Новини / Аналітика     28 серпня 2019 09:03

Прогноз врожаю зернових у світі: ЄС – 317 млн т, Аргентина й Бразилія – 200, Україна – 70

Шість цифр, які визначать місце України на глобальному ринку зернових у новому сезоні.

Глобальне виробництво зерна виросте на 1,2%

Переважно завдяки збільшенню виробництва пшениці. Дивовижні показники по цій культурі продемонструє Індія, де очікується рекордно висока врожайність. Обсяги виробництва фуражного зерна падають. Прогнозоване збільшення глобального врожаю ячменю не зможе компенсувати негативну динаміку виробництва кукурудзи.

Найбільше зниження врожаю цієї культури буде в США, погіршуються прогнози по Китаю та деяких країнах Східної та Південної Африки. У цілому негативний ефект від циклонів на тлі загального дефіциту опадів у 2019 році викликав значне скорочення виробництва зернових у південній частині Африки.

Водночас на території Східної Африки фіксується вкрай негативний вплив на врожай сильної посухи, а в Західній Африці через недостатню кількість опадів перспективи виробництва зернових залишаються туманними. Загалом, згідно з оцінками FAO, в цьому сезоні 31 африканська держава буде відчувати необхідність у додаткових обсягах зернових та продовольства.

Глобальний експорт зернових зросте на 2%.

Світові аналітики прогнозують безпрецедентно високий рівень торгівлі зерном та переглядають існуючі прогнози у бік збільшення. Зростання світового експорту пшениці забезпечать Австралія, ЄС та Російська Федерація. Торгівля фуражем буде на рівні, близькому до рівня 2018/2019 маркетингового року. Очікується, що порівняно великі обсяги фуражного зерна відвантажить Південна Америка. Вони стануть компенсатором падіння пропозиції кукурудзи з боку США.

Сукупний врожай зернових Аргентини та Бразилії – 199,2 млн тонн

У 2019/2020 маркетинговому році сукупний врожай зернових Аргентини та Бразилії — найбільших країн, що входять до об’єднання південноамериканських країн МЕРКОСУР, становитиме близько 200 млн т. Значну частку зібраного збіжжя МЕРКОСУР відразу готовий відвантажити на експорт.

У липні 2019 року цей потужний економічний союз досяг домовленостей про створення зони вільної торгівлі з Європейським Союзом. Якщо угоду буде ратифіковано, структура експорту сільськогосподарської продукції в ЄС неминуче зміниться, а українські трейдери зазнають неабиякої конкуренції з боку південноамериканських.

У Європейському Союзі зберуть 317,7 млн т зернових

Цей показник більше торішнього на 23,3 млн т та перевищує середні обсяги врожаю за останні п’ять років. Зростання фіксуватиметься по всіх «фронтах». У Європі суттєво збільшується виробництво пшениці,
фуражу, кукурудзи та ячменю. Всі рекорди виробництва буде досягнуто завдяки розширенню площ під рослинами. Але повторення торішнього рекорду з врожайності кукурудзи в ЄС очікувати не слід.

В Україні зберуть майже 70 млн т зернових

Це трохи більше, ніж торік. При цьому існує значна ймовірність великого врожаю кукурудзи, який може сягнути 33 млн т. Цей обсяг буде не набагато менше торішнього історичного рекорду та матиме вплив на всесвітній баланс ринку фуражних зернових.

Крім того, в Україні очікується суттєве збільшення врожаю пшениці до 26,5 млн т. Завдяки сприятливій погоді цей результат перевищить не тільки врожай 2018/2019 маркетингового року, а й середній п’ятирічний показник.

У 2019/2020 маркетинговому році Україна відвантажить на експорт 19 млн т пшениці та 32,4 млн т фуражу

Очікується, що слабкою ланкою експортних відвантажень стане логістика, а галузь буде жити в умовах транспортного колапсу. В Українській зерновій асоціації прогнозують, що пікові логістичні навантаження, які зазвичай фіксувалися наприкінці календарного року, тепер розтягнуться на весь сільськогосподарський сезон.

Непереливки буде глибоководним портам Чорного моря й Одеській залізниці. Хоча вагонний парк «Укрзалізниці» у порівнянні з минулим роком зріс удвічі, але локомотивна тяга, як і раніше, в гострому дефіциті. Тому експерти прогнозують, що частину експортних обсягів трейдерам доведеться вивозити автотранспортом. Проте, зриву контрактів не відбудеться.

Текст: Еліна Московчук

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також