Новини / Рослинництво     26 лютого 2024 14:16

Країни Південної півкулі наростять виробництво та експорт яблук


Прогноз на 2024 рік передбачає зростання виробництва яблук країнами Південної півкулі на 1%, до 4,8 млн тонн. Цю інформацію надала Українська асоціація аграрного експорту, посилаючись на дані Світової Асоціації виробників яблук і груш (WAPA).

Згідно з прогнозом, Південно-Африканська Республіка очікується лідером серед шести головних країн у виробництві, збільшивши виробництво майже на 5%, до 1,4 млн тонн у порівнянні з 2023 роком. Потім слідують Бразилія (1,1 млн тонн; без змін), Чилі (0,9 млн тонн; -8%), Нова Зеландія (близько 0,6 млн тонн; +15%), Аргентина (0,5 млн тонн; -5%) і Австралія (0,3 млн тонн; +6%). Очікується, що основний сорт яблук у Південній півкулі, Гала, залишиться на рівні близько 1,6 млн тонн.

Асоціація передбачає зростання сумарного експорту названих країн на 8%, до 1,6 млн тонн. Це передбачається завдяки зусиллям ПАР (0,6 млн тонн), Чилі (0,5 млн тонн) і Нової Зеландії (0,4 млн тонн), які планують збільшити свої поставки на зовнішні ринки.

Щодо виробництва груш, прогноз на 2024 рік передбачає зниження на 2%, до 1,5 млн тонн у Південній півкулі. Очікується, що найбільший внесок у цей урожай зроблять Аргентина (0,6 млн тонн), ПАР (0,6 млн тонн) та Чилі (0,2 млн тонн). При цьому загальний обсяг експорту груш залишиться на рівні близько 0,7 млн тонн.

Нагадаємо, близький Схід імпортує з ЄС майже 200 тис. тонн яблук на рік, Північна Африка – до 300 тис. тонн Спека, посухи, повені та весняні заморозки знищують урожай фруктів. Разом з тим зростають витрати на виробництво, транспортування та переробку товару. Роздрібні ціни на свіжі фрукти в Німеччині в листопаді 2023 року були на 7,8% вищими, ніж у попередньому році, а порівняно з середніми показниками за останні п’ять років навіть зросли на 16%, повідомляє FruchtPortal.

Новини за темою:  Травнева аномалія: в Україні знову заморозки, зливи та сніг у Карпатах

Прогнозують, що в Євросоюзі зменшиться споживання вина, але зросте споживання яблук і свіжих томатів дрібних розмірів як корисних продуктів. Такими є деякі висновки звіту про перспективи сільського господарства ЄС на 2023-35 роки, представленого Європейською Комісією на спеціалізованій конференції ЄС.

Перегляд законів про виміри у Великій Британії, оголошений на 2024 рік, означає, що виробники вина зможуть продавати негазовані та ігристі вина у пінтах, які колись любив лідер воєнного часу Вінстон Черчилль.

Відповідно до аналітичного звіту “FreshApples, Grapes, and Pears: World Markets and Trade” USDA, очікується, що виробництво яблук у сезоні 2023/24 збільшиться на 175 тисяч тонн, досягнувши 83,1 мільйона тонн. Хоча це може здатися ознакою зростання, насправді додаткові 175 тисяч тонн становлять лише 0,002% збільшення, що є значно меншим за звичайну похибку таких прогнозів.

Раніше відпускні ціни на яблука на українських ринках встановили ще один рекорд. Щобільше, сьогоднішній рівень відпускних цін на фрукти є рекордним за всю історію незалежності України.

У Туреччині відзначається динамічне зростання цін на яблуко експортної якості, оскільки місцеві постачальники не можуть задовольнити всі запити від потенційних клієнтів, повідомляють аналітики EastFruit. Оптові ціни на яблуко сорту “Ред Делішес”, яке активно експортується на ринок Індії, вже досягають $0,9 долара за кг. Ціни на яблуко сорту “Голден Делішес” експортної якості зросли до $0,75 за кг.

Українська плодоовочева асоціація (УПОА) звернулась до Міністерства аграрної політики та продовольства України з проханням розширити список продуктів з обмеженим строком зберігання. В УПОА зазначили, що Кабмін 24 листопада 2023 року прийняв постанову №1239, якою змінив перелік сільськогосподарської продукції, яка має обмежений строк зберігання.

Прогнозують, що розмір ринку органічного овочівництва значно зросте в наступні кілька років. У 2028 році він зросте до $11,11 млрд при середньорічному темпі зростання (CAGR) 5,1%.

Новини за темою:  Рекордне подорожчання: ціни на олію, хліб і сало в Україні досягли критичної позначки

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також