Новини / Фінанси     14 січня 2023 09:02

Рада ухвалила законопроєкт про повернення валюти при експорті зерна


Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт про запровадження спеціальних експортних процедур.

Про це заявив голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев у Telegram.

“Підтримано в цілому законопроєкт №8166-д про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів  України щодо застосування режиму експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану”, — написав він.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Як уточнив народний депутат від фракції “Голос”, перший заступник керівника Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ярослав Железняк у Telegram, законопроєкт 8166-д  про “гарантії повернення валютної виручки при експорті зерна” підтримав 231 депутат.

Зокрема, законопроєктом №8166-д передбачається:

  • запровадження за рішенням КМУ режиму експортного забезпечення з визначенням переліку конкретних товарів та мінімальних експортних цін на такі товари, терміну дії та розміру ставки для розрахунку суми грошового забезпечення;
  • надання всім експортерам умовного овердрафту — суми, на яку можна експортувати без формування експортного депозиту, який розраховується із суми раніше сплачених податків та поверненої валютної виручки;
  • усунення дискримінаційної норми законопроєкту №8166, яка надає право експортувати без депонування коштів тим, хто вже має експортний депозит понад $35 млн, що, своєю чергою, усуває можливість для “схем”;
  • відкриття одного рахунку замість численних депозитів, який буде поповнюватися грошима на суму, необхідну для забезпечення експорту, та буде своєрідним гарантом у разі неповернення валютної виручки експортером;
  • перебування коштів на рахунку експортера, які можна забрати після повернення валюти.

Нагадаємо, у грудні 2022 Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав та рекомендував до голосування за основу законопроєкт №8166-д “Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо запровадження спеціальних експортних процедур”.

Законопроєкт №8166-д був розроблений на заміну проєкту закону №8166. Це компромісний документ, в якому враховані ключові пропозиції аграрних асоціацій. Він, як і базовий, спрямований на те, щоб забезпечити повернення валютної виручки та регулювання платіжного балансу України при експорті окремих сільськогосподарських товарів шляхом запровадження режиму експортного забезпечення.

Водночас документ дає право легальному агробізнесу експортувати без будь-якого додаткового регулювання в межах встановленого ліміту. Щомісячно можна експортувати на подвоєну суму середньомісячного повернення валютної виручки в країну, розраховану за попередні пів року. Такий експорт можна здійснювати за поточною процедурою, без будь-якого додаткового регулювання.

Якщо потреби експорту перевищуватимуть розрахований ліміт, на цю понаднормову суму необхідно буде зареєструвати податкову накладну за ставкою на рівні 14%. А після повернення валютної виручки можна відкоригувати таку накладну зі ставки податку 14% на 0% й отримати відшкодування ПДВ. Фактично це дозволяє використовувати як заставу за повернення валютної виручки податковий кредит, а не лише живі гроші.

В умовах війни аграрний сектор став основою українського експорту валютних надходжень від торгівлі. Чотири з топ-5 позицій товарів, що Україна продавала у 2022 році, посіли продовольчі та сільськогосподарські товари.

В 2022 році експортна виручка від продукції агропромислового комплексу становитиме близько 23,3 млрд USD, що на 16% менше аналогічного показника минулого року. На початку 2022 року на фоні потенційного нападу росії на Україну експортні відвантаження були суттєво збільшені, що і дозволило уникнути ще вагомішого розриву в річних показниках. Так, в січні 2022 року показник експортної виручки вдвічі перевищив показник січня 2021 року.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також