Новини / Фінанси     09 березня 2023 10:13

НБУ визначив регламент роботи СЕП нового покоління, яка запрацює з 1 квітня


Нове покоління системи електронних платежів (СЕП) запрацює з 1 квітня 2023 року. Воно працюватиме на базі міжнародного стандарту ISO 20022 та в цілодобовому режимі (24/7).

Про це повідомляє пресслужба НБУ.

За даними пресслужби, Національний банк України врегулював питання виконання міжбанківських платіжних операцій в національній валюті. Документ набирає чинності з 01 квітня 2023 року, крім норми про обов’язкове зараховування коштів за платіжною операцією на рахунок отримувача протягом години, яка діятиме з 1 квітня 2024 року.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Нова система працюватиме на базі міжнародного стандарту ISO 20022 та в цілодобовому режимі (24/7). У цьому зв’язку варто знати, що:

  • стандарт ISO 20022 уніфікує платіжні документи, створює єдині принципи для їх заповнення і оброблення, розширює додатковою інформацією реквізитний склад платіжної інструкції, що дає можливість забезпечити автоматизацію платіжних операцій та підвищити рівень обслуговування клієнтів;
  • цілодобовий режим роботи СЕП передбачає виконання міжбанківських платіжних операцій без призупинення роботи цієї системи та миттєвий перехід від поточного до наступного календарного дня. Сума виконаної платіжної інструкції відображатиметься за рахунком учасника СЕП датою того календарного дня, в якій вона проведена через СЕП.

У зв’язку з цим Національний банк, зокрема:

  • встановив новий порядок проведення міжбанківських платіжних операцій через рахунки учасників СЕП у частині правил формування, обміну та оброблення електронних повідомлень;
  • оновив  порядок внесення інформації про включення чи виключення учасника СЕП до/з Довідника учасників СЕП;
  • актуалізував порядок здійснення банком і його філіями міжбанківських платіжних операцій за відповідною моделлю обслуговування консолідованого кореспондентського рахунку;
  • встановив вимоги до переліку інформації та відомостей про небанківського надавача платіжних послуг, які міститимуться в Довіднику небанківських надавачів платіжних послуг;
  • врегулював питання виконання учасниками СЕП міжбанківських платіжних операцій  небанківських надавачів платіжних послуг;
  • оновив порядок виконання міжбанківських платіжних операцій в національній валюті через кореспондентські рахунки, що відкриваються банками-резидентами в інших банках-резидентах.

Такі норми містить постанова Правління Національного банку України від 03 березня 2023 року № 16 “Про затвердження Інструкції про виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті”. Цей документ набирає чинності з 1 квітня 2023 року, крім норми про обов’язкове зараховування коштів за платіжною операцією на рахунок отримувача протягом години, яка діятиме з 01 квітня 2024 року.

Нагадаємо, раніше планувалося, що нове покоління системи електронних платежів Національного банку України (СЕП) запрацює в цілодобовому режимі (24/7) з 20 серпня 2022 року.

Національний банк України разом з усіма системно важливими банками створив національну мережу POWER BANKING яка працюватиме навіть в умовах блекауту.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також