Новини / Технології     11 травня 2018 11:22

Як зернотрейдеру автоматизувати процеси та збільшити обороти компанії


Для ефективного управління експортними зерновими потоками учасникам зернотрейдингового ринку доводиться щодня одночасно оперувати великою кількістю цифр і показників по кожній закупівлі чи продажу. Успішність компанії залежить від оперативності надходження інформації, швидкості її обробки та якості прогнозів. Для обліку документів і платежів зернотрейдери використовують різні способи: від Excel‑таблиць, 1С до різних СRM систем. Однак будь‑який бізнес розвивається саме тоді, коли під нього створюються свої спеціалізовані системи. Для зернотрейдингу потрібен інструмент, що враховує складну логіку зернового бізнесу, здатний оперативно обробити величезний обсяг різноманітних даних, зводити їх у звіти та прогнози й подавати в зручному інтерфейсі, забезпечити швидку передачу інформації між учасниками. У світовій практиці відомий випадок, коли трейдер втратив близько $2 млн на угоді через те, що один із працівників компанії випадково видалив значення у клітинці Excel‑таблиці. І чим більший зернотрейдер, тим вища ціна помилки. Тому відповідальні та прогресивні зерноторгові компанії переходять на спеціалізовані програми, й одним з ефективних прикладів є програма GrainTrack.

Новий рівень

Займатися торгівлею зернотрейдингова компанія Cardiff Trading почала у 2014 році: купувала зерно в українських виробників та експортувала його до Польщі, Білорусі та Угорщини. Обсяги продажів становили 50 000 т на рік. У 2016 році трейдер вирішив розширити напрямки торгівлі, збільшив штат і запровадив на ринку більш агресивну політику. Якщо раніше відправляли товар наземним транспортом на умовах DAP, то зараз 94% зерна від Cardiff Trading відвантажується у морських портах на умовах CPT та FOB. «Ринок DAP обмежений у своєму попиті, бо працює здебільшого з ріпаком і соєю. А з базисами CPT та FOB можна працювати зі значно більшими обсягами торгівлі, – пояснює директор Cardiff Trading Іван Черевко. – Крім того, на умовах CPT та FOB можна торгувати значно вигідніше та ліквідніше майже усіма основними культурам, які вирощує Україна».

Акцентувавши торгівлю на кукурудзі, пшениці та ячмені, компанія зробила прорив і в 2017 році мала 970 000 т торговельного обороту. У 2018‑му вже відвантажили дві судові партії у 25 000 та 30 000 т. Раніше за такі обсяги контрактів компанія не бралася, формувала на умовах СРТ партії по 300–500 т, працюючи здебільшого із середніми сільгоспвиробниками. Але пройшовши етап становлення як трейдер і зарекомендувавши себе як надійний партнер, компанія змогла збільшити обсяги контрактів, судових партій і закупівлі. Тепер основні її партнери – топові агровиробники: «Мрія», AgroGeneration, Agricom Group, «Поділля», МХП, «Астарта», «УкрАгроКом», Лебединський насіннєвий завод, «Росток», «Агродім» та інші. Взагалі за 2017–2018 МР компанія планує досягти 1,5 млн т торговельного обороту та нарощувати його далі.

Технічна підтримка

Більш масштабна робота потребує й більш ефективних інструментів контролю та обліку. Ще рік тому Cardiff Trading користувалася програмою Excel, але зараз її функціонал перестав задовольняти трейдера. У компанії зрозуміли, що Excel не здатний забезпечити оперативне та швидке зведення інформації. «Ми користувалися ним, поки не стикнулися з проблемою росту і залученням нових співробітників. Таблиці були складні у підтримці, ручної роботи дуже багато, звіти робилися дуже довго та з великою кількістю помилок», – розповідає Черевко. Виникали й інші проблеми: великі Excel‑файли не хотіли підхоплювати поштові сервери, під час обробки даних комп’ютери зависали, а дані не зберігалися. «Своєчасне внесення інформації, її структуризація дуже важливі в торгівлі, особливо коли ми застосовуємо різні торговельні інструменти, намагаємося заробити на спредах між культурами або на різниці цін між портами чи місяцями, – каже Черевко. – Для цього потрібно робити прогнози, контролювати, як змінюються позиції. На підставі цих та інших даних трейдер вибирає стиль поведінки – агресивний чи ні. Відповідно, потрібна програма, здатна обробити весь цей величезний та різноманітний потік інформації та підказати трейдеру стиль поведінки».

