Новини / Технології     11 травня 2018 11:22

Як зернотрейдеру автоматизувати процеси та збільшити обороти компанії


Для ефективного управління експортними зерновими потоками учасникам зернотрейдингового ринку доводиться щодня одночасно оперувати великою кількістю цифр і показників по кожній закупівлі чи продажу. Успішність компанії залежить від оперативності надходження інформації, швидкості її обробки та якості прогнозів. Для обліку документів і платежів зернотрейдери використовують різні способи: від Excel‑таблиць, 1С до різних СRM систем. Однак будь‑який бізнес розвивається саме тоді, коли під нього створюються свої спеціалізовані системи. Для зернотрейдингу потрібен інструмент, що враховує складну логіку зернового бізнесу, здатний оперативно обробити величезний обсяг різноманітних даних, зводити їх у звіти та прогнози й подавати в зручному інтерфейсі, забезпечити швидку передачу інформації між учасниками. У світовій практиці відомий випадок, коли трейдер втратив близько $2 млн на угоді через те, що один із працівників компанії випадково видалив значення у клітинці Excel‑таблиці. І чим більший зернотрейдер, тим вища ціна помилки. Тому відповідальні та прогресивні зерноторгові компанії переходять на спеціалізовані програми, й одним з ефективних прикладів є програма GrainTrack.

Новий рівень

Займатися торгівлею зернотрейдингова компанія Cardiff Trading почала у 2014 році: купувала зерно в українських виробників та експортувала його до Польщі, Білорусі та Угорщини. Обсяги продажів становили 50 000 т на рік. У 2016 році трейдер вирішив розширити напрямки торгівлі, збільшив штат і запровадив на ринку більш агресивну політику. Якщо раніше відправляли товар наземним транспортом на умовах DAP, то зараз 94% зерна від Cardiff Trading відвантажується у морських портах на умовах CPT та FOB. «Ринок DAP обмежений у своєму попиті, бо працює здебільшого з ріпаком і соєю. А з базисами CPT та FOB можна працювати зі значно більшими обсягами торгівлі, – пояснює директор Cardiff Trading Іван Черевко. – Крім того, на умовах CPT та FOB можна торгувати значно вигідніше та ліквідніше майже усіма основними культурам, які вирощує Україна».

Акцентувавши торгівлю на кукурудзі, пшениці та ячмені, компанія зробила прорив і в 2017 році мала 970 000 т торговельного обороту. У 2018‑му вже відвантажили дві судові партії у 25 000 та 30 000 т. Раніше за такі обсяги контрактів компанія не бралася, формувала на умовах СРТ партії по 300–500 т, працюючи здебільшого із середніми сільгоспвиробниками. Але пройшовши етап становлення як трейдер і зарекомендувавши себе як надійний партнер, компанія змогла збільшити обсяги контрактів, судових партій і закупівлі. Тепер основні її партнери – топові агровиробники: «Мрія», AgroGeneration, Agricom Group, «Поділля», МХП, «Астарта», «УкрАгроКом», Лебединський насіннєвий завод, «Росток», «Агродім» та інші. Взагалі за 2017–2018 МР компанія планує досягти 1,5 млн т торговельного обороту та нарощувати його далі.

Технічна підтримка

Більш масштабна робота потребує й більш ефективних інструментів контролю та обліку. Ще рік тому Cardiff Trading користувалася програмою Excel, але зараз її функціонал перестав задовольняти трейдера. У компанії зрозуміли, що Excel не здатний забезпечити оперативне та швидке зведення інформації. «Ми користувалися ним, поки не стикнулися з проблемою росту і залученням нових співробітників. Таблиці були складні у підтримці, ручної роботи дуже багато, звіти робилися дуже довго та з великою кількістю помилок», – розповідає Черевко. Виникали й інші проблеми: великі Excel‑файли не хотіли підхоплювати поштові сервери, під час обробки даних комп’ютери зависали, а дані не зберігалися. «Своєчасне внесення інформації, її структуризація дуже важливі в торгівлі, особливо коли ми застосовуємо різні торговельні інструменти, намагаємося заробити на спредах між культурами або на різниці цін між портами чи місяцями, – каже Черевко. – Для цього потрібно робити прогнози, контролювати, як змінюються позиції. На підставі цих та інших даних трейдер вибирає стиль поведінки – агресивний чи ні. Відповідно, потрібна програма, здатна обробити весь цей величезний та різноманітний потік інформації та підказати трейдеру стиль поведінки».

