Новини / Технології     22 грудня 2020 14:05

Пальмова олія може бути замінена синтетичним аналогом

Щоб врятувати тропічні ліси, науковці знайшли синтетичну альтернативу натуральній сировині. На заваді розповсюдженню технології поки стоїть висока вартість синтетичного продукту

Альтернатива пальмовій олії може допомогти врятувати тропічні ліси. Видобуток пальмової олії спричиняє швидке вирубування природних біоценозів у таких країнах як Індонезія. Про це повідомляє BBC News.

Біотехнологічна галузь заявляє, що знайшла рішення – синтетичну альтернативу, яка не передбачає спалення або розчищення тропічних лісів. Зазначається, що це може врешті-решт замінити натуральну пальмову олію у всьому – від шампунів, мила, миючих засобів та помад до харчових продуктів, таких як хліб, печиво, маргарин, морозиво та шоколад.

«Впродовж останніх 30 років зростання площ плантацій пальмової олії на 50%,  відбулося завдяки вирубці лісів тропічних лісів і торфовищ. Це суть проблеми, яку ми намагаємось вирішити», – говорить Шара Тікку, засновниця C16 Biosciences, однієї з біотехнологічних компаній, яка впроваджує синтетичну альтернативу.

Ці дослідження викликають гучний інтерес, тому найвідоміші фінансові установи світу виділили на них разом $20 млн. Також над цією проблемою працюють у британському Батському університеті та у каліфорнійському стартапі Kiverdi.

Спільним для цих проектів є те, що вони застосовують процес бродіння, використовуючи великі чани у процедурі, подібній до варіння пива. У C16 Biosciences це передбачає використання генно-інженерних мікробів для перетворення харчових відходів та промислових побічних продуктів у продукт, який хімічно дуже схожий на природну пальмову олію.

На даний момент C16 Biosciences фокусується на створенні прототипу та отриманні відгуків від компаній, які можуть вибрати його використання у своїх продуктах. І, до речі, німецькі оптові продавці продуктів вже готові замовляти синтетичну «пальмову олію».

Однак на заваді широкому розповсюдженню альтернативи може стати її істотно вища ціна, оскільки натуральна пальмова олія надзвичайно дешева.

ЧитайтеРоботизація ферми: плюс 5 літрів надою щодня

З іншого боку, існує така продукція, як косметичні засоби, для якої ціна пальмової олії є несуттєва у загальній вартості. Тому синтетична олія може перетворитися на конкурентний нішевий продукт. Тим більш, що власники плантацій в Індонезії наполягають на тому, що із підвищенням агротехніки вирощування пальмових дерев не потрібно буде розширювати площі під ними.

Вочевидь, в індустрії виробництва дешевої у порівнянні із іншими рослинними оліями пальмової олії, назрівають проблеми екологічного характеру. В перспективі це може сприяти обмеженню її виробництва та підвищення попиту на соняшникову, соєву та ріпакову олії, значну частку на ринку яких займає українська продукція.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що площі під зрошенням в Україні у 2020 році перевищили 550 тис га.

Читайте також