Новини / Кейси     04 квітня 2018 16:36

Перевірено роками


У холдингу «Астарта-Київ» техніку LEMKEN використовують вже багато років. і коли виникає необхідність у розширенні парку агрегатів, питань про пошук іншого бренда не виникає

Вадим Скрипник очолює господарство «Хмільницьке», що є структурним підрозділом холдингу «Астарта‑Київ», близько трьох місяців. Раніше він обіймав посаду операційного директора в цьому ж господарстві. Тоді в його обов’язки входила організація всіх виробничих процесів на полях: посів, обробка, збирання, доробка продукції, підбір необхідної сільгосптехніки, контроль якості виконання технологічних операцій (оранки, культивації, дискування, обприскування тощо). Скрипнику підпорядковувалися три служби: агрономічна, інженерна та логістична. Він мав безпосередній стосунок до експлуатації, обслуговування, закупівлі сільгосптехніки, а отже, добре розуміє, яке значення для досягнення успіху в аграрній справі має саме вибір техніки.

Із першого погляду

Свій вибір на користь причіпного обладнання LEMKEN Скрипник зробив ще студентом. Після четвертого курсу він проходив практику на одному з господарств Київської області, де йому доручили контролювати посів цукрового буряка. «Поле для сівби було ідеальним, — згадує він, — чорне, із дрібною м’якою грудкою, абсолютно рівне, без брил та западин». Керівник, у якого Вадим проходив практику, пояснив: для досягнення досконалого результату треба обробляти ґрунт досконалою технікою. Оранку в цьому господарстві робили оборотним плугом LEMKEN, потім обробляли землю культиватором LEMKEN Gigant System‑Kompaktor. Після такої обробки сівба виходила, як у підручниках. «Як визначити якість посіву буряків? — немов цитує підручник керівник «Хмільницького». — Треба розрити на глибину 2–4 сантиметри рядок впродовж 22,2 метра і порахувати кількість насінин та відстань між насінинами. Мені як практиканту доручили розрити 24 рядки по 22 метри, і я цілий день рив і міряв лінійкою, а результат був один: усі насінини лягли абсолютно рівномірно».

Впевнитися у досконалості техніки LEMKEN Вадим зміг вже через півтора місяця після практики на Дні поля в одній компанії. Там він побачив приклад, як не треба сіяти буряк. Після дискування на полі пройшов культиватор вітчизняного виробництва. «І буряк посіяли абияк: три‑чотири ростуть поруч, потім метр порожнього ґрунту, потім знов пучок буряків», — описує він те поле. У буряківництві все починається з обробітку ґрунту, а обробіток — із плуга та культиватора. Після плуга не повинно бути ані горбочка, ані западини, він має класти гребені землі один біля одного так, щоб вони були на однаковому рівні, додає Скрипник. «Я не бачив плуга краще, ніж LEMKEN. Особливо у зв’язці з культиватором LEMKEN Gigant  System‑Kompaktor, — зазначає він. — Останній обробляє площі під цукровий буряк таким чином, що грудкуватість ґрунту мінімальна, після нього сівалка заходить на ідеально вирівняне поле. Наскільки мені відомо, більшість буряківницьких господарств України використовують плуги та культиватори LEMKEN». У парку «Хмільницького» шість дев’ятикорпусних плугів LEMKEN, сім культиваторів LEMKEN Gigant System‑Kompaktor захватом 10 м, і лише цими агрегатами там обробляють ґрунт під посів буряка. Також у господарстві використовують причіпні обприскувачі виключно виробництва LEMKEN. «Завдяки використанню плугів та культиваторів LEMKEN досягається ідеальна рівність поля, — резюмує Скрипник. — За рахунок обприскувачів цієї ж компанії — ідеальне та рівномірне обприскування».