Кейс із рішення

На ринку існують різні універсальні рішення для автоматизації взаємин із контрагентами – такі як CRM та ERP. Але вони розроблені під бізнес‑процеси на індустріальних ринках, для зернового ринку стандартні рішення не підходять. Тому пошук кращої системи для обробки інформації у Cardiff Trading зайняв кілька місяців. Розглядали, наприклад, надбудови в бухгалтерській програмі 1С, але зараз вона знаходиться в санкційному списку. Програми, з якими працюють зернотрейдери у США, Європі та Азії, виявилися досить дорогими й до того ж, на думку Черевка, не пристосованими під особливості локального зернотрейдингу.

У червні 2017 року вибір зупинили на розробці компанії GrainTrack, яка складну систему управлінського обліку зернотрейдера зводить до дуже простого формату. Програма допомагає в роботі, пов’язуючи на одному майданчику інформацію про всі контракти, логістику, трейдинг і фінанси. GrainTrack, запрограмована на прогностичну аналітику, здатна розрахувати прибуток і збитки, оперативно виявити проблемні контракти. Такий функціонал дає можливість трейдеру приймати обґрунтовані рішення та сконцентруватися на дієвих заходах розвитку бізнесу, використовувати різний інструментарій для операційної діяльності та стратегічного планування, контролювати ефективність компанії.

Із плюсів програми, зокрема, відзначають те, що можна бачити звіти по всіх операціях та оцінювати результати угод ще до їх реалізації. Крім того, система містить базу контрагентів компанії, інформацію про взаємини з постачальниками та покупцями, повний перелік усіх угод, реєстрів відвантаження та виставлених рахунків. За допомогою програми можна делегувати та контролювати виконання завдань, відправляти листи й створювати договори. Наприклад, у вкладці «Контракти» менеджер може планувати та погоджувати угоди, відслідковувати логістичний ланцюжок, створювати реєстр автомобілів і вагонів. Програма дозволяє заощадити до 40% витрат часу на облік і комунікацію. До того ж GrainTrack працює у хмарі, що гарантує доступ працівників до всіх даних, прогнозів і розрахунків з будь‑яких гаджетів у будь‑ якій точці світу. Також хмарна технологія вирішує ще одну проблему – безпеку даних і бізнеса трейдера в цілому, бо їй не загрожують ані атаки рейдерів, ані примусове вилучення серверів силовиками. GrainTrack – досить гнучка програма, її можна налаштувати на будь‑які потреби та забаганки замовника. Наприклад, у своє програмне забезпечення GrainTrack імплементували речі, які в Excel були неможливі, – налаштування звітів під нові торговельні інструменти, автоматичне формування торгової позиції, отримання звітів про статус контрактів, стан фінансового потоку тощо. Cardiff Trading комфортно співпрацювати з GrainTrack ще й через досить гнучкі домовленості щодо оплати програмного продукту, оперативну технічну підтримку та професійні консультації, індивідуальні допрацювання програми.

Можливості, що надає трейдеру програма, дозволять йому втілювати свої стратегічні плани – розширювати перелік торгових інструментів, які забезпечують ще більший обсяг роботи та розширення географії діяльності. «Ми не зациклюємося на Україні, а прагнемо працювати з іншими головними експортерами світу», – підкреслює директор Cardiff Trading. Компанія у найближчі роки планує відкривати офіси в країнах – імпортерах українського зерна, аби відслідкувати потреби та тенденції на ринку, прорахувати, звідки вигідніше доставити зерно – з України, Аргентини чи Бразилії. Компанія тепер може впевнено вибирати, на яких умовах їй вигідніше працювати – СРТ, CIF чи FOB. «У нас досить масштабні й агресивні цілі розвитку, ми себе бачимо як міжнародного трейдера, розвиваємося в напрямку нових торговельних інструментів, які дають певну гнучкість при торгівлі товаром, – каже Черевко. – Із програмою GrainTrack це можливо».

ТЕКСТ: ЛАРИСА СТЕПАНУШКО

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!

1 годину тому

Георге Ніцю: З відповідною технологією можливо все, навіть вирощувати гарні врожаї в несприятливих умовах

Румунський фермер Георге Ніцю вже понад 26 років працює в аграрному секторі й, незважаючи на важку працю, не бачить себе в іншій галузі. У 2001 році він заснував агрокомпанію SC OPT – MP SRL. Георге працює на 768 га землі, більша частка якої належить йому.

