Новини / Кейси     29 вересня 2019 10:02

Як переселенці з Донецька змогли створити прибуткову екоферму на Київщині

Розведення кіз, виробництво сиру та вирощування овочів було для подружжя аналітиків з Донецька в мирні часи лише хобі. Після вимушеного переїзду на Київщину агро стало для них способом життя, і за 5 років вони змогли з нуля збудувати успішне сімейне фермерське господарство.

Про це повідомляє Seeds.

Божевільне хобі

Марина та Кирило Чабанови були успішними і відомими в Донецьку аналітиками, займалися маркетинговими, політичними, соціологічними дослідженнями, консультували поважних персон і статусних людей. Мали також свій бізнес – магазин італійського одягу, агентство нерухомості.

«Агрохобі» з’явилося в них після поїздки на острів Крит, де вони побачили, як місцеві фермери розводять овець і кіз та виготовляють молокопродукти за традиційними рецептами. Заняття настільки сподобалося подружжю, що вони вирішили спробувати себе в цьому. Крім того, як аналітики, вони усвідомлювали ризик виникнення світової економічної кризи. Тож спроба зайнятися фермерством для них ще була і пошуком відповіді на запитання, чи зможуть вони в разі глобальних проблем прогодувати й утримати свою сім’ю?

Читайте: Криза продовольства в Афганістані: голод загрожує життю 14 млн людей

Доходу їхня міні-ферма в Донецьку не приносила. Власне, Чабанови і не ставили тоді перед собою завдання – вийти на прибуток. Це  було, за їхніми словами, лише божевільне хобі. Заробляли гроші на одному, а вкладали у фермерство. Наймали працівників, які доглядали за тваринами, а от сир виготовляли власноруч, бо отримували від цього задоволення.

Продукцію робили для себе, для друзів, знайомих – дарували, пригощали. Займалися і рослинництвом: орендували землю, вирощували кукурудзу, томати, баштанні – це теж було захоплення, а не бізнес. Марині та Кирилу було цікаво вивчати технології, випробовувати врожайність.

Ферма під Києвом

Переїхали на Київщину у 2014-му. Вдалося вивезти тварин, машини, зберегти гроші, які мали на той час. Оселилися в Макарівському районі, за 50 км від столиці. Марині та Кирилу подобається, що тут навколо ліс, і що село сповнене життя.

«Після подій 2014 року в нас з’явилися інші цілі для нашого особистого комфорту й особистих амбіцій. Відбулася переоцінка особисто у нас в головах», – розповідає Марина.

Подружжю довелося починати все з нуля. Змогли виграти грант, на який закупили необхідне обладнання для господарства. Також участь у конкурсі дала фермерам-початківцям інформаційну підтримку.

Через деякий час ферма, на якій Чабанови розводять кіз і виробляють сир, стала популярною. Споживачі самі приїздять до них за продукцією. Причому, за словами Марини, спеціально рекламою вони не займалися.

Оскільки в Донецьку Марина та Кирило були відомими фахівцями, то мають багато знайомих, котрі також пройшли тяжкий шлях переселення з окупованих територій. До них потягнулися люди не тільки за сиром, а ще й за спілкуванням.

Спочатку возили продукцію до Києва. Але в процесі усвідомили, що їхній споживач приїде до них сам. Організували невелику крамничку. Тож тепер все на місці – і виробництво, і продаж.

«До нас їдуть заради сиру, заради спілкування. Через те, що багато роботи, такі зустрічі навіть доводиться дозувати. Вибираємо якийсь день, раз або двічі на тиждень», – поділилася фермерка.

На фермі також є пасіка. Бджолярством почали займатися вже тут, на Київщині. Раніше «боялися бджіл» і дуже шкодують про це, як каже Марина.

Життєві принципи

Марина та Кирило вважають, що українцям треба популяризувати сільське господарство і розвивати повагу до людей, що займаються важкою фізичною працею.

Їх життєвою позицією є якісна робота:

«Робити сири добре, якісно і не гнатися за кількістю. … Ми не тягнемося за великою гривнею, хоча гроші завжди потрібні».

Landlord раніше повідомляв про те, як родинна етноферма на Одещині стала стрижнем для розвитку села. 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також