Новини / Тваринництво     11 жовтня 2019 17:50

Тваринники вимагають від влади повернення держпідтримки: лист-звернення до уряду

У проєкті держбюджету на 2020 рік не передбачена підтримка галузі тваринництва. Ірина Паламар наполягає на виділенні 3,5 млрд держдотацій на галузь, зокрема – на утримання свиней, будівництво тваринницьких комплексів, пільгові кредити та інші видатки.

Чому АТУ б’є на сполох

Проєкт Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 2000 від 15.09.2019 року не передбачає державну підтримку тваринництва. Також усі попередні програми держпідтримки тваринництва, які були започатковані з 2018 року терміном на 5 років, не збережені в проєкті Держбюджету на 2020 рік.

Читайте: Концентрація землі в одні руки: за справу взявся АМКУ

Асоціація тваринників України, що захищає інтереси близько 3500 тваринницьких господарств, висловила свою категоричну незгоду з цією позицією.

«Ми наполягаємо, аби на 2020 рік у держбюджет включили державну підтримку тваринництва, і ми виклали наші пропозиції щодо тих напрямів галузі, які потребують підтримки, надіславши відповідне звернення до тих представників влади, які за це несуть першочергову відповідальність, зокрема – до Прем’єр-міністра України Гончарука О.В., Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Милованова Т.С., Голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Сольського М.Т.».  – заявляє голова Асоціації тваринників України, аграрний експерт Ірина Паламар.

Пропозиції АТУ

Зокрема, у зверненні голови АТУ пропонується передбачити на 2020 рік програму 2801540 «Державна підтримка тваринництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (рибництва)» у розмірі 3 500 000, 00 тис. грн, які спрямувати за такими напрямами:

 • Часткова компенсація відсоткової ставки за банківськими кредитами, залученими для покриття витрат та на обігові кошти діяльності суб’єктів господарювання, пов’язаних із провадженням діяльності в галузях: свинарства, скотарства, вівчарства, козівництва, бджільництва, звірівництва, кролівництва, шовківництво та аквакультури (рибництва) – 100 000,00 тис. грн.
 • Часткова компенсація вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, підприємств інфраструктури тваринницьких комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції в частині витрат, профінансованих без урахування податку на додану вартість за рахунок банківських кредитів – 100 000,00 тис. грн.
 • Спеціальна бюджетна дотація за утримання корів молочного, молочно-м’ясного та м’ясного напряму продуктивності – 750 000,00 тис. грн.
 • Спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби – 700 000 тис. грн.
 • Спеціальна бюджетна дотація за утримання свиней у промисловості – 750 000,00 тис. грн.
 • Часткове відшкодування вартості закуплених для подальшого відтворення племінних тварин, а саме: телиць, нетелей, корів молочного, молочно-м’ясного і м’ясного напряму продуктивності, свинок та кнурців, вівцематок, баранів, ярок і сперми бугаїв та ембріонів великої рогатої худоби, які мають племінну (генетичну) цінність, – 250 000,00 тис. грн.
 • Часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, підприємств інфраструктури тваринницьких комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції – 850 000,00 тис. грн.

Актуальність держпідтримки тваринництва

Асоціація тваринників України акцентує увагу на окремих важливих питаннях щодо актуальності та прозорості державної підтримки тваринництва.

 • Розмір державної підтримки на одного суб’єкта господарювання за напрямами: «Часткова компенсація вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції в частині витрат, профінансованих без урахування ПДВ за рахунок банківських кредитів» та «Часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції» повинен бути суттєво обмежений з метою недопущення використання коштів цієї державної підтримки обмеженим колом підприємств.
 • Будь-які напрями держпідтримки галузі тваринництва мають працювати максимально без участі державних комісій, які на практиці затримують прийняття рішень про виділення такої державної підтримки та обмежують к них участь зацікавленої громадськості.
 • Незважаючи на те, що з 2018 року була передбачена держпідтримка галузі тваринництва, безпосередньо галузь свинарства була залишена поза увагою держави, хоча виробники свинини, як і інші сільськогосподарські виробники, постраждали через відміну квазіакумуляції ПДВ, а крім того, системно зазнають серйозних збитків через АЧС та «чорний» імпорт свинини. Таким чином, у 2020 році обов’язково повинна бути передбачена підтримка виробників свинини у вигляді бюджетної дотації за утримання свиней у промисловості, у розмірі щонайменше 2 грн на кілограм свинини.
 • Важливо визначити право отримання бюджетної дотації на утримання корів та свиней не лише юридичним особам, а і фізичним особам-підприємцям, що є власниками корів та свиней, з метою неповторення попередніх недоліків напряму державної підтримки за утримання корів, коли на неї мали право виключно юридичні особи.
 • Такий напрям державної підтримки, як «Часткова компенсація відсоткової ставки за банківськими кредитами, залученими для покриття витрат, пов’язаних із провадженням діяльності у галузях: вівчарство, козівництво, бджільництво, звірівництво, кролівництво, шовківництво та аквакультура (рибництво)», має передбачати також дуже важливий інструмент підтримки для виробників – компенсацію відсотків за кредитами на обігові кошти діяльності, і не лише для вівчарства, козівництва, бджільництва, звірівництва, кролівництва, шовківництва, аквакультури, а і свинарства та скотарства.
 • До напрямів держпідтримки «Часткова компенсація вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, в частині витрат, профінансованих без урахування ПДВ за рахунок банківських кредитів» та «Часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів» потрібно додати держпідтримку будівництва та реконструкції підприємств інфраструктури тваринницьких комплексів (технологічних комбікормових заводів та цехів, заводів з виробництва кормів) з метою збільшення локалізації власного виробництва кормів, яке на сьогодні є недостатнім. У напрямі держпідтримки тваринництва – «Часткове відшкодування вартості закуплених для подальшого відтворення племінних тварин» при визначенні порядку використання коштів має бути переглянутий розмір часткового відшкодування вартості закупленої сперми бугаїв, де більш доцільно передбачити такий розмір: 50 гривень за одну дозу ідентифікованої спермопродукції вітчизняного походження або 200 грн за одну дозу ідентифікованої спермопродукції, завезеної в режимі імпорту.

Позицію тваринників щодо держпідтримки Ірина Паламар озвучила на засіданні Комітету ВР України з питань аграрної і земельної політики, що відбулося 9 жовтня 2019 року.

Landlord раніше публікував матеріал, в якому Ірина Паламар розповіла про методи та цілі залучення інвестицій у вітчизняний сектор тваринництва.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також