Новини    20 вересня 2017 15:30

Осад стічних вод у Нідерландах  перетворюють на тепло


Нідерланди готові обговорювати з Україною у форматі G2G можливості щодо спільного створення чистої біомаси для опалення у містах та галузях промисловості. Про це йшлося на Нідерландсько-українському форумі «Ринок біопалива в Україні: крок назустріч енергетичній незалежності».

У Нідерландах, де знають ціну відвойованій у моря землі, усі ресурси намагаються використовувати з максимальною користю. Біомасу голландці отримують із відходів сільського господарства, ферм, промислових відходів, а також зі спеціально вирощених для цього культур, зі сміття, й навіть осаду стічних вод. 70% теплової енергії країна отримує із використання біомаси, решту дають повітряні млини й сонячні батареї. Переробка біомаси забезпечує опаленням, електрикою і рухає транспорт.

Дослідницькі центри при голландських університетах вивчають можливість переробки сільськогосподарських відходів, як от соломи, трісок, відходів виробництва ріпаку. Їх переробляють на горщики для квітів, ізоляційні матеріали, барвники тощо.

«25 років тому про матеріали на основі біомаси навіть не думали, – каже керівник університетського проекту Вольтер Ельберсен. – А зараз це продукт, який може мати додану вартість. В Україні є багато відходів виробництва соняшника, їх так само можна переробляти».

Єдине, на що варто вважати – не зашкодити землям, забираючи з поля більшу кількість соломи, аніж необхідно, бо це впливатиме на вміст гумусу.

«Як правило, до 40% соломи може бути видалено з поля без шкоди для ґрунту, – каже Сергій Захаренко із Pro-Energy та HoSt BV. – В Україні солома не використовується як паливо, її, за звичкою, спалюють або переорюють на полях. Затримує розвиток виробництва біомаси із соломи необхідність інвестицій в заготовку і логістику. Господарствам просто ніде зберігати солому для опалювання».

Учасники форуму зійшлися на думці, що Україна зіткнулася зі значними викликами у секторі енергетики, і біомаса як енергетичний ресурс може зробити суттєвий внесок у виробництво теплової енергії, електроенергії та біопалив.

Нідерландські компанії мають досвід дослідження, розробки і впровадження всіх біоенергетичних технологій, у тому числі пряме спалювання, сумісне спалювання, анаеробне зброджування, виробництво енергії з відходів, а також досвід розвитку біоекономіки, й могли б поділитися знаннями з  українськими аграріями.

Метою форуму стало сприяння активному використанню біомаси та біопалива в теплопостачанні та транспорті, пошук можливих шляхів співробітництва для розробки спільних проектів.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!
Ще немає новин у цій стрічці ...