Кейс із рішення

На ринку існують різні універсальні рішення для автоматизації взаємин із контрагентами – такі як CRM та ERP. Але вони розроблені під бізнес‑процеси на індустріальних ринках, для зернового ринку стандартні рішення не підходять. Тому пошук кращої системи для обробки інформації у Cardiff Trading зайняв кілька місяців. Розглядали, наприклад, надбудови в бухгалтерській програмі 1С, але зараз вона знаходиться в санкційному списку. Програми, з якими працюють зернотрейдери у США, Європі та Азії, виявилися досить дорогими й до того ж, на думку Черевка, не пристосованими під особливості локального зернотрейдингу.

У червні 2017 року вибір зупинили на розробці компанії GrainTrack, яка складну систему управлінського обліку зернотрейдера зводить до дуже простого формату. Програма допомагає в роботі, пов’язуючи на одному майданчику інформацію про всі контракти, логістику, трейдинг і фінанси. GrainTrack, запрограмована на прогностичну аналітику, здатна розрахувати прибуток і збитки, оперативно виявити проблемні контракти. Такий функціонал дає можливість трейдеру приймати обґрунтовані рішення та сконцентруватися на дієвих заходах розвитку бізнесу, використовувати різний інструментарій для операційної діяльності та стратегічного планування, контролювати ефективність компанії.

Із плюсів програми, зокрема, відзначають те, що можна бачити звіти по всіх операціях та оцінювати результати угод ще до їх реалізації. Крім того, система містить базу контрагентів компанії, інформацію про взаємини з постачальниками та покупцями, повний перелік усіх угод, реєстрів відвантаження та виставлених рахунків. За допомогою програми можна делегувати та контролювати виконання завдань, відправляти листи й створювати договори. Наприклад, у вкладці «Контракти» менеджер може планувати та погоджувати угоди, відслідковувати логістичний ланцюжок, створювати реєстр автомобілів і вагонів. Програма дозволяє заощадити до 40% витрат часу на облік і комунікацію. До того ж GrainTrack працює у хмарі, що гарантує доступ працівників до всіх даних, прогнозів і розрахунків з будь‑яких гаджетів у будь‑ якій точці світу. Також хмарна технологія вирішує ще одну проблему – безпеку даних і бізнеса трейдера в цілому, бо їй не загрожують ані атаки рейдерів, ані примусове вилучення серверів силовиками. GrainTrack – досить гнучка програма, її можна налаштувати на будь‑які потреби та забаганки замовника. Наприклад, у своє програмне забезпечення GrainTrack імплементували речі, які в Excel були неможливі, – налаштування звітів під нові торговельні інструменти, автоматичне формування торгової позиції, отримання звітів про статус контрактів, стан фінансового потоку тощо. Cardiff Trading комфортно співпрацювати з GrainTrack ще й через досить гнучкі домовленості щодо оплати програмного продукту, оперативну технічну підтримку та професійні консультації, індивідуальні допрацювання програми.

Можливості, що надає трейдеру програма, дозволять йому втілювати свої стратегічні плани – розширювати перелік торгових інструментів, які забезпечують ще більший обсяг роботи та розширення географії діяльності. «Ми не зациклюємося на Україні, а прагнемо працювати з іншими головними експортерами світу», – підкреслює директор Cardiff Trading. Компанія у найближчі роки планує відкривати офіси в країнах – імпортерах українського зерна, аби відслідкувати потреби та тенденції на ринку, прорахувати, звідки вигідніше доставити зерно – з України, Аргентини чи Бразилії. Компанія тепер може впевнено вибирати, на яких умовах їй вигідніше працювати – СРТ, CIF чи FOB. «У нас досить масштабні й агресивні цілі розвитку, ми себе бачимо як міжнародного трейдера, розвиваємося в напрямку нових торговельних інструментів, які дають певну гнучкість при торгівлі товаром, – каже Черевко. – Із програмою GrainTrack це можливо».

