Асоціація “Свинарі України” повідомляє, що підвищення роздрібних цін на свинину у другому-третьому кварталах 2023 року мало негативний вплив на рівень продажів цього виду м’яса в Україні.
Представники національних торговельних мереж зафіксували зниження обсягів закупівель у середньому чеку та сукупних продажів охолодженої свинини. За різними оцінками, це зменшилося на 12-20% порівняно з показниками 2022 року.
Споживачі “переорієнтувалися” на інші види м’яса, зокрема, на більш бюджетну курятину, а яловичина залишилася менш популярною. Експерти зауважують, що хоча частка свинини у структурі споживання м’яса зменшилася, тенденції до відмови від дорогих охолоджених свинячих продуктів не виявлено.
Зазначається, що вже наприкінці 2023 року та на початку 2024 року спостерігається поступове відновлення споживання свинини. Категорійні аналітики вважають, що за збереження цін на цьому рівні покупці повернуться до свинини, подібно до того, як це було у 2020 році.
Фахівці прогнозують, що з часом збільшиться попит на напівфабрикати, готові до приготування, оскільки споживачі готові платити трохи більше за зручність та економію часу. Такі продукти, такі як ковбаски, фарші, котлети, стейки та порційне м’ясо, можуть знову здобути популярність серед українців.
Ще за останні тижні спостерігається активне зниження закупівельних цін на свинину в Україні. Середньозважена закупівельна ціна свинини протягом минулого тижня знизилася на 6,9%, до рівня 51,8 грн/кг. Попереднього тижня ціни також впали на 9%, повідомляє асоціація “Свинарі України”.
У 2023 році Україна значно збільшила обсяг імпорту живих свиней, досягнувши показника у 564 тонни, що в 2,7 раза перевищує попередній рік.
Нагадаємо, галузь свинарства не виробляє необхідний обсяг продукції. Україна стикається з ситуацією, де попит на свинину перевищує пропозицію, а щодо сала — попит настільки великий, що його важко задовольнити.
Посилені екологічні вимоги, експортні обмеження, африканська чума свиней (АЧС), а також суспільний опір вплинуть на зменшення виробництва свинини в Європейському Союзі, як це передбачено в Прогнозі аграрного розвитку ЄС на 2023-2035 роки.
Асоціація “Свинарі України” у співпраці з Держпродспоживслужбою створила нову інтерактивну карту випадків африканської чуми свиней (АЧС) в Україні. Вона фіксує всі випадки хвороби, починаючи з 2012 року.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!