Новини / Фінанси     07 жовтня 2022 10:14

НБУ відкликав ліцензію і ліквідував банк “Січ”


Банк визнали неплатоспроможним і оголосили технічний дефолт

Національний банк України вирішив відкликати банківську ліцензію АТ “Банк Січ” з 10 жовтня та ліквідувати його.

Про це повідомила пресслужба НБУ.

9 серпня 2022 року Правління Національного банку України ухвалило рішення віднести АТ “БАНК СІЧ” до категорії неплатоспроможних у зв’язку з невиконанням банком у встановлений договором строк своїх зобов’язань перед Національним банком за кредитами рефінансування через недостатність коштів. Інакше кажучи, банк “Січ” визнали неплатоспроможним через технічний дефолт. Банк не виплатив НБУ 68 млн грн, маючи ліквідності на понад 750 млн грн. Не отримавши проценти, регулятор надіслав банку вимогу сплатити весь борг за рефінансуванням – понад 3 млрд грн. На таке погашення у банку вже не було коштів.

Тоді регулятор стягнув з банку цінні папери, які були заставою за кредитом. Обставини дефолту (тобто невиконання зобов’язань за боргом) через відсутність грошей регулятор використав як привід для банкрутства.

Банк “Січ” хотіли придбати кілька потенційних покупців, зокрема Київська міська державна адміністрація, яка планувала створити на базі “Січі” муніципальний банк. Але НБУ і Фонд гарантування вкладів вирішили, що банк буде ліквідовано.

Довідка: Банк “Січ” заснований у 2011 році і належав до категорії малих. Він пережив “банкопад” 2014-2016 років. Номінальні власники банку Олег Баланда (55,6%) та Валерій Раздорожний (31%) одночасно були головою та заступником голови наглядової ради банку відповідно.

Неформально “Січ” перебувала під контролем колишнього голови правління “Родовід банку” Дениса Горбуненка. Рішення про визнання його фактичним контролером банку НБУ ухвалив наприкінці 2019 року.

Після цього Горбуненко подавав до Нацбанку документи, аби стати формальним акціонером “Січі”, але отримав відмову через власну репутацію. Він працював головою правління “Родовід банку” у 2005-2009 роках, перед тим, як держава вимушено націоналізувала установу, рятуючи її від банкрутства.

Широкому загалу банк “Січ” відомий як кредитор угоди з приватизації розташованого на Європейській площі столиці готелю “Дніпро”. Тоді, у 2020 році, компанія-переможець конкурсу ТОВ “Смартленд” оформила в банку кредитну лінію на 1,05 млрд грн (готель продали за 1,1 млрд грн).

Нагадаємо, вчора Верховна Рада відправила у відставку голову НБУ Кирила Шевченка. Цього ж дня НАБУ та САП оголосили про підозру вже колишньому чиновнику. НАБУ та САП заявили, що  викрили організовану групу на чолі з колишнім головою правління ПАТ АБ “Укргазбанк”, тобто Кирилом Шевченком, яка упродовж 2014-2019 років незаконно вивела з фінансової установи 206 млн грн.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також