У п’ятницю, 15 березня, польські фермери заблокували пункт пропуску зі Словаччиною.
Про це повідомляє Радіо Свобода.
О 10.00 за місцевим часом польські аграрії заблокували пункт пропуску Хижне на польсько-словацькому кордоні.
За словами фермерів, саме цими дорогами в Польщу заїжджає агропродукція з України та Росії.
Попередньо відомо, що протест триватиме до кінця березня. Аграрії пропускатимуть одну вантажівку на годину, легкового транспорту та автобусів протест не стосується.
Нагадаємо, більшість агропродукції з України експортується морем, обходячи Польщу, але є товари, які не можна транспортувати морським шляхом. Хоча 86% агропродукції експортується морем через порти Одеси та Дунайського регіону, але є товари, які не можуть бути доставлені морським шляхом, і на них є попит, наприклад, у німецьких споживачів, які не можуть отримати цукор та вівсянку з Чернігівщини через порт у Гамбурзі. Це призводить до значних логістичних витрат.
Польські протестувальники планують протягом квітня продовжити блокування пунктів пропуску на кордоні з Україною, скасовувавши попередню дату завершення акції, яка була запланована до 10 березня. Цю інформацію міститься в офіційній заяві протестувальників.
Під час блокування поляками кордону, Україна не отримала митних платежів на близько 8 мільярдів гривень, як повідомив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук під час брифінгу.Він також вказав, що за даними Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, фінансові збитки бізнесу у листопаді-грудні 2023 року і частково у січні 2024 року становлять понад 1,5 мільярда євро.
Під час протестів на кордоні з Польщею не було жодного випадку припинення постачання до України зброї, військової техніки, гуманітарної допомоги або пального. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час щорічної пресконференції, на якій він підбивав підсумки роботи уряду за чотири роки. Шмигаль підкреслив, що навіть попри протести польських перевізників і фермерів, не було жодних випадків припинення постачання до України зазначених видів вантажу.
Блокування кордону призводить до збитків в обох країнах. Щодо постачання харчових продуктів логістика стає дорожчою, але це майже не впливає на ціну товарів. Однак через підвищення цін на логістику можливо, що торгові мережі відмовляться від раніше запланованих знижок на товари.
Польща продовжує висловлювати потребу в установленні квот на чутливі товари з України, включаючи українську малину. За інформацією з Rzeczpospolita, міністр сільського господарства Польщі, Чеслав Сєкерський, пояснив, що обсяги замороженої малини, що були імпортовані з України минулого року, були настільки великі, що вони можуть загрожувати місцевому виробництву.
Польща пропонує українській стороні розглянути можливість створення системи взаємного ліцензування експорту сільськогосподарської продукції. Цю ініціативу оголосив міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський під час дев’ятого засідання польсько-української міжурядової комісії з економічного співробітництва.
Валерія Пепеля
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!