Як живе іноземний фермер   

3 години тому

Зняття мораторію на землю: Світовий банк чекає рішення від Зеленського

Світовий банк вважає, що відкриття ринку землі в Україні може додати до зростання економіки держави 1–2% і розраховує, що нова українська влада візьме на себе зобов’язання щодо зняття мораторію на продаж землі сільгосппризначення.

Про це повідомляє Укрінформ.

Директор Світового банку з питань України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен, виступаючи на прес-конференції сказала:

«Ми сподіваємося, що нова Адміністрація Президента та новий Президент візьмуть на себе зобов’язання щодо зняття мораторію на землю».

За словами Сату Кахконен, ціна на землю залежатиме насамперед від свободи дій на ринку. Тобто, чим вільніший буде ринок продажу землі, тим вищою буде її вартість.

Читайте: Повне занурення аграріїв в цифрові технології: як охопити неосяжне?

За оцінками Світового банку, ВВП України у 2020 р. може прискоритися до 3,4%, а у 2021 р. – до 3,8% за трьох умов:

  • зняття мораторію на землю,
  • продаж державної частки в банківській сфері приватним структурам
  • послідовна боротьба з корупцією.

Landlord раніше повідомляв про те, що команда Володимира Зеленського виступає за скасування мораторію на продаж сільгоспземель.

Політика   

23 травня 2019 10:47

Страшенна злива перетворила поля під Кременчуком на болота ФОТО

Постраждали посіви елітної пшениці, соняшника та кукурудзи на 10-15% площ у ПСП «Дніпровські зорі». Керівник підприємства каже, що під час злив поля нагадували «гірські річки у Карпатах». Проте фермер сподівається, що більшу частину посівів вдасться врятувати.

Про наслідки шаленої зливи та граду у Кременчуцькому районі написав на своїй сторінці у Facebook Володимир Сіора, заступник директора, головний агроном у приватному сільськогосподарському підприємстві «Дніпровські зорі». Він розмістив фото того, що наробила стихія в його господарстві. Злива розігралася якраз на свято Миколи Чудотворця, 22 травня. Фермер жартує, що то так привітав святий і не втрачає оптимізму.

«Чудотворець сьогодні з привітаннями також не забарився. Привітав з самого ранку зливою та градом. В 10.20 продовжує вітати дощем. Чи на цьому закінчиться? Чи будемо такі вітання приймати весь день? А може це на врожай? Найкращі, елітні посіви пшениці вже положило на землю. Овочам досталось сповна. Та всерівно вдячні, що хоч все не знищило….. Зробили вихідний і насолоджуємося погодніми умовами,» – пише Володимир Сіора.

Сьогодні Landlord зв’язався із головним агрономом ПСП «Дніпровські зорі» та розпитав про наслідки стихії на полях.

Володимира Сіора каже, що такої потужної зливи не бачив років 15. Найбільше постраждали посіви кукурудзи та соняшника у низинах. На сьогодні  соняшник і досі стоїть  у воді. Дісталося й елітній пшениці, і людським городам.

– Учора я повертався о 12 годині з Кременчука, то потоки на полях були такі, як ото гірські річки в Карпатах. Там, де були схили та гирла старих річок, посіви кукурудзи просто змило, вона ж невелика була. На пагорбах кукурудза жива. Вимило незначні площі кукурудзи та соняшника. Насівати заново ніхто не буде. Пшениця на гірших по родючості ґрунтах вистояла, бо в неї колос був не дуже великий, вона легша. Її трішки намочило, градом побило, але вона вистояла. А насіннєві ділянки, де заводили елітний матеріал, нові сорти, де було краще живлення, догляд  – пшениця нахилилася та лягла на землю. Вона вже не підніметься. Але на останньому «колінці» сам колосок може піднятися вгору. Тому, якщо будуть сонячні дні, колос ще підніметься вгору, і, сподіваюсь, нам ще вдасться зібрати зерно. Звісно, врожаю хорошого не буде.

Читайте: На Житомирщині смерч знищив теплиці і 100 га лісу

Фермер каже, що елітну пшеницю сіяли із запасом, тому сподівається, що на насіння вирощеної елітної пшениці все ж вистачить. Він додає, що пшениця витримує затоплення 3-4 дні, і якщо за цей час зійде вода, то можна буде зібрати який не є урожай.

Усього у ПСП «Дніпровські зорі» 1050 га землі під посівами, затоплено 10-15 площ.  Доведеться рихлити 700-800 га площ – а це додаткові витрати для підприємства. Головний агроном каже, що під час цього внесуть додатково й азотні добрива. Попри те, що наробила негода, він сподівається, що волога дасть розвиток пізнім культурам.

