Новини / Рослинництво     12 травня 2019 14:38

Світу загрожує зникнення бананів. В усьому винні зміни клімату

Чорна сигатока, грибкова хвороба, яка заражає листя бананових дерев, може призвести до зменшення кількості плодів до 80%. Нові дослідження з’ясували, що поширенню цієї руйнівної інфекції рослин сприяють глобальні зміни клімату.

Про це повідомляє CNN.

Чорна сигатока, широко відома як «чорна ряска листя», з 1960-х років поширювалася з Азії в райони бананових плантацій Латинської Америки і Карибського басейну. Грибкова хвороба вірулентна проти широкого кола бананових рослин. Сьогодні її вже виявлено і на півночі – у Флориді.

Читайте: 5 із 50 унікальних агросистем світу, або Як вирощують васабі

«Хвороба – це грибок, – розповів Ден Беббер, автор дослідження, старший викладач з питань мікробної екології Ексетерського університету (Велика Британія). – Вона нападає на листя бананових дерев, призводячи до того, що рослина вже не може виробити так багато бананів».

На фото зображені темні смуги на банановому листі, викликані токсинами, що виділяються грибком:

Виробники борються з інфекцією за допомогою фунгіцидів, що допомагає підтримувати врожайність, проте значно збільшує собівартість продукції.

«На цей час хвороба контролюється спреями фунгіцидів. Наприклад, виробники бананів у Коста-Риці повинні обприскувати рослини від 40 до 80 разів на рік, – відзначив Ден Беббер. – Це дуже дорого коштує країні – близько $100 млн на рік».

Нове дослідження поєднало експериментальні дані про інфекцію чорної сигатоки з детальною кліматичною інформацією протягом останніх 60 років, щоб зрозуміти, наскільки швидко вона поширилася.

Експериментальна модель показала, що починаючи з 60-х років минулого століття в районах Латинської Америки та Карибського басейну, де вирощують банани, ризик інфекції зріс у середньому на 44,2%. Це пов’язано зі збільшенням вологості та змінами температурних умов, що стали сприятливими для збудника.

«Ми не знаємо точно, що відбудеться в майбутньому, – сказав Дед Беббер. – У регіонах, де клімат стає вологим, хвороба посилюється, але в тих місцях, які з часом стають більш посушливими, хвороба не буде такою інтенсивною, хоча там виникне необхідність обережного управління водою, оскільки банани є «спраглими» рослинами».

Таким чином, банани не зникнуть з лиця Землі, але вони можуть стати складнішими для культивування, більш затратними у виробництві, а отже, значно дорожчими для споживачів.

Landlord раніше повідомляв про те, що у штаті Флорида, США, впроваджено новітній спосіб боротьби із середземноморською фруктовою мухою – за допомогою стерилізованих комах.

Читайте також