Новини    11 лютого 2024 20:33

Попри війну та після дев’яти місяців окупації: Господарство з Херсонщини функціонує за допомогою технології No-till

Аграрій наголосив, що працює компанія за технологією No-till, і саме вона дала змогу економічно вистояти та продовжити працювати

На Херсонщині господарство “Додола 2021” провело дев’ять місяців у російській окупації і з 4 тис. га, які має в земельному банку, після звільнення територій змогло засіяти лише половину, розповів директор “Додола 2021” Василь Штендера, передає AgroPortal.

Аграрій наголосив, що працює компанія за технологією No-till, і саме вона дала змогу економічно вистояти тоді та продовжити працювати сьогодні.

Ми дочекалися, доки сапери розмінують наші території, і після цього сівалка зайшла в поле. Нам вдалося зберегти вологу в ґрунті, в цьому допомогли бур’яни. Із площі 1450 га, де зростав соняшник, ми отримали майже 2 т/га врожаю. Також засіяли 450 га соєю, в результаті отримали 1,5 т/га. Було запізно думати, що сіяти, вирішили сіяти сою, оскільки залишився насіннєвий матеріал. Так нам вдалося економічно вистояти та розвиватися надалі.

Розмінування полів після деокупації, зазначає аграрій, — це окрема і досить болюча тема… Досвід у розмінуванні прийшов сам собою, адже земля не чекає.

11 листопада 2022 року нас звільнили українські військові, й уже наприкінці березня ми приступили до розмінування земель. Ми нікого не чекали, допомоги від держави не отримали, уклали договір з ДП “Укроборонсервіс” і почали очищувати територію. Спочатку обстежили землі, визначили поля, де йшли не такі активні бойові дії, а після цього розпочали розмінування, — розповів Штендера.

На це витратили мільйони гривень власних коштів, які залишилися від продажу пшениці сезону-2021.

Довідка. Система нульового обробі́тку ґрунту, також відома як No-Till — сучасна система землеробства, за якої висаджування насіння відбувається у необроблений грунт шляхом нарізання борозни потрібної ширини і глибини, достатньої для заглиблення насінини.

Оскільки верхній шар ґрунту не пошкоджується, така система землеробства запобігає водній та вітровій ерозії ґрунтів, а також значно краще зберігає воду.

Новини за темою:  Дощі 11 травня: які області України уникнуть опадів та де чекати похолодання

Тому нульовий обробіток найдоцільніше застосовувати в посушливих місцевостях, а також, навпаки, на розташованих на схилах полях в умовах вологого клімату. Хоча врожайність за цієї системи часом дещо нижча, ніж у випадку використання сучасних методів традиційного землеробства, але такий обробіток землі вимагає значно менших витрат праці та пального.

Нульовий обробіток ґрунту є сучасною, досить складною системою землеробства, яка вимагає спеціальної техніки та дотримання технологій і аж ніяк не зводиться до простої відмови від оранки. Зараз ця система набуває популярності і в Україні.

Система нульового обробітку ґрунту має низку переваг порівняно з традиційною, що базується на оранці:

  • економія ресурсів — пального, добрив, затрат праці та часу, зниження амортизаційних витрат
  • зниження витрат значно перевищує незначне зниження врожайності та, відповідно, підвищується рентабельність
  • збереження та відновлення родючого шару ґрунту
  • зниження чи навіть повне запобігання ерозії ґрунтів
  • накопичення вологи в ґрунті, що особливо актуальне в умовах степу, і, відповідно, помітне зниження залежності врожаю від погодних умов
  • збільшення врожайності культур завдяки вищезгаданим чинникам.

Одначе, система нульового обробітку непридатна на надмірно зволожених, заболочених ґрунтах. В таких місцях вона може використовуватися лише за умови створення хороших дренажних систем. Відповідно на таких ґрунтах доцільно або ж вести сільське господарство традиційним способом з оранкою, або ж вкладати значні кошти в дренаж ґрунтів.

Відносним недоліком системи нульового обробітку ґрунту є її відносна складність та необхідність суворого дотримання агрокультури. Сівозміни, види та норми використання отрутохімікатів тощо мають бути підібрані спеціально для конкретного господарства з урахування клімату, ґрунтів, звичних в цій місцевості бур’янів і шкідників та інших факторів.

Нагадаємо, на Херсонщині аграрії мають змогу отримати $3 тисячі на відновлення сільськогосподарської діяльності, повідомляє Херсонська ОВА.

Новини за темою:  Україна та ОАЕ виходять на новий рівень: уряд схвалив законопроєкт про ратифікацію економічного партнерства

Уряд вдосконалив процес надання грантів на створення або розвиток переробних підприємств у межах програми єРобота. Завдяки цьому до кінця поточного року підприємці зможуть отримати грантів на переробку додатково ще на суму до 1 млрд грн.

Уряд вніс зміни до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу. Нововведення розширюють можливості для використання грантових коштів, зменшують кількість документів, які необхідно надати банку для підтвердження витрат, до того ж скасовуються граничні суми надання грантів протягом одного періоду подання заяв.

З початку 2023 року український бізнес отримав 22 тисячі кредитів на 80 млрд грн у межах урядової програми “Доступні кредити 5-7-9%”.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...