Новини / Аналітика     05 вересня 2023 18:53

Перевиробництво може наробити чималих збитків українським овочівникам

Збільшення овочевих площ в окремих регіонах не завжди буде означати збільшення якості, зауважують експерти ринку

У цьому сезоні овочеві плантації на тимчасово окупованих територіях швидко замістили виробники в інших регіонах, які раніше не вирощували ці культури, пише SEEDS.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Та через перевиробництво та низьку якість продукції вони з великою часткою вірогідності зазнають збитків. Такий прогноз озвучив у коментарі AgroTimes Олександр Хорев, керівник проєкту “АПК-Інформ: овочі та фрукти”.

На жаль, але по-іншому і неможливо, цим виробництвом почали займатись багато компаній та фермерів, які раніше не займались аграрним виробництвом взагалі, –  зазначив він. – Це тягне за собою не дуже професійний підхід – збільшення овочевих площ в окремих регіонах не завжди буде означати збільшення якості. Втім, таке заміщення відбулося, і такої залежності від імпорту, як на початку війни, навесні 2022 року, вже немає.

Тим часом ситуативні гравці-непрофесіонали вклали гроші в овочеві площі, щоб їх відразу повернути з гарним відсотком, і на наступний рік зайнятись чимось іншим, зауважив експерт.

Такі гравці будуть йти з ринку вже за результатами цього сезону. Не вважаю, що вони мають плани ставати професійними виробниками цибулі на все життя, – зазначив  Хорев. – І вони скоріш за все зазнають збитків – адже ми вже третій місяць спостерігаємо, як валяться ціни на цибулю, а найближчим часом вони можуть упасти навіть нижче собівартості.

Нагадаємо, у 2024 році на Одещині продовжиться реалізація проєкту з меліорації, затверджено 12 пріоритетних об’єктів відновлення зрошення в області на суму 750 млн грн, згідно з “Програмою соціально-економічного та культурного розвитку Одеської області на 2023 рік та основні напрями розвитку на 2024-2025 роки”.

У 2024 році в ТОВ СП “ПАЕК” будуть значно збільшені площі під висадку овочів. Перші 50 га уже відведено під урожай наступного року.

Новини за темою:  Росія знищила картоплесховище нідерландської компанії на Чернігівщині: збитки 50 млн грн

Наприкінці липня на українському ринку суттєво подешевшали популярні овочі. Зокрема, впала ціна на картоплю, капусту та моркву.

Сезон фруктів та овочів в Україні саме в розпалі, тому ціни на них поступово знижуються, і на деякі позиції досягли мінімуму. Однак ситуація на ринку пального та в енергетиці вже восени може вплинути на вартість продуктів.

Раніше експерти спрогнозували на скільки можуть змінитися ціни на продукти цього літа. Відтак у липні на нас може очікувати зниження цін на яйця та овочі, а от м’ясо може несуттєво, але здорожчати, як і хлібопекарські вироби.

На тлі повномасштабної війни та значних економічних втрат в Україні у 2023 році інфляція, за прогнозами уряду, не сповільниться і може сягнути 28% у разі песимістичного сценарію. Найбільше вона проявиться у подорожчанні продуктів.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також