Новини    05 грудня 2019 15:58

Глобальний ринок: головні тренди та ціни

Тренди та цифри, що стисло надають уявлення про найактуальнішу ситуацію на світовому ринку зерна.

+11,07%

За даними Міністерства сільського господарства США (United States Department of Agriculture, USDA), що були оприлюднені у звіті за листопад, у 2019/2020 МР глобальний експорт пшениці збільшиться на 4,31% у порівнянні з минулим сільськогосподарським сезоном і сягне 180,68 млн т.

Як випливає із звіту відомства за листопад, місця в глобальному рейтингу експортерів пшениці за підсумками цього маркетингового року можуть розподілитися наступним чином.

«Майку лідера» отримає Росії, яка, хоч і знизить зовнішні відвантаження пшениці на 1 млн. т. (у порівнянні з минулим роком), але все одно забезпечить більше, ніж 19% світового експорту культури. Країни ЄС сумарно вийдуть на показник у 16%. Показники США (14,31% та 3 місце) і Канади (13,55% – 4 місце) знаходиться у відносному паритеті.

На почесному п’ятому місці – Україна з її 11,07% або 20 млн т. експорту пшениці у поточному сезоні. Слід зазначити, що, згідно з прогнозами американського Мінсільгоспу, наша країна може більше, ніж істотно, наростити відвантаження цієї культури у порівнянні із показниками минулого року. Так, за підсумками 2018/2019 МР ми експортували 16,02 млн т. пшениці, а у цьому році можемо вийти на цифру у 20 млн т. До речі, за оперативними даними Державної фіскальної служби, обсяги експорту української пшениці з початку сезону зросли на 49,7 % та досягли більш, ніж 12,34 млн т.

Рейтинг глобальних експортерів пшениці замикають Аргентина і Австралія – ​​14% і 9% від світового експорту відповідно. Цікаво, що всі інші країни світу сумарно продадуть на експорт ще 23,82 млн пшениці або лише на 3,82 млн т. більше, ніж українські експортери. 

 – 7,35%

Згідно рапорту USDA обсяг глобального експорту кукурудзи за результатами 2019/2020 маркетингового року впаде відносно результатів минулого сільгоспсезону на 7,35% – з 180,3 млн т. до 167,05 млн т.

На світовому сільгоспринку налічується шість країн-експортерів кукурудзи. У цьому сезоні три з них знижують обсяги зовнішньої торгівлі культурою. Мова, в першу чергу, про США, де, за прогнозами, падіння складе 10,43%. Також «просідають» Аргентина і Бразилія. Україна, швидше за все, збереже торішні показники. А ось російські експортери готуються здійснити справжній ривок.

Очікується, що експорт кукурудзи з РФ у 2019/2020 маркетинговому році у порівнянні із торішніми обсягами зросте практично вдвічі – до 5,7 млн ​​т. Щоправда, в абсолютних цифрах це досягнення виглядає порівняно скромно проти українського експорту кукурудзи у 30 млн т. або американського у 47 млн ​​т.

-15%

За інформацією продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization, FAO) у цьому сезоні не слід очікувати особливого сплеску глобальної торгівлі збіжжям. Справа у падінні продажів фуражного зерна, а саме кукурудзи. У порівнянні із показниками минулого сезону, у 2019/2020 маркетинговому році глобальні відвантаження цієї культури впадуть на 5 млн т.

Читайте: Сильний снігопад у США занапастив урожай кукурудзи: зерно лишиться на полі до весни

Це зниження у FAO пов’язують насамперед із відчутним скороченням імпорту кукурудзи у країни Європейського Союзу. Скоріш за все, європейські тваринники задовольнять потреби у кормах завдяки збіжжю, що залишилось ще з минулого сезону. Нагадаємо, що саме ЕС є найбільшими покупцем української кукурудзи.

+1%

Згідно із новим звітом Міжнародної ради по зерну (International Grains Council, IGC) глобальне виробництва усіх видів збіжжя, тобто пшениці та фуражного зерна, у поточному сільськогосподарському сезоні  збільшиться на 1%  (порівняно із обсягами сезону 2018/2019) та сягне 2157 млн т. Цей прогноз на 2 млн т. нижче даних, що було оприлюднено місяць тому. В свою чергу, FAO знижує  очікування глобального виробництва зернових вже два місяці поспіль.

Наразі, прогнозується, що виробництво фуражного зерна у цьому році буде трохи вище торішнього. У свою чергу, по пшениці, як і раніше, очікують піковий врожай, який на 4,5% вище обсягів минулого сезону. Наголосимо, що, незважаючи на одновідсоткове збільшення виробництва збіжжя  у 2019/2020 МР порівняно із минулим сільгоспроком, майбутній врожай зернових має бути другим за величиною за всю історію спостережень.

– 1 млн т

Згідно із повідомленнями глобальних аналітиків, австралійський континент досі потерпає від посухи. У листопаді, порівняно із жовтнем, в USDA знизили прогноз обсягів виробництва пшениці у Австралії на 1 млн. т.  до 17,2 млн т. Нагадаємо, що минулого місяця американський Мінсельхоз вже знижував очікування по австралійський пшениці на 1 млн т.

Тоді вважалось, що, незважаючи на несприятливі погодні умови, врожай цього роки буде трохи більше торішнього. Але зараз, аналізуючи новий прогноз, вже можна говорити про те, що показники сезону 2018/2019 по пшениці Австралії втримати не судилося. Що стосується виробництва австралійського фуражного зерна, то у USDA знизили прогноз на 0,5 млн т., але очікуваний обсяг все ще краще минулорічних показників.

Текст: Еліна Московчук

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...