Новини / Аналітика     15 листопада 2017 15:00

Сільгоспвиробники активніше вкладають кошти в техніку


На ринку вкрай мало програм підтримки для агровиробників-початківців. Найпопулярнішим, зокрема в Ощадбанку, нині є фінансування оборотного капіталу, пов’язане із сезонністю бізнесу, — розповідає Андрій Стецевич, заступник голови правління банку.

«Цей інструмент дозволяє знизити вартість позикових коштів для покриття сезонних фінансових розривів», — пояснює він.

За інформацією Ощадбанку, найбільший обсяг фінансування установа надала аграріям саме на поповнення оборотних коштів підприємств — 44,2%. У результаті фінансування АПК цим банком у першій половині 2017 року зросла на 25,8% (проти аналогічного періоду 2016-го).

В Укрексімбанку зазначають, що одним із найпопулярніших продуктів для аграріїв є програма «Агрокредит „Оборотний”». За цією програмою аграрії можуть отримати фінансування на посівну, збирання врожаю, придбання біологічних активів, сировини, ПММ тощо. Кошти надаються як у вигляді кредитів, так і відновлюваних кредитних ліній. На цю кредитну програму 2017 року прийшлося 46% загального фінансування банком клієнтів АПК. За цільовим призначенням 70% позик аграрії отримували на поповнення оборотних коштів, — повідомляє Укрексімбанк.

Банкіри також констатують, що у 2016–2017 рр. сільгоспкомпанії активніше, ніж раніше, вкладають кошти в техніку й обладнання. Причина, на їхню думку, в невеликому первинному внеску (від 15%), великому терміні кредитування (до 5 років) і невисоких відсоткових ставках. «Найбільш запитуваною є програма з придбання транспортних засобів, обладнання та сільгосптехніки виробництва Республіки Білорусь», — розповідає Михайло Медко, директор департаменту МСБ Укргазбанку. З його слів, ставка по кредитах у гривні становить від 8%, тому динаміка звернень клієнтів позитивна. У підсумку за півроку 86 одиниць техніки вже вирушили обробляти українські поля, всього за період дії програми профінансовано 270 покупок техніки.

«Зростає також попит на авалювання векселів із подальшим фінансуванням у вигляді кредитів», — зазначає Андрій Стецевич із Ощадбанку, який недавно почав проводити такі операції. Вартість операції для клієнта в кілька разів дешевше за класичне кредитування — всього 3–4% річних, пояснюють у банку. Пропонують вексельні програми для підприємств АПК також Укрсоцбанк, акціонерний банк «Південний», Укрексімбанк й ін., зазначаючи, що вартість їх авалей у 3–5 разів дешевше за традиційне кредитування. Однак у переліку товарів, що підпадають під цю програму частіше — ті самі ЗЗР, насіння й добрива, набагато рідше — техніка, корми тощо.

Найвигідніше для аграріїв фінансування банки пропонують під 8–12% річних. Зокрема, Укргазбанк — від 8%, Райффайзен Банк Аваль — від 9, Укрексімбанк — від 10,5, Ощадбанк — від 12%. На таких умовах банкіри фінансують в основному придбання аграріями сільгосптехніки й іншого обладнання за партнерськими програмами. У деяких банків — понад 10–15 таких програм. Без партнерів банки готові фінансувати чимало програм, але дорожче. До речі, держбанки активно запускають програми 20%-ї компенсації покупцям вартості вітчизняної сільгосптехніки за кошти держбюджету.

Крім класичного заставного кредитування на ринку запитувані також нестандартні рішення. Зокрема, банк «Південний», зі слів Максима Цимбала, заступника голови правління банку, пропонує аграріям передекспортне фінансування під накопичення на портовому терміналі й фінансування закупівлі сировини під заставу подвійних складських свідоцтв на акредитованих елеваторах.

ОТП Банк відзначає підвищений інтерес до нового продукту «ОТП Агро-фабрика», який запустили в березні 2017 року. Особливістю нововведення є спрощення процедури оформлення, скорочення часу відповіді до одного робочого дня й зниження вимог до застави. «Ми підписали кредитні ліміти для 26 клієнтів на загальну суму 133 млн гривень», — каже Іван Єрко, директор «ОТП Агро-фабрика».

Серед клієнтів популярних банківських спеціальних програм у 2017 році частіше фігурують компанії, що вирощують зернові, олійні та бобові культури. У географічному відношенні найбільше фінансування з боку опитаних банків нині отримують аграрії Запорізької, Львівської, Сумської, Херсонської та Черкаської областей.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також