ТЕКСТ: ЛАРИСА СТЕПАНУШКО

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!

10 години тому

Суперінтенсивне ягідництво: як господарству Обрій вдалося досягти високої рентабельності

«Обрій» — одне з передових господарств України, розташоване на Вінниччині, має багаторічний досвід у вирощуванні фруктів, ягід і пропонує ринку високоякісну продукцію. За 16 років підприємство розширило свій земельний банк майже в чотири рази і впроваджує ефективні методи виробництва.

Landlord реалізує медіапроєкт «Німецькі технології на полях українських фермерів», завдяки якому ви зможете дізнатися про ефективний досвід ведення агробізнесу.

У межах цього проєкту пропонуємо унікальний кейс, присвячений принципам діяльності агропідприємства, яким поділився директор господарства «Обрій» Андрій Багрій.

Історія

Історію успіху садівництва «Обрій» без перебільшення можна назвати надихаючою. Усе почалося у 2003 році, коли в колі однодумців зародилася ідея об’єднання своїх паїв у єдине підприємство, спрямоване на вирощування фруктово-ягідної продукції.

Читайте: Ставка на інновації. Як прагнення фермера Євгена Вайна до нового збільшує врожайність у господарстві «Відродження»

Спочатку в розпорядженні садівництва було 170 га землі, проте за 16 років земельний банк вдалося розширити до 620 га (120 га багаторічних саджанців і 500 га ріллі).

«Ми об’єдналися з однодумцями. В основу підприємства увійшли наші земельні наділи, які є в кожного мешканця села, а також частина орендованих паїв. Так разом ми стали співвласниками й одночасно засновниками господарства», — розповідає Андрій Багрій.

Практично з перших днів заснування «Обрію» його члени взялися за розширення садів, висадивши на площі 7 га молоді саджанці. З кожним роком невпинно розширювали гектари молодими садами й наразі отримують від цього дивіденди.

Сьогодення

На думку директора господарства Андрія Багрія, переломним моментом у розвитку господарства «Обрій» стало впровадження суперінтенсивного ягідництва. Крім яблуневих садів підприємство зробило ставку на висадження малини, суниці та лохини. Також почали вирощувати черешню.

Крім того, враховуючи вимоги ринку щодо нових, затребуваних сортів яблук, висадження молодих садів дало можливість бути у тренді й мати попит на свою продукцію як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках.

Попри всі проблеми господарству у 2003–2004 роках вдалося оновити сад новими сортами яблук. І незабаром час показав, що ті сади, за рахунок яких садили молоді, перестали бути ефективними через застарілий сортамент.

Головною цінністю господарства є його працівники, для яких створюються комфортні умови роботи: висока зарплата, якісна техніка і соціальне забезпечення. Також «Обрій» славиться високою платою за оренду земель — у середньому по 9600 гривень за 1 га землі щорічно.

Соціальна відповідальність

Хоч «Обрій» вважається невеликим господарством, проте до соціальної складової ставиться відповідально. Підприємство за свої кошти збудувало стадіон у селищі Кобелецьке, підтримало зведення католицького собору у Строїнцях, долучається до будівництва доріг, поліпшення умов в амбулаторії, матеріально допомагає місцевій школі та дитячому садку.

Нагадаємо, що в медіапроєкті «Німецькі технології на полях українських фермерів» ви знайдете унікальні кейси агробізнесу і дізнаєтеся про ефективний досвід підприємництва в сільському господарстві. Зокрема, директор підприємства «Обрій» Андрій Багрій презентував унікальний кейс розвитку свого господарства.

Рослинництво   

12 години тому

Зеленський хоче перевірити Косюка

Президент Володимир Зеленський запропонував правоохоронним та антикорупційним органам перевірити правомірність надання бюджетних дотацій агрохолдинку Юрія Косюка «Миронівський хлібопродукт».

Про це повідомляє офіційний сайт Президента України з посиланням на виступ Володимира Зеленського на засіданні Національної ради з питань антикорупційної політики.

