В Україні сезон яблук ранніх сортів вже в самому розпалі, зазначають аналітики проєкту EastFruit. Одначе, якщо попередні два тижні відпускні ціни в даному сегменті залишалися стабільними, вже на цьому тижні яблука нового врожаю почали стрімко дешевшати.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
На сьогодні яблука врожаю 2023 року надходять у продаж по 17-24 грн/кг ($0,46-0,66/кг), що в середньому на 26% дешевше, ніж наприкінці минулого робочого тижня. Зниження відпускних цін у цьому сегменті ключові гравці ринку пов’язують із великими обсягами на ринку імпортного торішнього яблука, водночас українські садівники вже кілька тижнів також відвантажують на ринок фрукти нового врожаю. Варто зазначити, що попит на яблука утримується на невисокому рівні, оскільки покупці часто віддають перевагу сезонним фруктам і ягодам.
Настільки ж стрімке зниження відпускних цін спостерігається і в сегменті імпортних торішніх яблук. Так, лише за тиждень ця продукція подешевшала в середньому на 17%, і на сьогодні імпортні яблука врожаю 2022 року надходять у продаж по 20-27 грн/кг ($0,55-0,74/кг).
Та попри таке стрімке зниження відпускних цін, яблука нового врожаю в Україні наразі коштують у середньому на 65% дорожче, ніж в аналогічний період минулого року. Імпортні яблука за рік подорожчали в середньому у 2,7 раза.
Нагадаємо, цього року українські садівники розпочали збір врожаю яблук майже на 10 днів раніше, ніж минулого сезону.
Раніше відпускні ціни на яблука на українських ринках встановили ще один рекорд. Щобільше, сьогоднішній рівень відпускних цін на фрукти є рекордним за всю історію незалежності України.
Українські садівники змогли відновити експорт свіжого яблука до країн Південно-Східної Азії та Близького Сходу, попри заблоковані російськими окупантами українські морські порти.
У Швейцарії яблуко є абсолютним лідером у рейтингу фруктів: кожен швейцарець з’їдає в середньому близько 16 кілограмів яблук на рік: сирих, соку або сушених. Зірка серед яблук – “Гала”, щороку швейцарські садівники збирають понад 30 тисяч тонн цього сорту. На другому місці “Голден Делішес”, на третьому – “Бребурн”. Найважливішим районом вирощування яблуні є східна Швейцарія.
Оптові ціни на фрукти в Україні станом на кінець 2022 року були в середньому на 98% вищими, ніж на кінець 2021 року. Основна причина такого різкого зростання цін — подорожчання імпортної продукції через девальвацію гривні та підвищення вартості логістики внаслідок повномасштабного вторгнення російських агресорів на територію країни.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!