У Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області розповіли, що потрібно знати про оцифрування трудової книжки.
Аби зберегти свій стаж необхідно оцифрувати документи про трудову діяльність на вебпорталі ПФУ. Зробити це можна, перейшовши за посиланням.
Окрім цього потрібно провести аудит своєї трудової книжки перед її оцифруванням. Слід оглянути першу сторінку (титульний аркуш) та перевірити наявність:
- прізвища, ім’я та по батькові, дати народження працівника (зазначені повністю, без скорочень);
- підпис власника трудової книжки, яким він завірив правильність внесених даних;
- підпис особи, відповідальної за видачу трудових книжок;
- печатки закладу, де трудову заповнили вперше.
У разі виявлення неправильно зазначених прізвища, ім’я та по батькові або дати народження власника документа зміни можна вносити за останнім місцем роботи на підставі відповідних документів, за їх відсутності — у судовому порядку.
Також необхідно перевірити всі записи щодо роботи. А у разі виявлення невірних — їх виправлення робиться на підприємстві, де зроблено такий запис. Якщо підприємство ліквідоване, відповідний запис робить правонаступник, а у випадку його відсутності — архів.
У разі якщо трудову книжку втрачено чи в ній невистачає записів про трудову діяльність, є інші способи підтвердити те, що особа справді працювала, розповідає HR Liga.
Пояснюються способи підтвердження стажу, коли є письмові докази, є свідки, якщо підприємство розташоване на непідконтрольних Уряду України територіях, якщо людина вела селянське господарство чи була ФОПом і платила страхові внески, а також якщо працювала, доки була засуджена. І коли доведеться звертатися до суду.
Підтвердження трудового стажу без звернення до суду
Якщо є письмові докази трудової діяльності
Підтвердити стаж можуть допомогти документи:
- довідки підприємства;
- виписки з наказів;
- особові рахунки та відомості на видачу зарплати;
- посвідчення та характеристики з місця роботи;
- трудові договори та угоди з відмітками про їх виконання;
- інші документи, що містять відомості про періоди роботи.
З ними потрібно звертатися за місцем роботи, служби, навчання, до архівних установ.
Як доказ стажу можуть прийматися також членські квитки профспілок. Цими квитками підтверджуються ті періоди роботи, за які є позначки про сплату членських внесків.
Письмових доказів немає, але є свідки
Стаж роботи у такому випадку встановлюється на підставі показань двох і більше свідків, які знали заявника щодо спільної з ним роботи на одному підприємстві, установі, організації.
Свідчення приймаються у разі неможливості отримання документального підтвердження стажу у зв’язку з:
- військовими діями, аваріями, катастрофами;
- стихійними лихами та іншими надзвичайними ситуаціями;
- ліквідацією підприємства, установи, організації;
- відсутністю архівних даних з інших причин.
Щоб підтвердити стаж на підставі показань свідків, потрібно звертатися до Пенсійного фонду (постанова КМУ від 12.08.1993 №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»).
У разі підтвердження трудового стажу на підставі показань свідків свідки мають надати уповноваженій особі пенсійного фонду такі документи:
- паспорт;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- трудову книжку.
Підтвердження стажу роботи на непідконтрольних Уряду України територіях
У цьому випадку* стаж роботи підтверджується показами свідків.
Якщо потрібні дані з 01.07.2000, то можна звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України для отримання витягу з Реєстру застрахованих осіб через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду або скористатися Єдиним державним вебпорталом електронних послуг Порталу Дія.
* Якщо підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на непідконтрольних Уряду України територіях, в районі проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували поза контролем Уряду України, в оточенні (блокуванні), і у разі, коли майно (документи) підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (незалежно від місця їх реєстрації на території України) розташоване на території України та/або пошкоджене чи знищене внаслідок воєнних (бойових) дій, терористичних актів, диверсій (за умови документального підтвердження пошкодження чи знищення майна (документів).
Якщо людина вела особисте селянське господарство і сплачувала страхові внески
Періоди роботи зараховуються на підставі платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштовий переказ, інших документів про сплату страхових внесків або інформації Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків.
Якщо людина – ФОП і сплачувала страхові внески
Періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності зараховуються до стажу роботи за умови підтвердження документами про сплату страхових внесків (платіжними дорученнями, квитанціями установ банків, документами, що підтверджують поштовий переказ, інформацією Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (за наявності).
