонячні місяці, коли попит на електроенергію зазвичай найменший. Системи зберігання цієї енергії в акумуляторах або за допомогою створення зеленого водню є недостатньо розвинутими, щоб забезпечити утримання світла вночі або обігрів приміщень взимку.
На відміну від енергетики, заснованої на вітрі, гідро- чи геотермальній енергії, сонячна енергетика має важливу перевагу — її можна швидко впровадити. Все, що потрібно, — це стимул для власників будинків або компаній, що займаються нерухомістю, перетворити дахи на мініенергопарки. Однак електромережі були спроєктовані навколо великих генераторів, які могли б працювати в співпраці з операторами мереж для підтримки стійкості мереж. У випадку більш розподіленої системи керування стає складніше, і це стане серйозним випробуванням цього літа.
Навіть за умови того, що рекордні показники виробництва сонячної та вітрової енергії цього року висунули вугільні та газові електростанції на другий план із вражаючою швидкістю, Європейський Союз все ще повинен подолати значну відстань, щоб досягти своєї мети – нульових викидів до 2050 року. Німеччина відчуває ще більший тиск, оскільки найбільший енергетичний ринок Європи має амбіції декарбонізувати свою енергосистему до 2035 року. Досягнення цієї мети потребує не лише значного розширення використання чистої енергії, але й впровадження змін, які забезпечать кращу взаємодію між споживанням та виробництвом.
Нагадаємо, перед SNCF стоїть завдання до 2030 року скоротити порівняно з 2015 роком викиди парникових газів в експлуатаційній роботі на 30%, а у сфері використання нерухомості — на 50%. Національне товариство залізниць Франції (SNCF) створило дочірню компанію SNCF Renewables, яка займеться встановленням панелей сонячних батарей на вільних земельних ділянках та дахах будівель.
У 2022 році на заході Іспанії в регіоні Естремадура компанія Iberdrola SA, яка займається відновлюваними джерелами енергії, запустила найбільшу в Європі сонячну електростанцію.
М’ясокомбінат “Гощанські Ковбаси” в Рівненській області успішно введе в експлуатацію сонячну електростанцію об’ємом 346,7 кВт, яка розташована на похилому даху виробничого приміщення. Цей крок дозволить підприємству самостійно забезпечувати свої потреби в електроенергії та значно зменшить витрати на її закупівлю.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!