НовиниРинок землі

Страшилки про ринок землі: 5 найпоширеніших міфів

Із найбільшими страшилками про запуск ринку землі розбиралися журналісти 24 каналу після скасування земельного мораторію. До речі, як підкреслює видання, у законопроєкті №2178-10 про обіг земель сільськогосподарського призначення, який ВР ухвалила в першому читані, передбачили проведення референдуму щодо продажу землі іноземцям. Проте політики продовжують лякати українців вільним ринком землі. Далі – аналіз найпоширеніших міфів.

Міф 1. Вільний ринок відбере землю у селян

На даний час селяни вже володіють земельними паями: це 68% земель (27,7 млн га) перебувають у власності селян-пайовикі. Створення ринку землі жодним чином не позначиться на праві власності пайовиків. А відтак, твердження, що ринок «відбере землю в селян» – міф.

Проте власники паїв із відкриттям ринку землі отримають право нею розпоряджатися (у тому числі продати – на розсуд власника). Наразі 1,6 мільйона паїв належать людям пенсійного віку, які не можуть самі її обробляти чи ефективно використовувати. Вражаючий факт: близько мільйона пайовиків вже померли, не дочекавшись земельної реформи і не скориставшись правом власності на землю. Вони навіть не передали її у спадок, бо оформлення спадщини коштує дорожче, ніж прибуток від оренди землі.

Заборона розпоряджатися своєю власністю – землею – це ознака недемократичної держави, підкреслює видання.

Міф 2. Землю продадуть за копійки

Насправді ж сьогодні земля приносить пересічним власникам-українцям копійки: вони отримують від неї в 12 разів менше, ніж міг би дати вільний ринок. Такими підрахунки аналітиків проекту «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні.

Так, вартість оренди мала б становити $455 за гектар замість нинішніх $37. Низька вартість оренди зумовлена відсутністю ринку землі, мораторієм на її продаж. Наразі ж  близько 60% сільгоспземель, які є в користуванні, обробляють орендарі.

Тому відкриття ринку сільгоспземель дозволить  продати землю набагато дорожче, ніж за «сірими схемами», і збільшить прибутки орендодавцям.

Міф 3. Після відкриття ринку землю в Україні скуплять іноземці

Така вірогідність існує, але це не означає, що іноземці скуплять всю землю. І тим більше, що «вивезуть» кудись – ніхто землю не вивозить, натомість інвестори створять нові робочі місця в Україні.

Міф 4. Скасування мораторію на руку латифундистам

Це продовження міфу про те, що землю скуплять за копійки. Насправді ж не скуплять, якщо землевласник не захоче її продати. Тим більше, він сам вирішуватиме, кому продати та за яку ціну.

Зараз же в Україні понад 15 років діє тіньовий ринок землі. За даними президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, у 2017році близько 8 млн га державної землі передано в обробку поза межами правового поля.

Читайте: Мінімальна ціна: $2-3 тис. за гектар: поправки від фракції «ЄС» до законопроєкту про ринок землі

Міф 5. Скасування мораторію одразу створить ринок землі

Та ринок не запуститься сам собою: для цього потрібна величезна законодавча та організаційна робота. По-перше, ухвалити законопроєкт  «Про обіг земель сільськогосподарського призначення».

І це закон має бути адекватним – щоб захистити інтереси селян.

Бо мораторій на продаж сільгоспземель, який і зараз обстоюють окремі політичні сили, насправді погано захищав невеликих землевласників, бо не давав повного права розпоряджатися землею.  Мораторій подовжували 7 разів. Він паралізував ринок 96% сільськогосподарських земель. Завдяки цьому Україна є світовим рекордсменом за тривалістю земельної реформи – понад чверть століття.

Як повідомляв раніше Landlord, Верховна Рада на засіданні 13 листопада підтримала скасування мораторію на продаж землі в Україні.

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку