Новини / Земля     07 травня 2019 11:43

Кому і за скільки дозволять купувати землю в Україні: 3 етапи формування ринку

Земельний мораторій в Україні: чи є економічний сенс у продовженні терміну його дії?

Потрібно змиритися з тим, що тіньовий ринок землі сільськогосподарського призначення в Україні вже існує. Але мораторій на продаж земельних ділянок знижує попит і, відповідно, ціни на паї. Аграрії давно і відкрито говорять про те, що ринок землі в Україні де-факто працює, щоправда, поки тільки в сірому, тіньовому вигляді. Укладаються довгострокові договори оренди, емфітевзису, сервітуту з передоплатою за весь термін користування. По суті, ціни, закладені в таких угодах, скажімо, при оренді на 50 років, відображають ринкову вартість земельних активів.

Через відсутність прозороїурегульованості ринку і високі ризики вкладення коштів у земельні ділянки з використанням вказаних інструментів, ціни на них занижені: пропозицій багато, а попит — досить обмежений. З іншого боку, анонсування перспектив зняття мораторію на землю привело до того, що вартість оренди в індивідуальних угодах між орендодавцем і бізнесом зростає. Справа в тому, що аграрні компанії в надії викупити орендовану землю після зняття мораторію намагаються переконати орендодавців продовжувати з ними співпрацю навіть в умовах відсутності юридичного захисту своїх інтересів.

Усе менше компаній готові платити за відступлення прав оренди за міфічний земельний актив

Однак з огляду на те, що ціни на аграрну продукцію перебувають на досить низькому рівні (і передумов їх сплеску поки немає), слід очікувати, що ціни на оренду найближчим часом стабілізуються. Тому ми бачимо тенденцію, що все менше компаній готові платити значні суми за відступлення прав оренди (у межах навіть $500–700) за якийсь міфічний земельний актив, що не захищений жодними юридичними правами після закінчення цих самих договорів.

Як формується ринкова ціна на землю

Ціна на землю, як і на будь-який інший актив, формується в результаті балансу попиту і пропозиції. У всьому світі на це впливає, наприклад, рентабельність користування землею, тобто рентабельність агровиробництва. Логічно, що родючий ґрунт дає більшу рентабельність, а значить, коштує дорожче. І навпаки, якщо земля розташована в зоні ризикованого землеробства з малим обсягом опадів, то і ціна буде меншою. На вартість землі також впливають наявність інфраструктури та логістичні можливості (елеватори, залізничні гілки), близькість до ринків збуту, які дозволяють отримати більш високу ціну при продажу врожаю.

Ще одним драйвером ціни є прогноз щодо подальшого зростання її вартості. Якщо інвестор буде розуміти, що крім доходу від здачі в оренду можна також отримати інвестиційний дохід від зростання вартості, це також підвищуватиме ціну. Земля — це нерухоме майно, і ринок землі, безумовно, приверне фінансових інвесторів, мета яких — отримати прибуток від інвестицій безособової участі в сільськогосподарському виробництві. У цьому випадку земля найчастіше скуповується для подальшої здачі в оренду і вигідного продажу через 5–10 років.

Які етапи є важливими

Усі ці фактори є ключовими для відкритого ринку, якого в Україні поки немає. Оптимальною ситуацією для України є створення прозорого і регульованого ринку землі через зняття земельного мораторію.

Оптимальним для України є створення прозорого і регульованого ринку землі через зняття мораторію на продаж

Але в умовах високої заполітизованості цієї теми, найімовірніше, відкрити ринок повністю для всіх можливих учасників одразу не вийде — занадто велике бажання місцевих еліт заробити на поетапному зростанні вартості. Буде тривати поступовий перехід на ліберальну модель ринку. Так, на першому етапі купівля землі може бути дозволена тільки для громадян України. На другому — для юридичних осіб — резидентів України. На третьому — для іноземних громадян і юридичних осіб. Чому так важливо реалізувати всі три етапи і забезпечити приплив іноземного капіталу в українську економіку? Чим більше ліберальна модель ринку буде прийнята, тим більше буде охочих її купити, і відповідно тим вищою буде вартість землі. Тобто тим більші суми від її продажу зможуть отримати поточні власники.

Участь іноземних інвесторів

Але в Україні сьогодні дуже мало вільних грошей для придбання серйозних обсягів землі. Їх немає ані у банків для кредитування, ані у самих агрокомпаній, ані у сторонніх приватних осіб. І пройде ще багато років, перш ніж українських ринок землі стане достатньо ліквідним, зі зрозумілими і передбачуваними цінами. Формування саме такого ринку буде передумовою активної участі банків у кредитуванні під заставу землі — фінустановам потрібно розуміти, що у разі дефолту позичальника вони зможуть цю землю продати за ціною, яка покриє позику.

Сьогоднішній підхід Національного банку до оцінки землі як застави є консервативним, і українські банки не зацікавлені у видачі таких кредитів. Тому найкращим виходом міг би стати сценарій, коли іноземному капіталу буде дозволено брати участь в українському ринку землі в тому чи іншому вигляді із самого початку його запуску. Тільки за такого сценарію можна очікувати швидкого формування справедливої ринкової вартості. Українська земля нікуди не дінеться, навіть якщо її куплять іноземні інвестори. Все одно максимальна її вартість може бути реалізована через агровиробництво, яке здійснюватимуть українські аграрні компанії. Завданням держави має бути не допустити монополізації ринку, сформувати рівні, прозорі та передбачувані умови для всіх гравців.

Продовження мораторію на сільгоспземлю не має ніякого економічного сенсу

Висновок

Виходить, що збереження мораторію не має ніякого економічного сенсу. І чим раніше Україна почне рухатися в напрямку світових практик управління ринком землі, тим краще. Залишається сподіватися, що закінчення політичних виборчих кампаній у поточному році дасть старт вирішенню цього питання.

ТЕКСТ: Олександр Гаврилюк, партнер, керівник галузевої практики агропромислового
сектора KPMG в Україні.

 

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!

3 години тому

Двохсотрічний сімейний бізнес родини Бунге або історія лідера агроринку

За тривалий проміжок часу перед компаніями постає чимало викликів — економічні кризи, революції, війни, технологічні зміни тощо. Щоб вийти переможцем у цій боротьбі, потрібно мати особливе управлінське вміння ухвалювати потрібні рішення в потрібний час, а ще вміти користуватися перевагами глобальних змін та бачити тенденції. Нідерландська компанія «Бунге» власним досвідом показала, що цілком можливо вести успішно бізнес понад два століття. Головне — дотримуватися правил.

Агродинастії   

4 години тому

Україна втричі збільшила експорт соків: ТОП-3 споживачі

У І півріччі 2019 року Україна поставила на зовнішній ринок 67,9 тис. тонн соків, що втричі більше порівняно з відповідним періодом минулого року. Основним споживачем цієї продукції з України стали США – 43% від усього обсягу експорту соків.

Про це повідомляє прес-служба асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

Загалом за період січень-червень 2019 р. українські аграрії експортували плодово-овочевих соків на суму $54,8 млн (І півріччі 2018 р. – 27,9 млн). Експерти відзначають, що Україна є «нетто-експортером соків» – має позитивне сальдо торговельного балансу (експорт мінус імпорт) щодо цієї продукції, яке становить $38,7 млн.

Читайте: Як фермер Андрій Багрій об’єднав інших господарів землі задля вирощування фруктово-ягідної продукції

ТОП-3 споживачі українських соків:

  • США – 43% усього експорту соків ($23,6 млн);
  • Канада – 14,6% (майже $8 млн);
  • Австрія – 13,2% ($7,2 млн).

Landlord раніше повідомляв про те, що Україна стала найбільшим поставщиком яблучного соку до Канади.

Трейдинг   

21 липня 2019 10:43

СЕС приносять мені майже $2 млн на рік — Сергій Омельяненко

В ексклюзивному інтерв’ю Landlord власник фермерського господарства «Омельяненко» на Кіровоградщині Сергій Омельяненко розповів, як став першопрохідцем у будівництві сонячних електростанцій у селі, озвучив суми та труднощі в отриманні «зеленого» тарифу.

На фоні нинішніх солярних об’єктів на півмільйона мегават сонячна станція Сергія Омельяненка виглядає вельми скромно. Проте на початку десятих ферма з добування альтернативної енергетики навіть на 10 МВт викликала справжній фурор. Та й ринок тих часів був фактично монополізований братами Клюєвими, тож за реалізацію подібних ініціатив бралися одиниці.