Коли ж постає необхідність розширяти парк техніки, у керівництва не виникає жодних питань, за рахунок чиєї продукції це робити. «Коли я влаштувався у «Хмільницьке», парк сільгосптехніки там вже був сформований, — розповідає керівник господарства. — Мені довелося купувати лише один культиватор. І я ані хвилини не вагався, яку техніку купувати, тому тендер ми проводили лише між дилерами LEMKEN і придбали ще один Gigant System‑Kompaktor».

Вилив у нормі

Про переваги причіпних обприскувачів LEMKEN Primus Скрипник теж готовий розповідати годинами. У його господарстві 11 таких агрегатів працюють вже понад сім років. А завантаження обприскувачів у «Хмільницькому» більш ніж стовідсоткове. Лише на бурякових ділянках проводиться сім обприскувань за сезон, що триває з березня по вересень. У сумі за ці сім підходів обприскувачі проходять 41 600 га. При обприскуванні соняшника пробіг становить 3900 га, кукурудзи — 22 500 га, сої — 31 500 га, пшениці — 23 800 га. І за весь час такої інтенсивної експлуатації жоден із обприскувачів не потребував капітального ремонту. «Найбільш вразливе місце будь‑якого обприскувача — штанга, — каже головний інженер «Хмільницького» Руслан Мельник. — У будь‑якого причіпного обприскувача, що відпрацював кілька років, штанга буде зварена в декількох місцях. Подивіться на LEMKEN Primus — ви не побачите жодного зварного шва». Хоча ширина захвату в нього 24 і 27 м та на нерівному полі штанга зазнає значних коливань, амортизатори гасять їх і не дають штанзі впасти, навіть якщо відбуваються збої у гідравлічній системі підйому. «На кукурудзяному полі не так рівно, як на буряковому, і штанги там ходять ходуном, — розповідає Скрипник. — І тут важливо, щоб штанга не вдарилася об землю, щоб при коливанні штанги насоси не втратили тиску й обприскувач зберіг норму виливу розчину. У LEMKEN Primus усе це збалансовано».

Що стосується норми виливу розчину, то на відміну від вітчизняних обприскувачів і багатьох іноземних LEMKEN Primus дотримується її ідеально. «Якщо поставили норму 150 л на гектар, вона не зміниться за будь‑якої швидкості: що 5 км/год., що 8, — каже Мельник. — Датчики фіксують швидкість і подають сигнал на бортовий комп’ютер, щоб регулювати об’єми виливу розчину». Лише посіви буряків потребують семи обприскувань за сезон: це внесення ґрунтового гербіциду, три бетанальні обробки, дві фунгіцидні та одна інсектицидна. Майже для кожного з цих видів обробки є свої норми виливу розчину, інтенсивність та форма обприскування. «LEMKEN має найширший набір форсунок до своїх обприскувачів, — підкреслює Скрипник. — Це і інжекторні форсунки, і з маленькою краплею, і з великою, і струменеві форсунки».

Незрівнянна легкість

Поряд із виключною міцністю та надійністю користувачі техніки LEMKEN, описуючи її переваги, завжди підкреслюють особливу легкість. Легкість в усіх сенсах цього слова: невелику масу конструкції, зручність у експлуатації, доступність та якість сервісу техніки цього бренду.

«Колись ми користувалися обприскувачем іншого європейського виробника, — згадує Мельник. — Агрегат теж був доволі якісним, але укомплектований залізною бочкою для змішування розчину такого ж об’єму, що зараз LEMKEN Primus, — 3,5 куб. м. Крім того що залізна ємність схильна до корозії, вона ще заважка». Для експлуатації обприскувача з металевою бочкою необхідно було використовувати трактор потужністю не менше 200–240 к. с. А для роботи з LEMKEN Primus використовують 120‑сильні трактори МТЗ. Вони значно дешевші машин потужністю у 200–240 к. с. і витрачають удвічі менше палива — 0,8–1 л на обприскування 1 га. При цьому домогтися більшої ефективності від використання потужнішого трактора неможливо. Що на  200‑сильному, що на 120‑сильному швидше 5–8 км/год. обприскувати не можна.

