Уряд Молдови вирішив продовжити термін дії системи ліцензування на ввезення до країни трьох основних сільськогосподарських культур – пшениці, кукурудзи та насіння соняшнику – на три місяці. Цю інформацію оприлюднила пресслужба уряду Молдови у заяві, опублікованій 26 березня, як повідомляє ІА «АПК-Інформ».
Зазначається, що рішення про продовження цього заходу прийняла Комісія з надзвичайних ситуацій з метою “забезпечення стабільних економічних цін на вітчизняну зернову продукцію на внутрішньому ринку”.
Згідно з опублікованою інформацією, ввезення пшениці, кукурудзи та насіння соняшнику до Республіки Молдова залишається можливим лише за наявності ліцензії, яку видаватиме Міністерство сільського господарства та харчової промисловості. Заявки на отримання ліцензії можуть подавати юридичні або фізичні особи, які здійснюють діяльність у виробництві олії та жирів, борошномельній продукції чи кормових продуктах. Заявки розглядатиме спеціально створена комісія, підконтрольна Міністерству сільського господарства Молдови.
Читайте також: У Молдові призупинив роботу найбільший виробник соняшникової олії через брак продукції з України
Додамо, що система ліцензування на ввезення до Молдови вказаних сільськогосподарських культур була впроваджена у жовтні 2023 року у відповідь на вимоги молдовських фермерів, щоб заборонити імпорт цих товарів з України, наслідуючи приклад країн Східної Європи.
Нагадаємо, збільшення рентабельності виробництва зернових та олійних культур можливе тільки за умов стабілізації експорту морським шляхом та відсутності перешкод через західні кордони країни, зазначив генеральний директор УКАБ Олег Хоменко під час ХV Міжнародної конференції “Ведення агробізнесу в Україні” (DoAgro23), організованої асоціацією “Український клуб аграрного бізнесу” та агенцією UCABevent.
У 2023 році імпорт кукурудзи Китаєм становив 27,13 млн тонн, що на 31,6% більше, ніж у 2022 році після рекордних показників у грудні. Імпорт кукурудзи у грудні сягнув 4,95 млн тонн – найвищого зареєстрованого місячного обсягу
Вже 19 січня у порту Одеси ціни на кукурудзу прогнозуються на рівні $158-164 за тонну, а 26 січня очікується $160-165 за тонну. 12 січня Департамент сільського господарства США оновив глобальний прогноз балансу врожаю основних сільськогосподарських культур на 2023-2024 маркетинговий рік. Спочатку показники змусили ціни на пшеницю та кукурудзу знизитись, а потім повернутися до зростання, повідомляє пресслужба ВАР.
Прогнозована врожайність кукурудзи у США на 2024 рік становитиме близько 180 бушелів (4,6 тонн) на акр (0,40 га).
Станом на 24 січня 2023/24 маркетингового року обсяг експорту зернових та зернобобових культур з України склав практично 22,15 мільйона тонн. Це на 3,6 мільйона тонн, або 14% менше, ніж у відповідний період попереднього сезону.
Світовий імпорт продовольства в 2023 році сягне $1,98 трлн, що на 1,5% перевищить рекордний показник 2022 року. Країни з високим рівнем доходу зможуть компенсувати зростання витрат на продовольство, тоді як країни з доходом вище середнього та низьким зосередяться на постачанні основних харчових продуктів, зменшуючи кількість і якість свого продовольчого імпорту.
Згідно з даними Продовольчої та сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (ФАО), у липні світові ціни на продовольчі товари зросли на 1,3% порівняно з червнем, але все буде на 11,8% нижче рівня липня 2022 року.
У 2023 році світове виробництво зернових ООН збільшилося на 1% і досягло 2813 млн т, повідомили в Продовольчій та сільськогосподарській організації (ФАО). Світова торгівля зерновими у майбутньому сезоні прогнозується на рівні 472 млн т, що майже відповідає рівню 2022-2023 років
Лютневий експорт соняшникової олії з України становив 603 тис. т, що лише на 1% поступається січневому обсягу та є другим за величиною показником для вказаного місяця за всю історію (рекорд для лютого зафіксували у 2019/20 МР — 627 тис. т), повідомляє видання ІА “АПК-Інформ”. Зменшення відвантажень продукції у звітному місяці відбулося здебільшого країнами Євросоюзу (-10%).
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!