«Протягом 2017-2018 років одному з найбільших агрохолдингів України, «Миронівському хлібопродукту», з державного бюджету виділено майже 2,5 млрд грн дотацій. Насправді він не потребує державної підтримки, бо має надприбутки. І ви це знаєте. І щорічно виплачує величезні дивіденди своїм акціонерам», – зауважив Президент Зеленський.

Читайте:  Стійка прибутковість: незалежні прогнози щодо МХП від аналітиків Fitch

Володимир Зеленський запропонував правоохоронним та антикорупційним органам порівняти суму бюджетних дотацій, отриманих холдингом, і виплачених акціонерам дивідендів та з’ясувати: раптом ці суми співпадають?

Як повідомляв раніше Landlord, агрохолдинг Косюка МХП у 2018 році скоротив чистий прибуток на 44,3%.

Політика   

14 години тому

Ринок землі дає нові можливості — Сергій Омельяненко

Головне, що отримають українці з відкриттям ринку землі, — це право розпоряджатися своєю власністю, і це правильно, вважає успішний фермер Сергій Омельяненко.

Про свою позицію щодо ринку землі власник інноваційного фермерського господарства «Омельяненко» розповів виданню Landlord. Він бачить нові можливості з відкриттям вільного продажу сільгоспземель.

«Ринок землі — право всіх людей розпоряджатися своєю власністю. Бо інакше виходить, що земля і моя, і ваша, і нічия, бо ніхто не може з нею нічого зробити. Це неправильно», — поділився думками фермер.

Ринок землі дасть можливість вирішувати: чи самому господарювати на ній, чи продати, чи здати в оренду, підкреслює він.

Читайте: Де взяти гроші на інновації в агросекторі – досвід Сергія Омельяненка

На його переконання, власна земля дасть аграріям впевненість у завтрашньому дні та буде стимулом для залучення інвестицій. Сам Сергій Омельяненко хоче провести зрошення на свої поля й отримувати гарантовано стабільний врожай на власній землі.

Сергій Омельяненко успішно веде аграрний бізнес з 1992 року і вивів своє господарство в лідери. Про його досвід детально — у спецпроєкті видання Landlord «Сергій Омельяненко. Бізнесмен, що створює тренди».

 

Земля   

15 години тому

Навала сарани на Луганщині: мінні поля унеможливлюють боротьбу зі шкідником ВІДЕО, ФОТО

Сарану виявили в двох селищах Станично-Луганського району. Вогнище розповсюдження шкідника розташоване на лінії розмежування, через що неможливо провести будь-які заходи з його ліквідації. Остання звістка – з сараною боротимуться сиренами.

Про нашестя сарани на Луганщині повідомляє Держпродспоживслужба та Станично-Луганська РДА. Зграя сарани залетіла з території лінії розмежування 12 липня. Боротьба з шкідником триває майже тиждень, але він продовжує атакувати, бо розповсюджується з лінії розмежування – з території так званої «ЛНР».

Сарана

Увага – сарана!Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області повідомляє що на території Валуйської селищної ради Станично-Луганського району було виявлено масовий розвиток небезпечного шкідника – сарани.Повідомлення про заліт куліги сарани з території лінії розмежування на територію селищної ради було отримано спеціалістами Головного управлінням Держпродспоживслужби 12 липня о 14 годині. Заходи з обстеження території були здійснені негайно, та о 15.30 спеціалістом управління фітосанітарної безпеки були відібрані зразки шкідників та направлені до Державної установи «Луганська фітолабораторія» для встановлення видового складу.13 липня організовано екстрене засідання районної комісії з питань ТБіНС за участі представників Держпродспоживслужби, Станично-Луганської районної адміністрації, ДСНС з метою прийняття рішень щодо негайного реагування в ситуації що склалася.На даний момент здійснюються заходи для ініціювання запровадження особливого режиму з захисту рослин на території Валуйської селищної ради Станично-Луганського району Луганської області для локалізації та знищення небезпечного шкідника.На разі проводяться організація оповіщення серед місцевого населення та бджолярів, щодо проведення знищувальних заходів з застосуванням хімічних засобів захисту рослин, заборони випасу свійської худоби та птиці на території проведення захисних заходів. Бджолярам рекомендовано вивезти пасіки в безпечне місце, ізолювати бджіл в вуликах або прибрати бджолині сім’ї в зимівники на термін 3-5 діб.Держпродспоживслужба додатково інформує:Сарана — поліфаг, який з’їдає усі зелені рослини, проте надає перевагу злаковим культурам — кукурудзі, просу, сорго, пшениці, а також очерету, пирію тощо. Імаго і личинки об’їдають листя, стебла, живляться насінням. Одна особина сарани за період життя з’їдає до 500 г зелені. При масовому розмноженні личинки тримаються дуже щільними кулігами, а імаго перелітає зграями на значні відстані за вітром.В разі появи сарани на присадибних ділянках місцевим мешканцям рекомендується проводити знищувальні заходи за допомогою побутових оприскувачів засобами захисту рослин дозволеними для роздрібної торгівлі та використання в побутових умовах.

