Новини / Клімат     24 жовтня 2019 11:30

Ринок томатів і картоплі на межі катастрофи – виробник

Через півтора року овочевий ринок України очікує крах. Карантинний шкідник позбавляє аграріїв заробітку, а країну валюти.

Про це повідомляє EastFruit.

На межі катастрофи вирощування в Україні помідорів і картоплі.  За дев’ять місяців нинішнього наша країна вже закупила за кордоном більше томатів, ніж за весь минулий рік. Натомість експорт помідорів падає. Станом на 1 жовтня  країна експортувала лише 6 тис. тонн томатів. Це найнижча цифра за останні вісім років, наголошує Володимир Вишняков, керівник запорізького ТОВ «Агрокоін», що багато років займається вирощуванням томатів. На думку аграрія, суттєві проблеми з вирощуванням помідорів та картоплі в Україні спричиняє карантинний шкідник томатна міль  – Tuta absoluta.   

Якщо раніше наші аграрії експортували свою продукцію до країн Балтії, в Білорусь, виграючи за рахунок цін, то зараз фітосанітарні служби не пропускають український товар, говорить Володимир Вишняков.

Аграрій пояснює. Проблеми зі шкідниками бували кожного року. Але не в таких масштабах. Цього ж року томатна міль настільки розмножилася, що її можна виявити буквально в кожному регіоні України. Причому з томатів шкідник переключився на картоплю та баклажани.

Читайте: Навала сарани на Луганщині: мінні поля унеможливлюють боротьбу зі шкідником

«І виходить всюди, куди завезли заражений томат, там через півтора року томатна міль завдасть катастрофічного удару, під який потрапляє в першу чергу картопля», – говорить Володимир Вишняков.
«Виробники вже залишаються не те, що без прибутку, а йдуть в мінус. У моєму розумінні, через півтора року овочевий ринок України очікує крах. Уявіть: зібрана картопля в підвалі не пролежить навіть місяць-два через те, що черв’ячок молі його просто знищить, і нічого не залишиться до весни».

Виробник додає: ще півроку тому аграрії недооцінювали масштабів проблеми. Але ж шкідник розмножується шаленими темпами: один метелик томатної молі за тиждень відкладає близько 100 тисяч яєць. І їх досить складно знищити. «З кожного яйця через тиждень з’являється черв’ячок, який через кілька днів стає метеликом – і так по колу», – говорить В.Вишняков.

Експерт зауважує: ситуація ускладнюється тим, що звичайні домогосподарства не обробляють фунгіцидами свій урожай, і їх грядки стають розсадниками шкідника для інших господарств. Зрештою в перспективі Україна може втратити зовнішні ринки для експорту томатів.

«Через усі ці причини проблема на сьогоднішній день не вирішується. Найближчі 10 років це буде бич України. Ми здатні вирощувати овочі самостійно і забезпечити ними внутрішній ринок, але вивозити за межі країни ми не зможемо. Ми вже зараз не можемо експортувати. Відповідно в перспективі ми втратимо зовнішні ринки збуту», – каже Володимир Вишняков.

Landlord раніше повідомляв, що в ЄС заборонено поставки яблук, груш і томатів з України.

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також