Новини / Ринок землі     23 грудня 2019 16:08

Не допустіть монополії землі: порада бізнесмена

Якщо в Україні буде створено таку модель ринку землі, щоб залучити якомога більше громадян, то країна виграє. Натомість монополізація ринку буде програшним варіантом. 

Про це розмірковує у блозі на Українській правді засновник і керівник компаній сільгосптехніки Alfagro та Ekipagro Жерар де ля Салль. У 2006-му році він, як громадянин Франції, почав вести бізнес в Україні. Сьогодні він порівнює ринок землі у Франції та в Україні і дає кілька порад. 

Бізнесмен вважає, що реформа землі – це вибір стратегії розвитку України на найближчі 20 років, тому вона має бути актуальною для усіх громадян України.

На думку пана де ля Салля, Україні не варто копіювати систему ринку землі Франції, бо Україна – не Франція: у кожної держави своя історія, особливості і своє майбутнє.

Проте, важливим фактором є те, що дрібні і середні фермери, які є активною і потужною силою, будуть зацікавлені в інвестиціях для підвищення показників господарювання. І в разі володіння землею ці  фермери почуватимуться більш захищеними і стабільними.

Читате: Українська земля та іноземці: ЄС озвучив свою позицію

Французька модель ринку розділена на дві частини, що було обумовлено історичними, географічними та соціологічними факторами. На Півночі (де земля дорожча) фермери переважно орендують землю, а на Півдні – обробляють власні наділи. 

Щоб фермери почувалися впевненими, у Франції діє система “fermage”, класична оренда землі становить 9 років. Якщо фермер дотримується вимог законодавства, оренда автоматично буде продовжена, землевласнику важко “диктувати свої умови”.

Жерар де ля Салль вважає, що Україна повинна подбати про стабільність для своїх фермерів, адже сьогодні, через недовіру до системи правосуддя, у фермерів немає впевненості, що укладені угоди діятимуть протягом обумовленого строку. Інший фактор ризику – орендодавці можуть здійснювати тиск через неправомірне завищення орендної плати. І тут необхідно розробити гарантії для добросовісних орендарів, щоб забезпечити їм стабільність.

Звісно ж, великий ризик і в тому, що крупні компанії прагнутимуть інвестувати свої фінанси в землю і стати крупними гравцями на цьому ринку. Тому дуже важливо попередити ситуацію, що на ринку землі опиняться крупні гравці “без любові до землі”. На думку бізнесмена, у найближчі 10-20 років вони змогли б скупити великі площі земель, але не 100%, як вважають багато скептиків. Проте 50% цілком може бути реальною цифрою.

Тому пан Жерар де ля Салль радить Україні звернути уваги на два важливі аспекти: 

  • забезпечення фермерів правами довгострокової оренди із прозорими алгоритмами пролонгації.
  • створення умов для залучення у ролі інвесторів в землю максимально великої кількості громадян України.

Якщо кожен житель зможе інвестувати в купівлю землі, не займаючись фермерством, це посилить економіку країни. Наприклад, ІТ-шник зможе купити наділ і здавати його в оренду. Якщо такі інвестиції стануть популярними в Україні, то це створюватиме здорові стосунки між власниками та орендарями, і кожен на цьому ринку буде і виграші, роблячи свою справу. 

Landlord продовжує обговорення реформи землі. Зокрема, актуальним залишається питання, чи стануть українські чорноземи найдорожчими землями в Європі?

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також