Польща ініціює зустріч міністрів сільського господарства 5 країн ЄС та України щодо заборони імпорту агропродукції

Польща хоче провести у другій половині липня зустріч міністрів сільського господарства п’яти країн ЄС, де діє заборона на імпорт до 15 вересня українського збіжжя, з міністром аграрної політики та продовольства України Миколою Сольським.
Про це повідомив у Люксембурзі міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус після зустрічі аграрних країн ЄС, пише Wnp.pl.
“Швидше за все, така зустріч відбудеться третього тижня липня. Треба поговорити про технічні питання, а також пояснити, що наша діяльність (п’яти країн ЄС – ред.), яку ми здійснюємо в Євросоюзі, спрямована на те, щоб допомогти Україні, але одночасно не завдати шкоди нашим фермерам, і допомогти створити відповідні інструменти на майбутнє”, – заявив Телус.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Він додав, що війна в Україні завершиться, але питання українських продуктів залишиться. Тому потрібно підготувати спільний інструментарій до дій.
Телус зазначив, що виділені напередодні Єврокомісією 100 млн євро для аграріїв з п’яти країн ЄС для компенсації втрат, завданих імпортом українського збіжжя на ринки цих країн, “не вирішує проблему”. На його переконання, йдеться не лише про гроші, а також про необхідність прийняття системних рішень на майбутнє.
Він повідомив, що міністри аграрної політики п’яти країн ЄС самі вестимуть індивідуальні переговори з усіма іншими профільними міністрами євроспільноти, аби роз’яснювати потребу прийняття системних рішень з цього приводу.
Як повідомлялося, у травні 2023 року Єврокомісія заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України до Болгарії, Угорщини, Польщі, Словаччини та Румунії за наполяганням цих країн. 5 червня дію заборони було продовжено до 15 вересня 2023 року.
Польща призупиняла транзит продукції українського АПК через свою територію, однак поновила його з 21 квітня.
Читайте також: у Польщі провели обшуки на фірмах, що імпортують зерно з України
Варшава сподівається, що заборону на імпорт українського збіжжя буде продовжено і після 15 вересня, а також що до переліку заборонених продуктів буде додано деякі інші види продуктів з України.
Одним з аргументів Варшави для заборони імпорту українського збіжжя до Польщі було ввезення технічного зерна, яке продавалося згодом як споживче, а також засилля польського ринку українським зерном, від чого страждали польські аграрії.
Нагадаємо, на початку травня Польща опублікувала перші деталі розслідування про махінації з українським зерном. Десятки компаній імпортували технічне зерно з України за допомогою шахрайських схем. Десятки компаній і кілька тисяч тонн зерна, яке привезли з України та продали, приховуючи його походження та мету.
Європейська комісія схвалила польську програму підтримки сектору виробництва пшениці на суму близько 435,4 млн євро (2 млрд злотих) в умовах війни росії проти України. Комісія встановила, що польський механізм відповідає умовам, викладеним у Тимчасовій антикризовій програмі. Зокрема, допомога не перевищуватиме €250 тис. на одного бенефіціара і буде надана не пізніше 31 грудня 2023 року.
Заступник міністра економіки України Тарас Качка вже заявив, що субсидії, які Польща надала своїм аграріям у відповідь на зростання експорту зерна з України, не відповідають правилам Світової організації торгівлі (СОТ).
Польські ЗМІ заявляють, що президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під тиском Києва гальмує виділення допомоги фермерам Євросоюзу, аргументуючи це тим, що Польща ускладнює транзит українського збіжжя.
Як Єврокомісія підтримує країни ЄС
Нагадаємо, Європейська комісія заборонила імпорт чотирьох українських агропродуктів до п’яти держав ЄС – Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Заборона на імпорт стосується чотирьох сільськогосподарських продуктів – пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику. Вона спрямована на “усунення логістичних проблем”, пов’язаних із цими товарами в Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.
Заходи набули чинності 2 травня і триватимуть до 5 червня 2023 року. У цей період товари можуть імпортуватись у всі держави ЄС, окрім згаданих п’яти. Водночас через їхню територію може здійснюватись транзит української продукції.
Паралельно Болгарія, Угорщина, Польща і Словаччина пообіцяли скасувати свої односторонні заходи щодо української агропродукції.
Окрім того, виконавчий орган ЄС підтвердив надання фінансової підтримки європейських фермерів, рішення щодо якої буде ухвалене пізніше. Також будуть ухвалені заходи для полегшення транзиту українського зерна через “шляхи солідарності” до інших держав-членів ЄС та третіх країн.
Валерія Пепеля