Новини / Політика     17 лютого 2022 20:47

Народні депутати ухвалили закон про стимулювання гідротехнічної меліорації земель

Протягом незалежності зрошувальні площі стрімко скорочувалися: з 2,3 млн у 1990 році залишилося 550 тис. у 2021 році

17 лютого Верховна Рада ухвалила законопроєкт про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель. Відповідне рішення проголосувало 279 народних депутатів, повідомив міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко.

В Україні за час незалежності зрошувальні площі стрімко скорочувалися: з 2,3 млн у 1990 році залишилося 550 тис. у 2021 році.

За словами міністра, серед основних причин – і розкрадання обладнання помпових станцій, і високі тарифи за полив, і відсутність державних коштів на відновлення зрошувальної інфраструктури.

“Сьогодні народні депутати заклали основи реформування меліоративної галузі України, без якого б уже найближчими роками про ефективне ощадливе зрошення можна було б забути. Відтепер усі водокористувачі мають змогу гуртуватися в юридично зареєстровані об’єднання, брати на баланс об’єкти зрошувальних систем та управляти ними через колективні рішення, де голос кожного водокористувача буде важливий. Саме така форма управління галуззю зможе вивести її з занепаду”, – зазначив Роман Лещенко.

Міністр додав, що наступним етапом у реформуванні водогосподарської галузі є створення Національного оператора з управління меліоративною інфраструктурою, якому будуть передані об’єкти державних меліоративних систем. Запровадження такої моделі дасть можливість залучати інвестиції на відновлення інженерної інфраструктури меліоративних систем та збільшити площі, на яких застосовується гідротехнічна меліорація.  Також підвищить ефективність сільського господарства, зменшить собівартість застосування гідротехнічної меліорації земельних ділянок, дозволить уникнути ризиків припинення подачі води під час вегетаційного сезону.

Як зауважив Роман Лещенко,  новостворена модель управління меліоративною інфраструктурою суттєво зменшить витрати держави на адміністрування систем меліорації й мінімізує деградацію ґрунтів та непродуктивних втрат водних ресурсів.

Дніпровську “воду з Криму” направлять на порятунок аграріїв півдня від посухи

Як зазначила заступниця голови фракції “Слуга Народу” у Верховній Раді, заступниця голови Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики Галина Янченко, тепер дніпровську “воду з Криму” направлять на порятунок аграріїв півдня від посухи.

За її словами, закон звільняє аграріїв від непомірних тарифів за воду, а державу – від постійних грошових вливань у “бездонну зрошувальну бочку”. Він дозволить створити об’єднання аграріїв – неприбуткові організації, які власним коштом модернізують та відремонтують зрошувальні системи. За це вони отримають право визначати графік та об’єми подачі води на зрошення, а також матимуть вигідні тарифи за послуги зрошення.

Закон забороняє приватизацію систем зрошення. Водночас, дає можливість залучити у цю інфраструктуру приватні кошти. Це абсолютний win-win. Для аграріїв – порятунок від засухи та збитків. Для держави – модернізація старих та створення нових систем зрошення.

В результаті зможемо вирощувати в кілька разів більше херсонських помідорів, а українським кетчупом забезпечувати не лише всю Україну, а й нарощувати експорт.

Нагадаємо, прийняття законопроєкту №5202-д потенційно дозволить збільшити податкові надходження до бюджету від сільськогосподарських товаровиробників, котрі обробляють зрошувані земельні ділянки.

Раніше Landlord повідомляв, що Мінагрополітики пропонує зменшити вартість складової електроенергії у тарифі на воду для потреб аграріїв під зрошення сільськогосподарських земель. Для цього пропонується внести зміни в діючу систему тарифів на електроенергію для промисловості та вартість послуг з розподілу електричної енергії.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також