Новини / Фінанси     11 лютого 2019 16:06

Ціновий шок: у Туреччині деякі продукти харчування подорожчали на 800%

Сьогоднішня інфляція продуктів харчування в Туреччині стала найвищою за останні 15 років. Щоб знизити ціни, уряд планує закуповувати овочі у фермерів і продавати їх без посередників – за собівартістю у двох найбільших містах Туреччини, вже починаючи з цього тижня.

Про це повідомляє Bloomberg.

Турецька влада провела рейди на оптових продовольчих ринках у п’яти провінціях країни і виявила непомірні підвищення цін – на деякі товари аж на 800%.

Зокрема, за офіційними даними, ціни на баклажани, огірки та помідори зростають щомісяця на 81%, 53% і 39% відповідно. Сьогодні інфляція турецьких продуктів харчування перебуває на найвищому рівні принаймні з 2004 р.

ЧитайтеХто їстиме британську рибу? Brexit загрожує європейським рибалкам

Чому так зросли ціни?

Це питання залишається відкритим. Серед причин називають:

  • швидке знецінення ліри в серпні, що підвищило вартість імпорту та транспортування продуктів харчування;
  • нещодавні паводки в Анталії (проте міністр фінансів Берат Албайрак відхилив цю версію, заявивши, що в країні пошкоджено лише частину теплиць).

Що планує уряд?

Щоб боротися з таким подорожчанням, уряд планує «вирізати» посередників, купуючи овочі безпосередньо у фермерів, і продаючи їх за зниженими цінами у двох найбільших містах Туреччини, вже починаючи з понеділка, 11 лютого.

Щоб змусити перекупників знизити ціни, муніципалітети Анкари і Стамбулу відкривають десятки кіосків з дешевшими овочами. Ердоган сказав, що овочі продаватимуть за собівартістю.

«Уряд в найкоротші терміни придушить тих, хто  тероризує продовольчі ринки, – так, як він придушив терористів у печерах», – заявив Ердоган на телебаченні  в неділю, 10 лютого.

«Наші інспекції продовжуватимуться по всій Туреччині на повну потужність, щоб не дати перепочинку опортуністам», – сказав міністр торгівлі Рушар Пекан.

Що думають аналітики?

Аналітики Bank of America Corp стверджуть, що урядова кампанія зі зниження інфляції спотворює відносні ціни і є нестійкою.

Кампанія проти нестримної інфляції належить до політичних проблем, оскільки високі витрати на продовольство непропорційно зашкодили бідним верствам населення – 82 мільйонам турецьких громадян, які традиційно підтримували президента.

Як повідомляв Landlord, з початку року зросли світові ціни на продукти. Найбільше здорожчали молоко, олія та цукор.

Фото: Getty Images

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також