Новини    05 жовтня 2017 14:07

Основний покупець українських равликів – Литва


Торік Україна експортувала рекордні 347 тонн живих равликів. В 2017 році – 343, на 4 тонни менше. І очевидно, більше вже буде, адже зазвичай равликів збирають у травні, червні та липні, пояснює Петро Лахай, аналітик аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу.

Практично всі партії формувалися з равликів, зібраних у сільській місцевості західних областей. Промислове виробництво, яке оцінюється в 2-5 тонн, орієнтоване на внутрішній ринок.

Найбільше екзотичної продукції постачається до Литви – 98,5% всього експорту. Ще 1,5% закупила Польща. В Литві ця продукція доробляється, звідти потрапляє на інші ринки – в Італію, Іспанію та Францію.

Для порівняння, торік експортний об’єм розподілявся між двома країнами – 75% закупала Литва і 25% – Румунія. У цьому році Румунія відпала взагалі. З такими незначними об’ємами це і не дивно, зазначає експерт.

Далі нарощувати зовнішні поставки не вистачає потужностей. Та і виробництво не так бурхливо розвивається, як хотілося б. «Потенційні виробники не зовсім розуміють доцільність вирощування  равликів. Наприклад, чи зможуть вони реалізувати вирощених молюсків та за якими цінами», – пояснює аналітик УКАБ.

Нині на українському ринку стабільно фукціонує лише одна компанія – «Еко равлик». Вона самостійно налагодила весь ланцюжок – від вирощування живих молюсків до переробки та постачання готової продукції на внутнішній ринок. Ще 5-7 компаній працюють в цьому напрямку, проте вони не такі ефективні, оскільки не мають власної доробки та доступу до кінцевого споживача, тому вимушені продавати вироблений продукт у вигляді живих равликів.

«Вітчизняне равликове виробництво – на етапі спроб. Багато хто не знає технологій, один рік працює, на інший відмовляється від виробництва. Більш того, немає стабільного ринку збуту. Продукція переважно експортується, бо для українців вона поки що є екзотичною», – говорить Лахай.

Експортна ціна на вітчизняних равликів становить $1,02 проти $1,03 торік. Такий рівень зумовлений тим, що постачається переважно сировина. Водночас є країни, які зацікавлені в імпорті доробленої продукції з України.

Нагадаємо, в 2016 році експорт равликів в 7 разів перевищив експорт традиційного для українців продукту – сала.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!
Ще немає новин у цій стрічці ...