За словами пана Омельяненка, історія побудови СЕС розпочалася зі знайомства з губернатором області, якого він попросив підтримати ідею будівництва: «Розповів йому, що хочу поставити панелі, для чого це потрібно, запросив на відкриття станції…»

І це спрацювало, бо коли Сергій Борисович завітав до обленерго, то отримав тверду відсіч. «Мене уважно вислухали, але дали зрозуміти, що мають чітку «вказівку» нікого у цю тему не пускати», — згадує він.

Читайте: Як стати другом Ілона Маска: фермер Сергій Омельяненко розкриває секрет

Ось тут і стала у пригоді розмова з губернатором — бажаний ліміт на потужність фермеру виділили, й у 2012-му з’явилася перша в Україні фермерська сонячна станція і перший подібний об’єкт енергетики у Кіровоградській області. Щоправда, довелося побігати і за отриманням «зеленого» тарифу — повноцінно СЕС почала працювати наступного, 2013 року.

«Гроші на будівництво я брав у кредит, але той рік видався досить вдалим для господарства — вже за три місяці кредит був повністю погашений за рахунок продажу сільгосппродукції. Як мені здалося, в банку були не дуже задоволені нашою спритністю — вони розраховували мати з мене відсотки по кредиту на довгі роки… Сама станція, тобто інвестиція, повністю окупилася всього за три роки — тариф, який ми отримали, дуже вигідний», — пригадує пан Омельяненко.

Згодом, вже у 2016 році, з іншого краю села була побудована друга станція, вдвічі більша за першу, і Сергій Омельяненко став власником сонячних потужностей у 4,5 МВт. Часи змінилися, і з отриманням дозволів і «зелених» тарифів вже проблем не було. Хоча йому й довелося за власні 6 млн гривень побудувати й передати на баланс обленерго лінію електропередачі.

Це відбулося вже після першої хвилі зниження «зелених» тарифів, як це і передбачено у законодавстві — термін окупності об’єкта становить уже п’ять років. Власник пояснює:

«Перша станція приносить мені $1 млн доходу на рік, а друга, хоча й потужніша, — приблизно $700 000. На всі солярки і бензини для техніки нам цілком вистачає».

Сумарні інвестиції власник господарства оцінює приблизно у $6–7 млн. «Цей рік був, до речі, ще цікавий для інвестування у сонячну енергетику, а вже з наступного передбачено зниження «зеленого» тарифу. На другій станції ми отримали тариф у 16 євроцентів за кіловат, у цьому році ще встановлюють тариф у 15 євроцентів, а вже наступного власники, які введуть потужності, отримають лише по 11 євроцентів. Я б, мабуть, вже за такий тариф будувати і не став би, буде різке падіння зацікавленості», — відзначив пан Омельяненко.

Крім сонячних електростанцій, Сергій Омельяненко розглядає і можливість вітрової енергетики, однак наразі цей напрям через низькі «зелені» тарифи інвестиційно малопривабливий.

«Може, нова влада щось змінить у цьому питанні, тоді будемо рахувати. Та є ще багато «проти». І складний монтаж вітроустановок, і шум, який супроводжує їх роботу. У нас тут скрізь населені пункти, навряд чи хтось буде задоволений, якщо почне свистіти у вікно. Взагалі, це питання треба вивчати, тема сама по собі цікава», — ділиться пан Омельяненко.

Нагадаємо, раніше Landlord опублікував унікальний кейс прогресивного фермера з Кіровоградщини Сергія Омельяненка, який став не тільки піонером у створенні зеленої енергетики в селі, а й увійшов до найкращих друзів Ілона Маска!

Технології   

20 липня 2019 09:08

Як розвивати мале фермерство та сільські території: стратегічна сесія на Агропорт Південь Херсон 2019

Щоб розвивати мале фермерство і сприяти його виходу на міжнародні ринки, потрібна тісна співпраця держави, приватного сектора та міжнародних організацій. Як цього досягти – обговорювали учасники стратегічної сесії, яка відбулася 18 липня в рамках Агропорт Південь Херсон 2019. 

Про це повідомляє прес-служба Агропорт Україна.

