Новини / Фінанси     04 листопада 2022 09:09

Рада ухвалила бюджет-2023: що в ньому закладено


Верховна Рада ухвалила Закон “Про державний бюджет України на 2023 рік”. Бюджет наступного року є рекордно дефіцитним, основна частина видатків йтиме на оборону країни.

Про основні показники нового бюджету розповів міністр фінансів України Сергій Марченко у Facebook.

Зокрема в ухваленому документі прогноз реального зростання ВВП у 2023 році скориговано до більш консервативних 3,2% (замість попереднього прогнозу в 4,6%).

Прогноз інфляції у 2023 році зменшено з 30% до 28% (у вимірі грудень до грудня), а прогноз номінального ВВП на 2023 рік скориговано на 120 млрд грн – до 6 280 млрд гривень.

Більш оптимістичні очікування щодо фінансової підтримки з боку міжнародних партнерів зумовили коригування припущення щодо обмінного курсу гривні до долара. На кінець року він становитиме 45,8 грн за дол. (замість 50 грн за дол. у попередньому прогнозі). Припущення щодо середньорічного значення обмінного курсу залишилось без змін (42,2 грн за дол.).

Доходи проєкту державного бюджету на 2023 рік передбачено у сумі 1 330 млрд грн, у тому числі доходи загального фонду – 1 трлн 173 млрд грн та доходи спеціального фонду – 156 млрд гривень. Їх збільшено порівняно з першим читанням на 50 млрд грн, у тому числі за загальним фондом – на 26 млрд грн, а за спеціальним фондом – на 24 млрд гривень.

За загальним фондом передбачено збільшення надходжень від податку та збору на доходи фізичних осіб на 15 млрд грн (шляхом перегляду макропоказників та удосконалення підходів до прогнозування ПДФО); ПДВ із ввезених товарів – на 27 млрд грн (шляхом підвищення ставок оподаткування пального з 7% до 20%); коштів, що перераховуються НБУ, – на 35,5 млрд грн (у зв’язку з уточненою інформацією Нацбанку про суму прибутку).

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

При цьому за загальним фондом планується зменшення податку на прибуток на 21 млрд грн (через зменшення прибутку прибуткових підприємств); рентної плати за видобування природного газу – на 23 млрд грн (у зв’язку із змінами щодо бази оподаткування природного газу); ПДВ з вироблених в Україні товарів, з урахуванням бюджетного відшкодування, – на 6 млрд грн (через зміну макропоказників та зменшення споживчих витрат).

За спеціальним фондом передбачено збільшення акцизного податку з пального на 7 млрд грн (внаслідок повернення довоєнних ставок оподаткування); коштів, що перераховуються НБУ, – на 16 млрд грн; грантів – на 442 млн грн (за програмами міжнародної підтримки для МОЗ та Мінреінтеграції).

Також при доопрацюванні проєкту держбюджету до другого читання збільшено дефіцит на 17 млрд грн – до 20,6% ВВП. Його планується профінансувати шляхом збільшення зовнішніх запозичень. Відповідно, на цю суму зросте обсяг державного боргу – до 6 423 млрд гривень в еквіваленті.

Крім цього, збільшено й видатки державного бюджету на 67 млрд гривень. Вони становитимуть 2 640 млрд грн, у тому числі загального фонду – 2 312 млрд грн та спеціального фонду – 328 млрд гривень.

Ресурс на національну безпеку і оборону порівняно з першим читанням не змінився та становить близько 50% всього бюджету. Це 1 141 млрд грн, або 18,2% ВВП (загальний фонд – 1 006 млрд грн, спеціальний фонд – 115 млрд грн, державні гарантії – до 20 млрд грн).

Для розв’язання питань соціального та економічного характеру передбачено збільшення видатків держбюджету, зокрема на виплату пенсій – на 39 млрд грн (до 272 млрд грн) та фонд ліквідації наслідків збройної агресії – на 16 млрд грн (до 35,5 млрд гривень).

Також збільшено видатки на освіту – 555 млн грн, зокрема на розвиток дистанційної форми навчання (на 150 млн грн), на проведення зовнішнього незалежного оцінювання (на 215 млн грн); на культуру (235 млн грн), у тому числі для забезпечення реалізації проєктів Українським культурним фондом та Українським інститутом книги; на пільгові іпотечні кредити внутрішньо переміщеним особам – 20 млн гривень.

Окрім того, здійснено перерозподіл видатків між розпорядниками бюджетних коштів. Зокрема, передбачено нову бюджетну програму “Державний фонд регіонального розвитку” у сумі 2 млрд гривень.

Нагадаємо, у бюджеті для аграріїв закладено 1,35 млрд грн для закладки садів та 20 млрд грн за програмою доступних кредитів “5-7-9%”. Іншого фінансування державної підтримки аграріїв у 2023 році не передбачено. Втім, як розповів міністр аграрної політики Микола Сольский, фінансування аграрного сектору можливе – але тільки за кошти міжнародних організацій.

13 вересня КМУ презентував проєкт державного бюджету на 2023 рік. Рекордне фінансування у проєкті отримують оборонний сектор держави та соціальні програми.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також