Україна за минуле десятиріччя суттєво наростила обсяги експорту зернових. За 2022 рік на іноземні ринки було вивезено 38,5 млн т українського збіжжя, а виручка від експорту цього зерна склала торік 9,1 млрд дол, повідомляє пресслужба ВР.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Проте за інформацією Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки” через війну та тривале блокування українських морських портів у порівнянні з 2021 роком спостерігалось зменшення обсягів поставок більшості основних товарних позицій продукції зернової групи. Зокрема:
- обсяги експорту пшениці становили 11,2 млн тонн – на 44% менше, ніж у 2021 році;
- експорт ячменю знизився у порівнянні з попереднім роком на 3,6 млн тонн і становили 2,1 млн тонн;
- експорт жита скоротився на 61%, склавши близько 53 тис. тонн;
- кукурудзи експортовано 25,0 млн тонн – на 1% більше показника 2021 року у 24,7 млн тонн.
Найбільшими покупцями українського зерна у 2022 році, як і раніше, були країни Азії, Африки та Європи. Водночас збільшились постачання зерна на європейський ринок.
Китай з 2020 року впевнено утримував лідерство у першій десятці найбільших імпортерів українського збіжжя, однак у 2022 році поступився Румунії, яка в 2021 році навіть не входила до першої двадцятки основних споживачів зернових. Якщо 2021 року вартісні обсяги поставок зернової сільгосппродукції до Румунії становили лише 1,8 млн дол. США, то 2022 року вони сягнули 1243 млн дол. США. Водночас частка Румунії в експорті зернових у 2022 році склала 13,6% вартості експорту цієї товарної групи, посунувши Китай із часткою у 12,1% на друге місце у рейтингу.
Читайте також: Зовнішня торгівля України рекордно зросла
Туреччина, яка у 2021 році посіла третє місце у списку основних споживачів українського збіжжя, у 2022 році із часткою у 9,6% опустилася на 4 рядок у рейтингу, поступившись Іспанії, частка якої склала 10,8%.
Крім того, 2022 року в десятці найбільших покупців зерна в Україні відбулись зміни: Румунія, Польща, Італія, Угорщина та Південна Корея витіснили з десятки лідерів Індонезію, Іран, Пакистан, Лівію та Туніс.
Отже, до списку основних імпортерів українських зернових також увійшли: Польща (7,0%), Єгипет (5,9%), Італія (4,4%), Угорщина (4,4%), Нідерланди (3,7%), Південна Корея (2,1%).
Сукупно ці 10 держав сформували близько 74% вартісного обсягу усіх закупівель зернової продукції в Україні.
Нагадаємо, Європейська комісія запропонувала продовжити ще на рік так звані автономні торговельні заходи — припинення дії імпортних мит, квот та заходів торговельного захисту щодо українського експорту до країн-членів ЄС.
На момент повномасштабного вторгнення росії торгівля агропродукцією між Україною і ЄС сягнула рекордного обсягу.
За останні 4 місяці середньомісячний темп експорту української агропродукції фактично досяг довоєнних показників. Завдяки скоординованій діяльності аграріїв, трейдерів, міжнародних партнерів та роботі “зернового коридору” Україні вдалося за 2022 рік експортувати понад 50 млн тонн зернових й олійних культур та продуктів їх переробки.
Україна з 24 лютого експортувала майже 39 млн т зернових, олійних культур і продуктів їх переробки. Найбільше вивезено кукурудзи, пшениці та соняшникової олії.
Протягом останніх років Україна впевнено входить до ТОП-5 найбільших постачальників органічної продукції до ЄС. Зокрема, у 2021 році наша країна посіла 5 місце у світі зі 126 країн за обсягами імпорту органічної продукції до ЄС із часткою 6,6% від загального обсягу.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!