Верховна Рада ухвалила зміни до Бюджетного кодексу, які регулюють розподіл 12% від нормативної грошової оцінки землі, що будуть стартовою ціною на аукціонах із передання державних сільгоспземель в оренду.
Про це повідомив голова Фонду держмайна Віталій Коваль.
Це ще один важливий крок для старту проєкту “Земельний банк”, пояснив голова ФДМ. Тепер 90% таких надходжень йтимуть до державного бюджету, а 10% – до місцевих бюджетів.
Це дозволить значно збільшити прибутки державного бюджету завдяки прозорому ринку оренди землі через “Земельний банк”.
Також новий порядок розподілу збереже надходження місцевих бюджетів на поточному рівні, а в перспективі збільшить прибутки місцевих бюджетів завдяки виведенню з тіні орендних відносин.
“В умовах воєнного стану такі зміни посилять наші внутрішні резерви. Це додаткові кошти до державного бюджету, з якого фінансуються Сили оборони України”, – прокоментував Коваль.
За його словами, ФДМ працює над тим, щоб “Земельний банк” запрацював якнайшвидше.
У першому пулі заплановано передати в оренду через онлайн-аукціони понад 100 000 га сільгоспземель.
Чому створення Земельного банку – це важливо?
Держава володіє майже 700 тис. га сільськогосподарських земель, які роками не приносили жодних коштів для бюджету та громадян. Понад 30 років ці землі або не використовувались, або здавались в оренду за сірими схемами.
Однак завдяки запуску Земельного банку потенційні надходження до бюджету становитимуть до 7 млрд грн/рік.
Читайте також: Ціна землі в Україні стрімко зростає попри війну
В аукціонах зможе взяти участь будь-який резидент України, як-от вимушено переміщена особа, фермер, ветеран війни, приватний підприємець або навіть аграрна компанія.
Перші земельні аукціони на платформі Prozorro.Продажі відбудуться у 2024 році – тож слідкуйте за оновленнями.
Український експерт ринку землі Євген Носальський розповів, що вже у 2024 році вартість гектара землі зросте на 50-75%. Він зазначив, що з моменту відкриття ринку сільськогосподарських земель вартість зросла в 4 рази. Це призвело до появи сервісних компаній, які залучають інвестиції громадян у землю.
Водночас українська земля вважається найдешевшою в Європі.
Ринок землі сильно сприятиме відновленню економіки після війни. У людей з’явилась можливість продавати та купувати землю, запускати власне господарство, інвестувати в розвиток.
Валерія Пепеля
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!