У разі застосування спрощеної системи оподаткування, фіксованого податку, спеціального торгового патенту підтверджуються свідоцтвом про сплату єдиного податку; спеціальним торговим патентом; документами про сплату єдиного податку, фіксованого податку, придбання спеціального торгового патенту (за наявності платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштовий переказ).
А також даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Зарахування стажу засуджених
Період роботи засуджених зараховується до стажу роботи за умови підтвердження платіжними дорученнями, квитанціями установ банків, документами щодо поштових переказів, іншими документами про сплату страхових внесків або інформацією Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (за наявності), установи виконання покарань із зазначенням відомостей про те, що особа підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, або про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Коли звертатися до суду?
Якщо Пенсійний фонд письмово відмовив у зарахуванні страхового стажу.
Підтвердження трудового стажу для призначення пенсії може відбутися на підставі рішення суду про визнання протиправним і скасування рішення Пенсійного фонду, зобов’язання вчинити певні дії.
Куди звернутись?
До окружного адміністративного суду. Саме він розглядає справи, пов’язані зі спорами фізичних або юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Такі справи вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Вартість
Позивач у справах про визнання протиправним і скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії має сплатити судовий збір – 1211 грн 20 коп. (пп. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»).
Документи для позову
- Квитанція про сплату судового збору.
- Копії паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків позивача.
- Копія рішення про відмову у призначенні пенсії.
- Докази підтвердження наявності стажу, який не зараховано ПФУ.
- Якщо позивач змінював прізвище після одруження, то, можливо, потрібні будуть копії свідоцтва про народження позивача та свідоцтва про укладення шлюбу.
- Якщо в інтересах особи звертається її представник, то необхідні документи, що підтверджують повноваження представника.
Зауважимо, згідно з дослідженням аналітиків сайту з пошуку роботи Work.ua, зміни на ринку праці були пов’язані зі звичайними сезонними коливаннями. Тож після активного періоду найму у вересні та жовтні, коли підприємці готувався до “високого бізнес-сезону”, кількість вакансій органічно зменшилася.
Крім того, вперше за 2023 рік на ринку праці зросла конкуренція серед шукачів. Одначе, фахівці зазначають, що говорити про подолання дефіциту кадрів ще надто зарано.
У листопаді роботодавці опублікували 101 467 вакансій. Проти жовтня, кількість пропозицій роботи скоротилася на 3%. Динаміка є цілком закономірною для сезонних коливань, тож наступного пожвавлення варто очікувати вже після сезону зимових свят.
В абсолютній кількості пропозицій роботи лідирують Київська, Дніпропетровська, Львівська, Одеська та Харківська області. У цих пʼяти регіонах зосереджено 63% робочих місць.
Найбільшу кількість відгуків на вакансії отримують роботодавці в Київській, Харківській, Вінницькій, Волинській та Львівській областях. А от найменшу — у Закарпатській, Херсонській, Чернівецькій, Черкаській та Житомирській області.
Водночас найважче рекрутерам закривати вакансії ендоскопіста, гірника, ендокринолога, гастроентеролога, порізчика, гірудотерапевта, штампувальника, майстра виробничого навчання.
Найбільше зросли зарплати саме в категорії “Охорона, безпека” — на 19%. Це пов’язано з військовим рекрутингом, адже таким фахівцям пропонують від 25 000 грн до 125 000 грн. Рейтинг посад із найвищими зарплатами (крім керівників та сфери ІТ) також очолюють спеціалісти, які потрібні війську: інженер дронів, пілот (75 000 грн) та звʼязківець (67 500 грн).
Нагадаємо, за даними Державної служби статистики, середня зарплата в Україні (за виключенням тимчасово окупованих територій) у першому кварталі 2023 року становила 15 436 грн, у другому – 17176 грн. Так, середня зарплата у першому півріччі 2023 року сягнула 16 306 грн.
Зауважимо, у 2023 році агробізнес збільшив заробітні плати більшості працівників на рівні, що відповідає інфляції у 2022 році, яка досягла 26,6%.
Найбільший попит на ринку праці України, як і до війни, зберігається на кваліфікованих представників робітничих професій та працівників сфери торгівлі. Поступово зростає й рівень оплати праці за відповідними вакансіями, що пропонуються роботодавцями.
У 2023 році прогнозоване скорочення зайнятих на сільськогосподарських підприємствах з виробництва зернових та олійних культур становитиме 22% з урахуванням формальної та неформальної зайнятості.
Реалізація державних грантових програм проєкту “єРобота”, за розрахунками уряду, надасть можливість створити в Україні понад 300 тис. нових робочих місць.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!