Geplaatst door Станично-Луганська районна державна адміністрація op Maandag 15 juli 2019

«На сьогоднішній день на території Станично-Луганського району та Луганської області триває активний розвиток стадних та нестадних видів саранових. Відмічається масове окрилення небезпечного шкідника», – зазначено в повідомленні Станично-Луганської райдержадміністрації у Фейсбук від 17 липня.

За повідомленням Держпродспоживслужби, одразу після виявлення сарани місцеве населення та сповістили про проведення обробки полів із застосуванням хімічних засобів захисту рослин. Мешканцям заборонили випасати худобу та птицю у місцях, де проводиться обробка. Бджолярам рекомендували вивезти пасіки у безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах.

Останнє повідомлення Станично-Луганської РДА – з сараною боротимуться гучними звуками.

«У зв’язку з неможливістю використання хімічних препаратів у боротьбі з сараною в межах населених пунктів, але реагуванням сарани на гучні звуки, можливе застосування сирен сповіщення та інших технічних засобів», – сказано в повідомленні РДА.

Можливості боротьби з сараною на Луганщині суттєво обмежуються тим, що вогнище її розповсюдження знаходиться на лінії розмежування, де є мінні поля, і тому не можливі будь-які заходи з ліквідації шкідника. До екстрених заходів боротьби залучені підрозділи Держслужби з надзвичайних ситуацій, і навіть військові сапери.

«Здійснюється авіаспостереження безпілотними літальними апаратами для визначення меж розповсюдження сарани», – сказано в повідомленні Держпродспоживслужби. Є інформація, що в так званій «ЛНР» засоби захисту рослин відсутні.

Читайте: Сарана на острові Сардинія знищує урожай

За даними ентомологічних досліджень та висновком фітосанітарної експертизи, виявлений шкідник – це сарана перелітна. Вона розмножується в заплавних луках річок та озер та за сприятливих умов переходить до стадної форми розвитку.

Сарана — поліфаг, який з’їдає усі зелені рослини, проте надає перевагу злаковим культурам. Одна особина цього шкідника за період життя з’їдає до 0,5 кг зелені.

Як повідомляв раніше Landlord, нещодавно на Луганщині горіло 20 га замінованого лісу.

Рослинництво   

17 липня 2019 17:47

Де знайти ефективного менеджера для агробізнесу – 4 поради від лідерів консалтингу

Побудувати ефективний бізнес в агросфері сьогодні можна лише, орієнтуючись на новітні технології та швидко реагуючи на всі зміни ринку. Де і як знайти ефективного менеджера в агро, який мав би високий фаховий рівень, міг вибудувати стратегію розвитку й був відкритим до нових ідей?

Про це розповіла редакції Landlord керуючий партнер однієї з провідних світових консалтингових організацій Cornerstone International Group – Київ Анна Нестерчук.

Брак кадрів

У розрізі пошуку і підбору спеціалістів та керівників вищої ланки агросектор дуже відрізняється від решти індустрій. Безумовна специфіка присутня у всьому: починаючи від пошуку персоналу на робітничі спеціальності, закінчуючи пошуком та залученням керівників на топові позиції. Ключове слово – це дефіцит. Агросектор, напевно, більше, ніж інші види бізнесу, «страждає» від відсутності на ринку необхідної кількості кандидатів, що відповідають вимогам та очікуванням компанії.