Стратегічна сесія була присвячена питанню впровадження Цілей сталого розвитку на регіональному рівні, тобто гармонізації національних і регіональних політик із цілями сталого розвитку, які декларує ООН.

Читайте: Морс зі 150 кг органічного кизилу: на Агропорті встановили національний рекорд

Шляхи досягнення Цілей сталого розвитку:

  • нарощування інвестицій в агросектор;
  • розширення програм підтримки малого та середнього агробізнесу,
  • встановлення міцних зв’язків між виробниками харчових продуктів та споживачем.

Розвиток сільських територій не можливий без досягнення Цілей сталого розвитку, в основі чого лежать економічний, екологічний та соціальний фактори. На цьому наголосив міжнародний консультант регіонального офісу для Європи та Центральної Азії ФАО Михайло Малков.

  • Екологічний фактор  – правильне управління природними ресурсами, починаючи від води і закінчуючи повітрям, ґрунтами, лісами.
  • Соціальний фактор – це благополуччя: люди в сільських місцевостях повинні жити добре, мати якісну транспортну інфраструктуру та медицину.
  • Економічний фактор – залучення інвестицій, з одного боку, та гідна заробітна плата для фермерів, з другого боку.

«Це великі можливості як для аграріїв, так і для інвесторів. Нам спільно потрібно працювати задля розвитку малого фермерства, для його зростання та виходу на іноземні ринки», – відзначила в.о. Міністра аграрної політики і продовольства Ольга Трофімцева.

Усі учасники стратегічної сесії говорили про важливість приватно-державного партнерства в розвитку сільських територій і про необхідність залучати інвестиції в розвиток фермерських господарств.

Голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв, який також висловлював готовність працювати заради залучення інвестицій в область, підписав Меморандум про співпрацю та партнерство між Херсонською обласною державною адміністрацією та громадською спілкою «Бізнес Інкубатор Груп. Україна».

Згідно з документом, сторони спільно діятимуть з метою активізації розвитку сільських територій Херсонської області, зростання економічного потенціалу, поліпшення якості життя і соціального захисту людей, які працюють в аграрному секторі, адаптації дрібних сільгоспвиробників та їх господарств до актуальних ринкових умов, а також задля створення робочих місць.

Landlord раніше повідомляв про те, що Уряд затвердив стратегію розвитку експорту, якою розширюються експортні можливості для малих та середніх агропідприємств.

 

Політика   

19 липня 2019 15:56

Ринок землі: яким його бачать різні партії, що йдуть на вибори

Зняття мораторію на продаж землі в Україні, крім «Батьківщини», підтримують майже всі політичні сили, які претендують на місце в новому парламенті. При цьому кожна партія має власне бачення відкриття земельного ринку.

Коли, як і за якою моделлю хочуть запускати ринок землі різні партії, що йдуть на вибори, повідомляє Економічна правда.

Ресурс  представив точку зору 5 політичних сил.

«Європейська солідарність»: виступає за мінімальні ціни на землю та захист інтересів власників землі за допомогою Земельного кадастру.

«Голос»: вважає за необхідне ввести обмеження на концентрацію земель в одних руках; виступають за запровадження ринку з 2020 р. Стоять на позиції, що право купувати землю повинні мати лише українські громадяни та юрособи з кінцевими бенефіціарами українцями.

Читайте: Суперінтенсивне ягідництво: як господарству Обрій вдалося досягти високої рентабельності

«Слуга народу»: заявляє, що на запровадження земельного ринку потрібно не більше року, і що їхні експерти вже готують «земельні» законопроекти, зокрема про захист прав держави, інвесторів та власників.

«Громадянська позиція»: говорить про доцільність відкриття земельного ринку відразу після інвентаризації земель. Купувати землі сільгосппризначення, на думку партії, можуть лише громадяни України або підприємства, засновані громадянами України (особи з подвійним громадянством або які не жили в Україні останні 5 років, не мають права купувати землю).

«Сила і честь»: виступає за надання державі пріоритету в купівлі землі, а також за введення граничних норм щодо площі земель у власності однієї особи. Скасувати земельний мораторій пропонує з 2020 р.

Landlord раніше повідомляв про те, що з відкриттям ринку землі фермери отримають більші можливості в кредитуванні – вважає Світовий банк.

Земля   

Показати ще