– Спочатку ми були розстроєні, але зібралися, подивилися – траплялося  гірше. Тому налаштовані оптимістично, – каже Володимир Сіора.

Як повідомляв раніше Landlord, на початку травня зливи частково змили посіви соняшника і кукурудзи на заході України.

Клімат   

22 травня 2019 11:53

Як Україні збільшити агровиробництво: три ключові умови

Для того щоб українські аграрії могли наростити обсяги виробництва, вони мають приділити основну увагу зростанню якості вирощеного зерна, зниженню собівартості продукції та розвитку інфраструктури. Так вважає керівник аграрного напрямку «Епіцентру К» Василь Мороз.

Про це повідомляє Економічна правда.

Україна – одна з небагатьох країн світу, які ще мають можливість нарощувати агровиробництво та збільшувати експортний потенціал. Для інтенсивного розвитку сільськогосподарського сектора країни аграрії мають контролювати кілька ключових чинників.

Перший: валовий збір та якість вирощеного зерна

Щоб забезпечити належне виконання цієї умови, слід чітко дотримуватися агротехнологій та строків проведення сільгоспробіт.

Читайте: Фермери Черкащини втратили 60% урожаю абрикосів

«Від того, яким чином аграрії розподілятимуть площі між різними культурами напередодні сівби та скільки «центнерів на гектар» закладатимуть у плани показників врожайності, залежить дуже багато», – вважає Василь Мороз.

Другий: собівартість продукції

Щоб підвищувати ефективність виробництва і якість майбутнього врожаю, в компаніях використовують сучасні технології та вводять нові елементи з догляду за посівами озимих та ярих культур. При цьому слід аналізувати, як ці нововведення впливають на собівартість вирощуваної продукції.

За допомогою комплексного підходу їх слід оптимізувати, щоб у результаті зменшити собівартість продукції та збільшити прибуток із кожного оброблюваного гектара.

Один зі шляхів – використання більш рентабельних культур та сортів

За словами Василя Мороза, в посівах більшості українських компаній частка високоолеїнового соняшнику становить 5%, тоді як у Франції – 63-65%.

«Епіцентр К» у 2019 році вирішив змінити тактику: у цьому сезоні 62% від загальної площі під соняшником компанія відводить під високоолеїнові мононасичені гібриди.

Керівник пояснює, що таке рішення зумовлено зростанням ринкового попиту на високоолеїнове насіння серед підприємств кондитерської та фармацевтичної промисловості, «які готові сплачувати виробникам додаткову премію».

Третій: розвиток інфраструктури

Будівництво потужностей для промислового зберігання зерна та його якісної доробки стане внеском у запобігання ризикам на світовому ринку. Будівництво нових елеваторних комплексів поступово нівелюватиме високу залежність українських аграріїв від сезонного обвалу світових цін.

Landlord раніше повідомляв про те, що значне зміцнення гривні зумовлено низкою економічних чинників, одним із яких є рекордний експорт сільгосппродукції минулорічного врожаю.

Аналітика   

22 травня 2019 09:30

Джеймі Олівер збанкрутів через здорожчання імпорту продуктів у Великій Британії

Відомий англійський шеф-кухар і популяризатор здорового харчування Джеймі Олівер втратив всі свої ресторани у Великій Британії, за винятком трьох. Мережа його закладів передана в зовнішнє управління в рамках процедури банкрутства.

Про це повідомляє Економічна правда.

За інформацією, опублікованою у The Guardian, Джеймі Олівер через неплатоспроможність практично втратив свій ресторанний бізнес: 22 ресторани Jamie’s Italian, ресторани Barbecoa і Fifteen в Лондоні, а також закусочна в аеропорту Гетвік шукають нового власника. Очікується, що близько 1000 співробітників втратять роботу.

Читайте: Вперше у світі: Кернел керуватиме логістикою зерна за допомогою штучного інтелекту

Видання зазначає, що Brexit посилив кризу на ринку ресторанних послуг у Великій Британії. Зокрема, імпортовані з Італії харчові продукти, що використовувалися для приготування страв у Jamie’s Italian, значно подорожчали внаслідок  різкого зниження курсу фунта стерлінгів до євро.

Landlord раніше повідомляв про те, що кухарі стають агентами змін на шляху людства до здорового харчування.

Фінанси   

Показати ще