Новини / Політика     17 лютого 2022 17:57

Колишні країни СРСР стають для України сировинним придатком завдяки ЗВТ з Туреччиною, – Качка

Угода про вільну торгівлю – це не лише про зменшення мит. Це надзвичайно потужна реклама експортної української продукції

3 лютого 2022 року результатом процесу перемовин у 10 років стало підписання угоди про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною. Які основні аспекти угоди та що це дає для України – пояснив заступник міністра економіки й торговий представник України Тарас Качка в інтерв’ю директору Центру близькосхідних досліджень Ігорю Семиволосу.

За його словами, стратегічно-торгове протистояння тривало між країнами 10 років. Водночас в Україні були готові прийняти угоду, але в торговому плані залишались ці блоки. Туреччина продовжувала займати консервативну позицію.

З липня 2021 року почалися перемовини нового типу, де вдалось досягти взаєморозуміння.

“Турецький ринок – близький до України, великий, і ми маємо міцні комерційні та логістичні зв’язки з цією країною”, – наголосив заступник міністра.

Водночас українські виробники бояться дешевих турецьких фруктів і овочів або ж текстилю. І в Туреччині мають острах навали української продукції. Є взаємне побоювання щодо металургії.

В Україні гіпертрофовано великий експорт металургії й зерна до Туреччини, який відтіняє інші товари. На тлі 3 млн тонн металу, який продали торік до Туреччини, кілька сотень тонн меду бачаться незначними, натомість це все одно 500 тонн.

“Коли 2014 році відкрився ринок вільної торгівлі з ЄС, ми спостерігали феноменальне зростання експорту до цих країн. Зазвичай після створення угоди про вільну торгівлю остання у перший рік зростає на 1–2%. Але ми піднялись на 10%”, – зауважив Качка.

Проте, як зауважує торговий представник України, угода про вільну торгівлю – це не лише про зменшення мит. Це надзвичайно потужна реклама експортної української продукції.

Підписана угода наразі зміщує центр тяжіння української торгівлі в бік Чорноморського і Середземноморського басейнів. Від Норвегії до Греції й від України до Португалії – регіони, котрі вже об’єднані спільними угодами про вільну торгівлю.

Туреччина створила для нас місток на Близький Схід та Північну Африку.

“З цим новим центром тяжіння колишній Радянський Союз стає для України сировинним придатком. Ми маємо з цими країнами мінусове сальдо зовнішньої торгівлі, ми вивозимо звідти вугілля, нафту і трохи добрив – це сировина. А справжня виробнича кооперація переходить в Середземноморський регіон”, – резюмував Тарас Качка.

Довідка. Угода про вільну торгівлю між урядом України та урядом Турецької Республіки покликана сприяти розвитку торговельно-економічного співробітництва між країнами шляхом запровадження режиму вільної торгівлі. Очікується, що документ сприятиме активізації торгівлі між двома країнами, зростанню експорту у зв’язку з отриманням українськими виробниками переваг від лібералізації ринку товарів і послуг Туреччини, відкриттю можливостей для трансферу технологій та модернізації виробництва в Україні, створенню нових робочих місць, обміну досвідом тощо. Створюється Спільний комітет, діяльність якого спрямована на забезпечення належного та ефективного виконання Угоди.

Положення документа в частині товарів охоплюють питання доступу до ринку, національного режиму внутрішнього оподаткування та регулювання, класифікації та оцінки товарів, мита, платежів та інших зборів, правил погодження, випадків обмеження імпорту та експорту, обміну даними щодо використання переваг, експортних субсидій та заходів еквівалентної дії, свободи транзиту транспорту. Закріплюється порядок скасування мит, застосування санітарних та фітосанітарних заходів, технічних бар’єрів у торгівлі, двосторонніх та глобальних захисних заходів, антидемпінгових та компенсаційних заходів, регулювання інтелектуальної власності тощо.

У частині послуг положення Угоди охоплюють питання доступу до ринку, внутрішнього регулювання застосування режиму найбільшого сприяння, взаємного визнання компетенцій постачальників послуг, прозорості та розкриття конфіденційної інформації, монополій та ексклюзивних постачальників послуг, ділової практики, платежів та переказів, обмежень для захисту платіжного балансу, графіка специфічних зобов’язань та їх зміни, надзвичайних захисних заходів.

Нагадаємо, Туреччина продовжила до кінця 2022 року дію нульової ставки мита на імпорт деяких видів зернових.

Раніше повідомлялось, що З 1 січня 2021 року почала діяти Угода про вільну торгівлю з Великою Британією, яку було укладено у 2020 році.

Анна Лиса 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також