Легкість експлуатації крім іншого виявляється в можливості агрегатування з технікою будь‑яких моделей. «Є такі обприскувачі, які треба налаштовувати до іншого трактора тільки з допомогою представника сервісного центру, є такі, що комплектуються тільки з тракторами певних марок та моделей, — описує проблему Скрипник. — А з LEMKEN усе дуже просто: один обприскувач відчепив, другий причепив. Це дуже важливо в сезон, бо одна‑дві години простою в такий період дуже дорого коштують». І додає: якщо інші обприскувачі треба переналаштовувати при заміні трактора декілька годин, на переагрегатування LEMKEN достатньо 15–20 хвилин. Також не останнім аргументом на користь придбання техніки LEMKEN є розгалуженість дилерської мережі цього виробника в Україні, а також високий рівень обслуговування в сервісних центрах. «Дефіциту запчастин немає, сервісні компанії, що обслуговують техніку LEMKEN в Україні, працюють дуже добре, — хвалить своїх партнерів Скрипник. — Будь‑яку запчастину можна купити дуже швидко, і процедура розрахунків дуже зручна для аграріїв. Часто треба деталь доставити в суботу або неділю, а розрахуватися за неї можна, наприклад, у вівторок або середу».

Якісний догляд

Експлуатація та обслуговування якісної техніки теж мають бути якісними та відповідальними, впевнений Скрипник. Аби забезпечити відповідний рівень користування сільгосптехнікою, він створив у «Хмільницькому» централізовану механізовану бригаду і прагне зробити її найкращою в холдингу, і навіть в Україні. «Раніше було декілька тракторних бригад, у кожній був інженер, команда механізаторів; трактори, сівалки, обприскувачі, плуги, культиватори були розкидані по всіх бригадах, — розповідає керівник господарства. — Десь трактор натирався до блиску, механізатори працювали в кабіні у кімнатних тапочках. А в інших бригадах ставлення до техніки було байдужим». Як результат техніка, закуплена в один період, у різних бригадах перебувала в різному стані. Він вирішив мотивувати найкращих робітників, підвищити їм зарплату, покращити умови праці, та сконцентрувати в одному підрозділі більшість агрегатів та найкращих інженерів, механізаторів, техніків. Керівництво «Астарти» підтримало таку ініціативу та виділило значні інвестиції на втілення таких змін. «Коли всі стали працювати в одному колективі, коли інші побачили, як деякі механізатори перевзуваються, заходячи до кабіни, вони почали робити так само», — задоволений результатами Скрипник. Сконцентрувавши техніку і персонал в одному підрозділі, побудували сучасну мийку, великий сервісний центр для інженерів, опалювальний ангар для ремонту техніки.

Формування централізованої бригади почалося позаминулого року і цього року вже закінчилося. Тепер інженери оглядають техніку не по всіх бригадах, а в одному місці, тому вся вона одночасно готується до весняно‑польових робіт. Не треба везти по дві‑три запчастини до різних бригад: в одному місці склад і ремонтна майстерня. Завдяки будівництву централізованої АЗС та зменшенню переїздів між підрозділами економія пального лише за минулий рік становила 15%, попри те що погодні умови були гірше, ніж у попередньому році. Цьогоріч економія буде ще більшою, не має сумніву керівник «Хмільницького».

А з такою технічною базою покращилися показники і в інших секторах. Минулого року «Хмільницьке» посіло перше місце в холдингу за показником EBITDA з 1 га, що становив близько

12 800 гривень на 1 га. Також товариство посіло перші місця за врожайністю пшениці, сої, кукурудзи, соняшника. І це значною мірою завдяки якісній сільгосптехніці та відповідальній експлуатації.

ТЕКСТ: АНДРІЙ ПЕТРОВ    ФОТО: ОЛЕКСАНДР ЛАРИЧКІН

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також