Читайте: Майбутнє за генною інженерією: Білл Гейтс обирає роботу в агро

Аграрний ринок продовжує бурхливо розвиватися, формуючи дефіцит кандидатів на різні позиції. Насамперед, труднощі виникають при роботі зі топовими позиціями, оскільки сукупність вимог до таких кандидатів на сьогодні містить не тільки знання на високому рівні технологій, наприклад, у рослинництві чи тваринництві, а також й управлінські навички, високий рівень фінансової підготовки, масштабність підходів, часто – знання англійської мови. А ще – ніхто не відміняв Agile.

Ключові компетенції топ-менеджера в агро

Правила швидкоплинних умов у бізнесі стосуються не тільки високотехнологічних компаній. Кандидати в агро на топові позиції повинні мислити і діяти швидко, мати правильний фокус, що збігається зі стратегічним розвитком, високий рівень адаптивності, відкритість до нових ідей. Нові компетенції вимагають нових підходів у пошуках та оцінці таких кандидатів.

Давно пройшов вже час, коли в кандидата на таку серйозну позицію як, наприклад, керівник напрямку рослинництва, немає резюме (так, на початках у нас були й такі кейси, коли ми допомагали кандидатам зі складанням фахового резюме). Зараз керівники такого рівня серйозно конкурують із запрошеними іноземцями фахівцями і часто мають серйозні переваги, які ґрунтуються насамперед на розумінні менталітету людей, з якими доводиться працювати. Друге питання, що такого рівня спеціалістів дуже мало на ринку. Дефіцит, одним словом.

Які ж рішення можуть бути успішними для залучення ефективного топ-менеджера в агро?

1. По-перше, ми можемо подивитися в бік наших іноземних колег. Практика останніх 4–5 років показує, що такий досвід вже досить успішний, порівняно з першими спробами залучення експатів у 2010–2014 рр. Тільки робити це необхідно коректно, із правильною оцінкою привабливих кандидатів із іншої країни, щоб не купити за великі гроші «кота в мішку».

2. По-друге, можна і треба дивитися на інші ринки. Агро – традиційно більш спокійна в плані впровадження нових управлінських технологій сфера. Ідеально, якщо досвід керівника буде охоплювати роботу у FMCG-компанії або у сфері логістики чи у фарміндустрії. Diversity – хороший новий тренд, різноманітність кандидатів в усьому: в досвіді, в компетенціях, в індустріях, навіть у віці.

3. Зараз у бізнесі дає про себе знати відносно нове покоління – це люди, народжені в кінці 1980-х – на початку 1990-х. Вони вже по-іншому мислять, вони технологічні, вони більшою мірою мають критичне мислення, ніж їхні попередники. Вони, зрештою, знають англійську. Робіть їм промоушен. Але тільки на підставі правильної оцінки, як і на зовнішньому конкурсі. Це серйозний ресурс для заповнення деяких топових позицій.

4. Ну і, звичайно, прямий пошук кращого спеціаліста зі своєї індустрії. Це дорого, як і в першому випадку з експатами, але є вакансії, на які шукати людей по-іншому немає сенсу. Знову ж таки важливо – зробити правильну оцінку на вході не тільки професійного досвіду, а й ЗДІБНОСТЕЙ працювати в нових умовах, з іншими підходами, з іншою командою, з іншими цінностями. Наш ринок знає немало гучних звільнень-переходів, коли непрофесійна оцінка кандидата, якого знайдено в досить дорогий спосіб, призвела до невдачі.

І на завершення. Мабуть, будь-якому аграрію буде приємно почути зізнання представника однієї з найбільших консалтингових компанії світу:

«Незважаючи на виклики та проблеми, працювати для агробізнесу дуже приємно. Люди, з якими ми спілкуємося, як правило, завжди дуже конкретні, розумні й дуже щирі. Напевно, це пов’язано зі специфікою роботи із землею або тваринами і, напевно, – із безумовною любов’ю до своєї професії».

Landlord раніше повідомляв про те, як встигати все керівникові агропідприємства: модель ефективного менеджменту від керівника господарства Спрінт К.

Аналітика   

Показати ще