Новини / Ринок землі     24 січня 2019 13:18

Порошенку радять ветувати мораторій на землю – 6 аргументів

Мінекономрозвитку підготувало висновок щодо Закону України про продовження мораторію на продаж земель сільгосппризначення, яким пропонують Президенту України застосувати право вето.

Про це повідомляє прес-служба Мінекономрозвитку.

У висновку відомства наведено такі аргументи недоцільності заборони відчуження сільськогосподарських земель:

1. За Конституцією України (стаття 41), кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності (в тому числі на земельні ділянки) є непорушним.

Читайте: Що змінилося у земельному законодавстві: 8 головних нововведень

2. Європейський суд з прав людини визнав, що абсолютна заборона продажу сільгоспземель в Україні порушує положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

3. Запровадження ринку землі створить можливості для додаткового зростання ВВП України щороку на 0,6–1,6 % та дозволить залучати близько $1,5 млрд додаткових інвестицій на рік (за оцінками Світового банку), надати поштовх до розвитку сільськогосподарського та фінансового секторів та сільської місцевості.

4. Відсутність ринку землі погіршує добробут 6,9 млн українців-власників земельних паїв. В умовах послабленої конкуренції через відсутність ринку землі, власники отримують за оренду ділянок плату, яка занижена в 5 разів: $50 за га на рік замість $250 за га, як у Болгарії чи Польщі.

5. Унаслідок відсутності ринку землі фермери змушені вирощувати переважно однолітні культури (соняшник або рапс), які найбільше виснажують землю. Тільки з 2004 до 2012 р. Україна втратила близько 43 тис. га площ багаторічних культур. Інвестуючи в однолітні культури замість багаторічних, фермер щороку втрачає близько $1 тис. доданої вартості з кожного гектара (за розрахунками Світового банку).

6. Місцеві громади та державний бюджет щороку недоотримують близько 2,8 млрд грн податкових надходжень через відсутність легального оформлення угод з фактичного продажу земельних ділянок (за оцінками Центру економічної стратегії).

Як інформував Landlord, Закон про мораторій на продаж землі передано на підпис спікеру Парламенту і Президенту – Верховна Рада розблокувала підписання законопроекту № 9355-5.

Landlord раніше повідомляв про зміни в земельному законодавстві: кому дістанеться неприватизована земля та що таке 7-річний бан.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також