Новини / Аналітика     05 листопада 2019 16:32

Світові ціни на зернові – що обіцяє аграріям ФАО

Останнім часом аналітики ФАО зафіксували укріплення світових цін на зернові, якого так довго очікували зернотрейдери. Проте до показників минулого року ще далеко – ціни на збіжжя практично досягають десятирічного мінімуму.

Для спостереження за основними трендами світового ринку зернових та його ціновою динамікою застосовують індекс продовольчих цін ФАО (Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН) для збіжжя.

Що таке індекс продовольчих цін ФАО для зернових

Цей індекс визначають експерти IGC як середнє значення 10 різних котирувань цін на пшеницю, одного котирування експортної ціни на кукурудзу і 16 котирувань цін на рис (які аналізуються ще й у розрізі країн та сортів). За відправну точку приймають базовий період 2002–2004 років, крім того враховують і частку товарних груп у глобальному експорті певного періоду.

Індекс цін на зернові ФАО у період жнив

У вересні середнє значення індексу цін на зернові ФАО становило 157,6 пункту, що практично відповідає показнику серпня (157,8) і на 3,9% (або 6,4 пункту) нижче від показника вересня 2018 року. Цими місяцями світовий ринок зернових переживає найгіршу цінову ситуацію за рік. Навіть навесні 2019-го, коли аналітики констатували катастрофічне падіння цін на зерно, найменший ціновий індекс був вищим за вересневий на 1,5%. Максимальний індекс зафіксовано перед початком жнив, він був вищим за вересневий на 9,2% (15,9 пункту).

Ціни на пшеницю

Динаміка цін на основні зернові культури цього місяця була різноспрямованою, кажуть у ФАО. Так, ціни на пшеницю у вересні дещо підвищилися. Причиною тому – активізація торгівлі цією культурою на міжнародному ринку. Хоча це той випадок, коли не зрозуміло, що було раніше – курка чи яйце.

Наприклад, у IGC якраз активізацію міжнародної торгівлі пшеницею пояснюють низькими цінами на культуру.

Читайте: Через неврожай ЄС імпортуватиме великі обсяги ріпаку – прогноз Strategie Grains

При цьому, якщо індекс цін на всі види зернових у вересні цього року був лише на 3,9% нижче за індекс вересня 2018-го, то ціновий індекс на пшеницю був значно, на 11%, нижче за аналогічний показник минулого року. У ФАО пояснюють таке падіння більш ніж оптимістичними прогнозами пропозиції. Нагадаємо, що у сезоні–2019/2020 йдеться про рекордне глобальне виробництво пшениці – за даними експертів ООН, його обсяг сягне 766 млн т. Напевно, цей висновок все ж ближчий до істини – рекордний урожай тягне вниз глобальні ціни, а низькі ціни активізують глобальну торгівлю пшеницею.

Ціни на кукурудзу

Індекс цін ФАО на цю культуру, навпаки, порівняно із серпнем дещо знизився. «Світові ціни продовжували падати під впливом великих обсягів експортної пропозиції з боку країн-експортерів як Південної, так і Північної півкулі», – пояснюють аналітики. Тобто, напевно, справа у звичайному сезонному падінні цін у період жнив.

Динаміка індексів цін на зернові

Ще варта уваги щорічна динаміка індексів цін на зернові, яку також зводять експерти ФАО. Неважко помітити, що індекс 2019 року у 164,6, звичайно, трохи вищий від «дна» 2016-го, коли показник впав до 146,9. Проте, індекс цін на зернові цього року – другий в антирейтингу мінімальних цін на зерно за останнє десятиліття спостережень. При цьому максимальними ціни на збіжжя фіксувалися у 2011-му. Тоді ціновий індекс досяг 240,9 – це на 31,7%, тобто практично на третину, вище рівня 2019-го. Тобто про прибуток початку 2011–2013 років трейдерам поки що доводиться лише мріяти.

Щомісячні індекси цін на зернові

Landlord раніше повідомляв про те, що ФAO підвищила прогноз світового виробництва зернових: на чому ґрунтується оптимізм аналітиків.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також