Новини / Аналітика     08 грудня 2019 17:02

На 46%: Україна встановлює рекорди з експорту кукурудзи

За результатами поточного сільгоспсезону очікується, що обсяг глобального імпорту пшениці  у порівнянні із показниками минулого маркетингового року дещо зросте завдяки Бангладеш, Бразилії, Нігерії та ще деяким країнам Північної Африки. А от різке падіння обсягів імпорту кукурудзи з боку ЄС здатне суттєво уповільнити зростання міжнародної торгівлі фуражем.

 Пшениця

Цього року серед найбільших покупців глобального ринку пшениці – Бангладеш, з десяток країн Близького Сходу, найбільш розвинені країни Північної Африки, Південно-східна Азія, Китай, Нігерія, Південна Корея, Японія, Єгипет, ЄС (який є як одним з лідерів експорту, так і лідером з імпорту) та низка інших країн. Саме від їх активності та купівельної спроможності й залежіть інтенсивність світової торгівлі зерном.

Отже, згідно рапорту Міністерства сільського господарства США (United States Department of Agriculture, USDA) за листопад, обсяг глобального імпорту пшениці за результатами 2019/2020 маркетингового року буде вище результатів попереднього сезону на 6 млн т. або майже на 4%. Більша частина зростання попиту припала на Бангладеш, який збільшить закупівлю збіжжя за кордоном майже на 1,3 млн т. (порівняно з 2018/2019 маркетинговим роком).

Ще 0,7 млн т. пшениці хоче «добрати» Бразилія, 0,5 млн. т докуповуватиме Нігерія.  До речі, це досить обнадійливі прогнози для експортерів зерна, що мають налагоджені контакти у цій африканської країні. Адже сумарне зростання імпорту на півмільйона тон продемонструють п’ять країн Північної Африки – Алжир, Єгипет, Лівія, Марокко та Туніс (згідно з USDA).

Щоправда, у продовольчій і сільськогосподарській організації ООН (Food and Agriculture Organization, FAO) Марокко згадують окремо як перспективного імпортера пшениці. Справа в тому, що у цьому сезоні країна постраждала от посухи та потребуватиме додаткових партій збіжжя.

Читайте: Керівник господарства Дмитрівка Віктор Шипов: Як отримати 52 ц ячменю без опадів

Фураж

Крім того, аналітики FAO помітили цікаву залежність між прогнозованим обсягом всієї світової торгівлі зерном і зниженням попиту з боку  однісінького, але великого імпортера кукурудзи. Так, глобальні продажі зернових у сезоні 2019/2020 лише на 0,7% (це близько 3 млн т.) вище показника сезону 2018/2019, коли міжнародна торгівля зерном характеризувалася як порівняно млява.

Такий низький приріст у FAO пояснюють падінням продажів фуражного зерна, насамперед кукурудзи – з 166 млн т. у минулому сезоні до 161 млн т. у поточному маркетинговому році.

А, у свою чергу, це зниження пов’язане з очікуваним різким скороченням імпорту кукурудзи з боку ЄС. Там є достатні запаси кормів, що залишилися після попереднього сезону, і місцеві імпортери зерна «зменшують оберти». І дійсно, згідно зі звітом USDA, європейські трейдери готові ввезти лише 85% від торішніх обсягів імпорту кукурудзи – 21 проти 24,8 млн т.

До речі, саме країни ЄС є головними імпортерами української кукурудзи. Щоправда, поки що експорт культури з України йде випереджаючими темпами. Станом на кінець жовтня ми відвантажили на зовнішні ринки майже 5,34 млн т кукурудзи, що на 46,1% більше показників відповідного періоду минулого року.

Також в американському Мінсільгоспі істотно знизили прогноз імпорту кукурудзи в Єгипет. Якщо в минулому році до цієї африканської країни вдалося продати 9,7 млн ​​т., а в жовтні очікувалася, що у поточному маркетинговому році цей показник буде вище на 0,5 млн т., то вже у листопаді аналітики повідомили, що єгиптяни, швидше за все, куплять лише на 0,2 млн т. більше, ніж в сезоні 2018/2019 МР.

На 5% або на 0,8 млн т. нарощуватиме імпорт кукурудзи Мексика. Там зацікавлені в збільшенні внутрішнього виробництва м’яса птиці. Це гарна новина лише для американських аграріїв, адже саме США є основним експортером кукурудзи в Мексику у рамках угоди про вільну торгівлю NAFTA. «Залізною» конкурентною перевагою США є й територіальна близькість до країни-імпортера: з Америки у Мексику кукурудзу везуть просто автомобільним або залізничним транспортом, оминаючи етап перевалки в порту.

Відзначимо, що листопадові показники імпорту кукурудзи у деякі країни Південно-східної Азії в USDA переглянули на 1 млн т. у бік збільшення (у порівнянні із жовтневим звітом). Мова про В’єтнам, Індонезію, Малайзію, Таїланд та Філіппіни. Виходить, що у порівнянні із минулорічним імпортом культури у ці країни, трейдери готові наростити закупівлі на 8%.

Ще про одну точку зростання імпорту, вже на африканському континенті, пише агенція Bloomberg. Міністерство фінансів Зімбабве повідомляє, що половина 14-мільйонного населення країни не має надійного доступу до продовольства після того, як найсильніша за останні 40 років посуха знищила урожай кукурудзи.

Що стосується інших видів фуражного зерна, то, за даними FAO, обсяги торгівлі ячменем можуть вирости майже на 9% у порівнянні із попереднім сезоном. Головним чином цю динаміку пов’язують із активним попитом на цю культуру з боку деяких країн Північної Африки і Саудівської Аравії.

Раніше Landlord публікував основні тренди та цифри, що нині панують на світовому ринку зернових.

Текст: Еліна Московчук

Читайте також