Новини    11 березня 2023 11:19

Центр сертифікації сільськогосподарської продукції звинуватили у порушенні антимонопольного законодавства


ДП “Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції” (ДЦСЕСП) створив штучний бар’єр входу на ринок надання послуги з польового оцінювання сертифікованого насіння, зобов’язавши незалежних експертів укладати з ним договори, не передбачені відповідним законодавством.

Такі результати розслідування на наявність ознак порушень законодавства про захист економічної конкуренції у процедурі сертифікації насіння оприлюднив Антимонопольний комітет України (АМКУ).

У відомстві зазначили, що на сьогодні єдиним органом з оцінки відповідності, який має право видавати сертифікати на сортові якості насіння, є ДП “Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції”.

“Чинним законодавством передбачено можливість виконання робіт з польового оцінювання аудиторами із сертифікації (агрономами-інспекторами), які провадять діяльність як незалежні експерти під час визначення сортових якостей категорії сертифікованого насіння”, — додають у відомстві.

АМКУ встановило, що незалежні аудитори із сертифікації (агрономи-інспектори) є безпосередніми конкурентами ДЦСЕСП, що має у своєму штаті аудиторів із сертифікації, які проводять польове оцінювання сертифікованого насіння.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

На практиці незалежні експерти могли надавати послуги з польового оцінювання сертифікованого насіння під час процедури сертифікації виключно за наявності укладеного договору з ДЦСЕСП. Фактично держпідприємство самостійно та на власний розсуд регулює доступ до надання відповідних послуг.

При цьому АМКУ встановило, що у 2019-2022 рр. переважна більшість послуг із польового оцінювання сертифікованого насіння як складової процедури сертифікації надавалася саме аудиторами ДЦСЕСП. Їх відсоток складав у 2019 році — 97,3%; у 2020 році — 96,8%; у 2021 році — 98,93%; за 9 місяців 2022 року — 98,9%.

На думку АМКУ, такі дії ДЦСЕСП містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг із польового оцінювання сертифікованого насіння, шляхом створення перешкод доступу на відповідний ринок чи усунення з нього незалежних експертів.

АМКУ надав Кабінету Міністрів України пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правового регулювання, а також обов’язкові для розгляду рекомендації ДЦСЕСП щодо припинення дій, які містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, усунення причин виникнення цих порушень і умов, що їм сприяють.

Нагадаємо, Національне антикорупційне бюро викрило колишніх посадовців ДП “Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу” у заподіянні державі збитків на суму понад 9 мільйонів гривень під час закупівель зерна.

Бюро економічної безпеки викрило постачальників продуктів для державних структур, які ухилились від сплати податків на загальну суму майже 400 мільйонів гривень.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...